A tatrlakai agyagkorong, mint sisgnk bizonytka
"Tudjtok, mirt hivattalak Benneteket ide, szent magyar hagyatkunk rizit, tantmestereit?... si szoks szerint valamelyikteknek tadom majd a mglya tznl nemzetnk hagyatknak gyarl emberi jelvnyeit, az rsos botot s a szent rovst. A hagyatkot magt, mr lelketekben rzitek mindannyian, s tantjtok azoknak, kik rdemesek re."
Wass Albert

Az smagyar rovsrs legrgebbi emlke a 6500 ves, teht jkkori tatrlakai agyagkorong, amelyet N. Vlassza, romn rgsz 1961-ben tallt az erdlyi Tatrlakn egy srban, frficsontok mellett. A lelet rendkvli jelentsgnek tbb oka van. Egyrszt igen korai krpt-medencei rsbelisget bizonyt, mivel helyi agyagbl kszlt. Msrszt hrom bet az smagyar rovsrsbl felismerhet, ezek a Z, Ny s Gy. Nagyon fontos, hogy pont az Ny s Gy jelek maradtak fenn a korongon, mert ezek a hangok a Ty-vel, Sz-szel, Zs-vel, Cs-vel egytt nyelvnk hangkszletnek legsibb rteghez tartoznak, mivel az etnogenetikailag fiatalabb, de ksbb a kzelnkben l npeknek, keltknak, etruszkoknak, pelazgoknak, fniciaiaknak ezekre a hangokra nem volt jelk, ezrt felteheten hangkszletkben sem szerepelt.
A korong igazolja, hogy krpt-medencei jelenltnk nem a 896-os honfoglalssal kezddtt. Az is rendkvl fontos, s taln ez magyarzza, hogy a hivatalos tudomny elhallgatja leletnk jelentsgt, hogy a korong s a mellette lv kt msik tglalap alak agyagtblcska 1000-1500 vvel idsebb, mint a hasonl kpjeleket tartalmaz sumr agyagtblk az al-ubaidi s uruki kultrt kvet Jemdet-Nasr korszakbl. Ez azt jelenti – s erre mr Torma Zsfia s Fehrn Walter Anna is rmutatott, hogy rokonsg ll fenn a krpt-medencei s a sumr rsbelisg kztt, st a Krpt-medence a kiindulpont.
A korong bal als negyedben lv Gy rovsjelhez hasonl a sumr „pa” sztag, amelynek jelentse vezet, irnyt, parancsnok, magyarul gyula.
Azt a kultrt, amelynek a tatrlakai korong is korai termke, ma a rgszet Tordos-Vinca (Bnti) kultrnak nevezi. Els s mltatlanul mellztt feltrja Torma Zsfia (1840-1899) rgszn. A tatrlakai korong felhvta a vilg neves rgszeinek, sumerolgusainak, antropolgusainak figyelmt a Krpt-medencbl kirad, gazdag, fejlett jkokori s rzkori kultrkra. Adam Falkenstein nmet, Alexander Kifisin orosz sumerolgus, Sinclair Hood, az athni Brit Rgszeti Iskola igazgatja, Titov s Borisz Perlov orosz kutatk, de maga Vlassza is, egyrtelmen llaptjk meg a mezopotmiai kapcsolatot.
Nlunk a hivatalos tudomny hallgat, mintha a tatrlakai korong nem is a mi erdlyi leletnk volna, mg akkor is, ha 1920-ban egy igazsgtalan s kegyetlen politikai dnts miatt hatrainkon kvl kerlt. Csak kilenc vvel a vilgszenzcit keltett feltrs utn, 1970-ben jelenik meg Makkay Jnos professzor knyve Tartariai leletek cmmel s hsz vvel (!) ksbb, 1981 novemberben a kecskemti Forrs folyiratban a klfldi tudsok kvetkeztetse, hogy a sumr rsbelisg lehetsges kiindulpontja Erdly. Ennek a kzlsnek meg is lett a kvetkezmnye, a mr 13 vfolyamot megrt lapot azonnal beszntettk. Sajnos a trianoni tok nemcsak orszgunk terlett csonktotta meg, hanem vezredekre visszamenen strtnetnket is. Vilgszerte publikl rgszek, kutatk, pl. Lord Colin Renfrew a trianoni hatrokat valami sidktl fogva meglvnek tartjk, s a mi seink kultrit, rgszeti leleteit mint romniai, bulgriai, jugoszlviai, dlszlovk leleteket s kultrkat emlegetik, holott ezek jelentsge ppen abban ll, hogy kzzelfoghatan bizonytjk, hogy legalbb 7000 ve, az jkkortl Krpt-medencei slakosok vagyunk. A magyar kutatk kzl az egyik legtbbet Torma Zsfia tette, akinek hagyatka egy 11 ezer darab feliratos agyagkorongbl ll gyjtemny. Hagyatkt felhbortan gondatlanul kezeltk s kezelik, holott klfldi rgszek, kultrtrtnszek, amatr kutatk hada vetette r magt a neki ksznhet felfedezsekre. Itthon mlyen hallgatnak rla, csupn kevesen, tbbek kztt Makkay Jnos, Gtz Lszl mltattk. A zsenilis Gtz Lszl szintn megkapta a hivatalos tudomnytl a megblyegz „amatr” jelzt, holott a Keleten kl a Nap cm ktktetes munkja a kevs megbzhat s rendkvl pontos forrsmunkk kz tartozik strtnetnket illeten. Az agyagtblk jeleit klfldn dolgoztk fel, analizltk s osztlyoztk, majd besoroltk ket olyan megalitikus kultrk emlkei kz, amelyeknek termke pl. Stonehenge, vagy a piramisok. Nlunk pedig mly hallgats s finnugor bogygyjtgets…
Torma Zsfia gyjtemnyt – mr, ami megmaradt belle – sokan felhasznltk s hasznljk kutatsaikban anlkl, hogy emltenk, vagy kellkppen mltatnk t (H. Schmidt, Vasics, Gordon Childe, Krantz, Renfrew, Vlassza, Todorovics). Az agyagtblkat pedig cserpfenekeknek vagy orsnehezknek nevezik, holott az orsnehezk vastagabb s kzpen lyukas, radsul ilyen rovsfeliratos orsnehezk lthat a Budapesti Trtneti Mzeum lland killtsn is. Vitatott, hogy mi lehetett a nagy szm korong funkcija, amelyeket Torma Zsfia a Maros leszakadoz partfalbl gyjttt ssze
A rovsrs teht birtoklevelnk a Krpt-medencre, Krpt-medencei sisgnk bizonytka. Annak a 6-7 ezer ves teremt s termkeny jelenltnek a bizonytka, amelynek sorn Kzp-Eurpa legjelentsebb jkkori s rzkori kultrit hoztuk ltre, pl. a Krs kultrt, az alfldi s dunntli vonaldszes kermia kultrjt, a Tordos-Vinca (bnti), a zselizi, a lengyeli, a tiszai, a tiszapolgri, bodrogkeresztri kultrkat.
A rovsrs a szkta-hun-avar-magyar folytonossg bizonytka is, mert seink trgyain megtallhat, a fejlds levezethet.
Felhasznlt irodalom: Friedrich Klra, Szakcs Gbor
|