Magyar rovsrsunkrl
Rovsrsunk rvid ismertetse
A magyar rovsrs a nemzet egyik mltatlanul elfeledett kultrkincse. Mr honfoglal seink is hasznltk, de eredete mg korbbra nylik vissza. Nevt onnan kapta, hogy ltalban fba (botra), vagy ritkn kbe vstk, illetve rttk. A rovsbl addik a betk szgletes jellege, ezeket a jeleket knnyebb volt bevsni, mintha vesebb betket hasznltak volna. Szintn emiatt hasznltk az n. csoportjeleket s a rvidtseket. Az rs irnyultsga (jobbrl-balra) pedig abbl fakad, hogy knnyebb volt a botot bal kzzel tartani, s jobb kzzel balra haladva rni. A keresztnysg felvtelvel a pogny szertartsokat, s szoksokat trvnyben tiltottk meg, s ez a sors vrt az addig hasznlt rovsrsra is. Az rott emlkeket kzpontilag sszegyjtttk, s megsemmistettk. Ezzel egyidben a kzponti hatalom krte a ppai egyhzat, hogy ksztse el a magyar nyelvet lerni kpes latin bct is, ez viszont vtizedekig elhzdott, az elterjedse pedig mintegy ktszz vig. Ezalatt az id alatt a kirlyi udvarban latinul rtak, a vidki kzemberek viszont tovbbra is a rovsrst alkalmaztk.
A szkely rovsrst az egsz magyar kzpkori trtnelem alatt, st mg utna is hasznltk. Eredete sok ezer vre nylik vissza, a magyar mveltsg egyik legrgibb, ma is l emlke. Az 1700-as vekben erdlyi iskolkban mg tantottk a szkely rovsrst, s mg a XIX. szzad vgn is tallkoztak psztorral, aki a juhait a psztorbotra rtt szmokkal tartotta nyilvn. Ekkor szittya-szkta rsmd volt a neve, csak mostanban hvjk szkely rovsrsnak. A XVIII. szzadtl kezdve pedig fokozott rdekldssel fordult a tudomny a magyar rovsrs fel.
A magyar rovsrs egyik vltozata, az elssorban Szkelyfldn hasznlt szkely rovsrs mellett ltezik egy msik magyar rovsrs is, amely hasonlt a trk rovsrsra. Ez utbbit plos rovsrsnak nevezzk, mert tbb emlke a plos szerzetesektl maradt fenn, tovbb k hasznltk legtovbb elterjedten. A plos rovsrs emlkei rszben mg megfejtetlenek. Mindkt rovsrs nemzetnk kultrlis kincsei kz tartozik.
A plos rovsrst szinte kizrlag balrl-jobbra rtk, a szkely rovsrst legtbbszr jobbrl-balra, de ennek ellenkezjre is maradtak fenn emlkek. A balrl-jobbra val rsnl ugyanazokat a betket hasznltk, csak ellenkez irnyban rajzolva. gy egy jobbrl-balra rt szveg a balrl-jobbra rt tengelyes tkrkpe.
A magyar rovsrsban a f szably az, hogy brmely irnyban rhatunk rovsrssal. ltalban trekedjnk annak a nem ktelez, de felttlenl ajnlott szablynak a betartsra is, hogy az rsirnynak megfelel irnyba kell llniuk a betknek. Fontos, hogy az eredeti betket s az sszevonsi szablyokat betartva hasznljuk a rovs-betjegyeket.
A szavakat szkzkkel vlasztjuk el egymstl. Kis s nagybett kln nem jellnk. Az rsjelek ugyanazok, mint a latin bets rsnl. A rovsrsban kt fajta "K" bet hasznlatos. Magyar Adorjn szerint az egyik a sz vgeire ( ), a msik a sz belsejbe ( ) kerl. Forrai Sndor vlemnye ezzel szemben az, hogy a kt fajta "K" hasznlatt a mellettk lv magnhangzk hangrendje dnti el: a mly rend magnhangzknl az aK ( ), a magas rend magnhangzknl viszont az eK ( ) hasznlatos. Egyszerbb - s ezt az egyszerstst Forrai Sndor is elfogadja -, ha csak a jelet hasznljuk K-knt. Ugyanis rgen nem csak az (e)f, (e)l, (e)m, (e)n, (e)ny, (e)r, (e)s, (e)sz hangoknl ejtettk ell az e-t, hanem mindegyik mssalhangznknl. Teht (e)b, (e)c, (e)cs... ...(e)k, ennek jele pedig a .
Fontos szably, hogy rovsrsunkban csak azokat a betvltozatokat hasznlhatjuk, amelyek valamely rgi rovsemlkben megtallhatk. A rovsbetk kztt nincs Q, W, X, Y. Rovsrssal gy jelljk ket:

|