Szrmazsunkrl, magyar nyelvnkrl 2
"A magyar nyelv eredete messzire megy vissza. Egsz sajtos mdon fejldtt s szerkezete olyan idkben alakult ki, amikor a legtbb most l eurpai nyelv nem is ltezett. nmagban kvetkezetesen s szilrdan fejldtt nyelv, amelyben logika van, st matzis is, az er, a hangzatok hajlkonysgval... a magyar nyelv egyetlen darabbl ll termsk, amelyen az idk viharai karcolst sem ejtettek... Ez a nyelv a nemzeti nllsgnak, a szellemi fggetlensgnek legrgibb s legfnyesebb emlke... A rgi egyiptomi templomok egyetlen kbl kszlt padozatait sem tudjuk megmagyarzni, honnan, melyik hegysgbl vgtk ki e csodlatos tmbket. Miknt szlltottk el, vagy emeltk fl a templom tetejt. A magyar nyelv eredetisge mg ennl is csodlatosabb tnemny."
(Sir John Bowing 1830 - angol utaz s irodalmr)
Bakay Kornl:
strtnetnk rgszeti forrsai I.
cm tanknyv bemutatja a Magyarok Hzban
Hsz hnappal a III, vezred nyitnya eltt a vilg magyarsgnak llekszma alig haladja meg a 15 millit. Fogyunk s gyenglnk. Mra mr 10 millis orszg lettnk, mivel az elmlt fl vszzad alatt ht milli magzatot gyilkoltak meg abortuszokkal.
Elveszik a lelknket, elveszik a hitnket, elorozzk vezredes mltunkat. Mindent elfelejtnk, mert nem tantjk igazi strtnetnket.
Ht nincsenek egyetemeink, trtneti intzeteink, ahol kikpeznk a mlt hivatsos tuds kutatit s a gyermekeinket tant tanrokat? Ht nincsenek j tanknyveink?
Az orosz megszllst kveten a magyar strtnet kutatsnak 1945 eltti irnyzata csak annyiban vltozott, hogy a Pzmny Pter Tudomnyegyetembl ELTE lett s a Blcsszettudomnyi Kar szmra lefoglaltk a korbbi piarista gimnzium plett, az uralkod finnugor szrmaztats elmlet azonban rintetlen maradt. A marxista-leninista dialektikus s trtnelmi materializmus korcs eszmerendszert a kommunista Molnr Erik s a - szellemtrtnszekbl tvedlett - j-marxistk (Elekes Lajos, Lderer Emma) kpviseltk. Molnr Erik 1949 s 1954 kztt tbb munkjban foglalkozott strtnetnkkel, a budapesti iskola azonban - Lszl Gyula vezetsvel - csak a forradalom utn kezdett szernyen munklkodni, termszetesen a finnugor tanokat hirdetve. Lszl Gyula professzor nyugdjaztatsa utn (1980 rszben az srgszbl tvedlett Bna Istvn, illetve Vkony Gbor neve fmjelezte a budapesti strtneti kutatsokat, amelyhez 1968 utn egyre erteljesebben kapcsoldott az MTA Rg
szeti Intzete (Erdlyi Istvn, Bakay Kornl, Kovcs Lszl, Blint Csand) s a magyar Nemzeti Mzeum (Dienes Istvn, Fodor Istvn, Mesterhzy Kroly, Rvsz Lszl). Az MTA Trtnettudomnyi Intzetben Gyrffy Gyrgy s Bartha Antal, a Nprajzi Kutat Csoportnl Veress Pter foglalkozott intenzven az strtnet krdseivel. Ugyanakkor a budapesti csoport csak kt egyetemi tanknyvet tudott ltrehozni; 1954-ben a Rgszeti Kziknyvet, 1957-ben pedig napvilgot ltott az Elekes-Lderer-Szkely Gyrgy ltal rt egyetemi tanknyv, amely azonban a honfoglalskorral indt, teht a magyar strtnetet egyltaln nem trgyalja. A Gyrffy Gyrgy s Bartha Antal ltal irt Magyarorszg trtnete vonatkoz ktete (1984) a hagyomnyos nzetek trhza. Az ELTE-n termszetesen kln mkdtt s mkdik ma is a Finnugor tanszk, az strtneti kivltsgokat maguknak vindikl nyelvszekkel. Elekes Lajos tantvnya, Krist Gyula, Rna Tas Andrssal egytt ltrehozta a szegedi strtneti mhelyt, amelynek tagja lett ksbb Fodor Istvn, Trogmayer Ott,
Krti Bla, Makk Ferenc, Berta rpd, illetve a Hajd Pter vezette Finnugor tanszk. A szegedi iskola 1976 ta t ktetben megjelentette a sznvonalas Bevezets a magyar strtnet forrsaiba c, tanknyvsorozatt, majd 1996-ban knyvpiacra kerlt Rna-Tas Andrs, A honfoglal magyar np c. sszefoglal ktete is. Krist Gyula az utbbi vtizedben szinte ontotta a tmogatott knyveit; A Krpt-medence s a magyarsg rgmltja (1994), A magyar llam megszletse (1995), Magyar honfoglals - honfoglal magyarok 1996), A magyar nemzet megszletse (1996), A szkelyek eredetrl (1997).
Egy ideig folyt strtneti oktats a debreceni Kossuth Lajos Tudomnyegyetem nprajzi tanszkn is (Gunda Bla, Nepper Ibolya), majd 1996-tl a budapesti Kroli Gspr Reformtus Egyetemen mkdtt egy Trtneti Intzet, Erdlyi Istvn vezetsvel, aki 1997-ben megjelentette a Bajkltl a Balatonig cm oktatsi segdknyvet.
A marxista irnyzat s az abbl kinv klnbz csoportok lnyegben ugyanazt a szellemisget kpviselik. Elfogadjk a finnugor elmlet kizrlagossgt, a magyar npet ksi keletkezs etnikumnak vlik, a nemzeti krnikinkat elvetik, a szkta-hn-avar-magyar rokonsg gondolatt mesnek titulljk, amelyet a nmetektl (!?) vettnk t a XIII. szzadban.
Ezrt jelentett fordulatot 1996-ban a miskolci blcsszeten megindtott j strtneti oktats, amely most a harmadik esztendejbe lpett. S mris elkszlt egy j szemllet egyetemi tanknyv els ktete s nyomdban van a msodik ktet is. E munkkban az egysges eurzsiai szemllet rvnyesl a szk rgis ltsmd helyett, szmztk a rgi kzhelyeket (toposzokat), hiteles forrsknt kezeljk a krnikinkat, a magyar strtnet rszv tettk jra a szktkat, a prthusokat,
a kusanakat, a hunokat, a szabirokat, az onogurokat, az alnokat s az avarokat. Valljuk es vllaljuk, hogy a trtnettudomny nemzeti tudomny, az strtnet pedig nemzeti elktelezettsg szakterlet.
Lssunk nhny pldt, ahol a nemzeti szellemisg strtneti irnyzat lnyegesen s slyosan eltr a hivatalos mrvad kutati llsponttl.
1A honfoglals (vagy helyesebben: honalapts) nem eszeveszett menekls kvetkezmnye volt,
2. a besenyk semmifle magyarirt hadjratot nem vezettek seink etelkzi terletei ellen,
3. Biborbanszletett Konstantin csszr mve, a Birodalom kormnyzsrl egyltaln nem
tmadhatatlan szent forrs, amelynek minden szava szentrs. Ma mr ismt rvnyes nhny korbbi kiigazts, pldul Levedi hadihajn val utazsa a kazr kagnhoz, az elkel kazr n, mint Levedi felesge, a Khazarsz trs helyett az eredeti Mazarsz olvasat, etc.
4. Semmifle adat nem tmasztja al az un. kazr szolgasg terijt, st ellenkezleg: a magyarsg rsze volt Kazrinak s szvetsgese a kazr uralkodknak. A kazr uralkod osztly zsid hitre trse egyltaln nem rintett tmegeket, viszont felbortotta a birodalom bels rendjt s bkjt.
5. Az avarok sem menekltek senki ell a Vl. szzadban s nem llja meg a helyt az a kitalls, hogy Bajn kagn nem tallta a bejratot a Krpt-medencbe. Az avar hatalom folyamatosan fennllt a Krpt-medencben 330 esztendn keresztl.
6. A szkelyek nem elmagyarosodott trkk, hanem eredetileg is magyar nyelvek voltak,
7. A magyar nyelv nem a kis, finnugornak nevezett npek si alapnyelvbl fejldtt ki, hanem egy snyelv, amely kln vlasztand a tbbi finn tpus nyelvtl, noha rokonsgba ll velk. Teht a magyar nll eurpai nyelv, amely a legrgibb id ta ltezik. Sz sem lehet semmifle ktnyelvsgrl vagy nyelvcserrl!
8. A finnugor rokonsg-elmlet tarthatatlan, gyszintn alap nlkli az obi-ugorok degradldsnak hipotzise s az un. finnugor rgszeti kultrk jellemzse. Fodor Istvn, Verecke hres tjn c. knyvben 297 oldalbl 130 oldalt szentelt klnbz rgszeti kultrk lersnak, mintha brmi alapja is volna a magyarok seleivel val azonossguknak. Fel kellene vgre adni az eurpai finnugor intzeteket s tanszkeket (Gttinga, Groningen, Bcs) s visszatrni az zsiai kutatsokhoz!
9. A Krpt-medencei magyar rgszeti leletanyag nem itt jtt ltre (Erdlyi,Blint,Fodor) hanem elssorban Kzp-zsiban virgzott az a kzmvessg, amely az arabok ers hatsa alatt megteremtette az un. jellegzetes magyar emlkanyagot s dszt stlust.
10. A magyarsg strtnetnek kutatst ki kell terjeszteni a kazr, az avar, a szabr, a hn, az onogr, a bolgr npneveket visel etnikumok emlkeire is.
A trtnelem minden np szmra letfenntart er, a magban ll, keleti magyarsg szmra azonban egyenesen a megmarads alapfelttele si s nemes gykereink kimutatsa s megszerettetse. Csak ily mdon llthatjuk meg a magyar llek kasztrlst, a globalizcis mreg nemzetpuszttst, a teljes felolvadst s beolvadst.
Eurpnak csak addig kellnk, amg magyarok maradunk!
(Elhangzott 1998. mjusban.)
Mricz Jnos kutatsainak sszefoglalsa
Hary Gyrgyn (1977)
A Harvard Egyetemnek a Peapody Museum jelentette, hogy a Puebla-ba (Mexik) kikldtt kutatcsoportjuk, az ott lefolytatott satsok leletanyagbl megllaptotta, hogy az amerikai ember nem 12-15 000 ve jelent meg Amerikban, hanem tbb mint negyvenezer ve. Az satsoknl emberi csontvzakat, csiszolt kszerszmokat talltak olyan slnyekkel egytt, amelyek mr tbb mint 40 000 ve kihaltak. Az USA hrgynksgei a hrt vilgg rptettk.
Mricz Jnos, magyar testvrnk, akkoriban Ecuadorban, Peruban s az Amazonas vidkn, olyan indin trzseket tallt, amelyek tagjaival magyarul(!) tudott beszlgetni. Legendikban sok ezer ves mltjuknak s a tlk kirajzott ms npekkel val rokoni kapcsolataiknak tudata l.
Mricz felfedezseit senki nem tudta cfolni, ellenben a spanyolok rszr, politikai s gazdasgi okokbl slyos tmadsoknak volt kitve. Felfedezsei igen nagy horderejek. Annyi bizonyos, hogy a sok vezredes sttsgbe burkolt strtnetbl, a magyarsg si mltja fnyesen fog felragyogni, a vilg sszes npe eltt. Az 1900-as vek elejn a tanknyvekbl, napi sajtbl, szakknyvekbl kztudoms volt, hogy az Amazonas serdeiben olyan fehr indin trzsek lnek, amelyeket mg alig tudtak megkzelteni, gy ez a vidk sok meglepetssel kecsegtette a kutatkat. me itt a meglepetsek egy szelete.
Az 1920-as vekben tbb hrads is rkezett, hogy a Dl- s Kzp-Amerikban dolgoz magyar mrnkk s munksok, a helyi indin munksokkal magyarul beszlgetnek. A II. vilghbor utn az itt letelepedett magyar emigrnsok egy rsze ezt komolyan vve, alaposabban utnajrt a dolognak. Ezek egyike volt Mricz Jnos, aki a 60-as vekben Ecuadorban kezdett kutatni. Itt hrom indin trzs, a Cahari, a Mochica s a Puruha tagjaival magyarul beszlt. Ezen felbuzdulva rgszeti s levltri kutatsokat vgzett, s tbbek kztt 10 ezernl is tbb magyar azonos trkpszeti s csaldnevet gyjttt ssze. Kutatsai eredmnyeknt az egyik argentin egyetem trtnelmi tancsosnak nevezte ki. Elssorban Ecuadorban kutatott, aminek a fvrosa Quito. A vros a nevt a rgi Quito birodalomrl kapta. Ez eredetileg Kitus-nak hangzott. (Kit=Kt, Us=s, teht a Kt s Birodalma). Itt a Kitus birodalomban, a Csendes-cen partjn, az tezer mternl is magasabb Kordillerk (Andok) hegyei kztt, az Amazonas medencjhez tartoz, serdkkel bortott laplyok titokzatos s mesebeli tjain laknak azok az indin trzsek, amelyek kzl nhnyan ma is beszlik smagyar nyelvnket. Mricz kutatsa alapjn quiti Institutio de Antropologia y Geografia megllaptotta, hogy a spanyol nkny ltal kiirtott snyelv a magyar volt. Ennek nyomai vilgosan mutatkoznak a csaldi s fldrajzi nevekben, jllehet a spanyolok erszakos nyelvcsert hajtottak vgre.
A mg magyarul beszl trzsek – kztk a Cayapak, a Salasaca (Zala-szaka, tbb si forrs a szktkat, szaka-knt nevezi meg. A szerk.) – pl. ezeket a szavakat hasznljk: apa=apa, aya=anya, nap=nap, vin=vn, kit=kt, us=s, cu=k, pi, bi=vz, fuel=foly, pille=pille, lepke s mg sorolhatnnk. Mutatba nhny, magyarral megegyez nv: Tanay, Damma, Taday, Mr, Momay, Mansy, Pil, Bla, Uray, Zillahi stb. Zuay tartomny egyik srgi helysge: Pest. A rgi Kitus birodalom terletn halomsrok (kurgnok) tallhatk, bennk trepanlt (lkelt) koponyk. A rgszeti leletek kztt fokosokat tallunk, s a magyar koronzsi jogar s orszgalma hasonmst. Mricz szerint is: ez a ketts keresztet hordoz aranyalma, tulajdonkppen a fldgolyt jelkpezi.
Dl-Amerikban, de fleg Ecuadorban nagy lelkesedssel fogadtk e felfedezseket. Valsggal nnepeltk, mivel a lakossgban, a spanyol hdtk erszakos uralma sem tudta teljesen kiirtani a rgi mlt emlkeit. A hivatalos krk leellenriztk Mricz nyelvszeti s rgszeti adatait, s azokat megbzhatnak talltk. Elhatroztk, hogy ebbl egy hatalmas nemzetkzi „gyet” csinlnak, srgetve az amerikai fldrsz trtnelmnek reverzijt. A tervek szerint az ENSZ-hez akartak fordulni.
A tovbbi kutatsok sorn, Mricz, az ecuadori srengetegben, az ottani indinok segtsgvel felfedezett egy hatalmas barlangrendszert. A barlangok egyikben valsgos mzeumra bukkant. Aranylemezekre vsett, rovsos knyvtrat, szobrokat, kulturlis emlkeket tallt itt. Ezt a barlangot, Tltosok Barlangjnak nevezte el. Szerinte az slakk idehordtk ssze, mintegy vhelyre, a spanyol hdtk ltal veszlyeztetett kincseket. Mricz lltja, hogy az Andok hegysg keresztl-kasul t van szve barlangokkal s jratokkal. Ezeken kzlekedhettek az slakosok. Az argentin elnk s az ecuadori vezrkar meg akarta t bzni egy kutat expedci vezetsvel, anyagi, technikai eszkzket ajnlva neki. Ez azonban csak terv maradt.
Idkzben a nagy befolys mormon egyhz vezeti is bekapcsoldtak az gybe. Ez az egyhz roppant vagyonnal rendelkezik, aktv terjeszkedsi programmal lp fel az amerikai llamokban. Az egyhz vezeti elmondtk, hogy minden olyan kutatst tmogatnak, amely az emberisg s a valls eredetnek tisztzst segti el. “nzetlen” tmogatst helyeztek kiltsba, csak azt krtk, hogy az aranylemezek tartalmt k fejthessk meg.
Ezutn 1967. szeptember 7-n, Mricz Jnos egy nagy sajtkonferencin, a lapok, rdi s televzi riportereinek ismertette eredmnyeit. A tbb rn t tart konferencia rendkvl lelkes hangulat volt. gy ltszott, hogy egy vilgraszl szenzci indul tjra, de ehelyett nma csend s mellzs kvette a konferencit. Egyetlen hr sem jelent meg rla. Ellenben a mormon egyhz femberei tovbbra sem hagytk bkn Mriczot, folyamatosan unszolva, hogy rulja el nekik a barlang helyt. Az agresszv viselkedsbl kiderlt, hogy nem egy hv egyhzrl van sz, hanem egy vilghatalomra tr szervezet ll mgttk. Kincskeress s egyb clok sztnzik ket. Mricz ekkor elhatrozta, hogy a barlang titkt nem adja ki. Meggyzdtt arrl, hogy a barlangok feltrsnak mg nem jtt el ideje, ezrt elbb az amerikai fldrszre kerlt magyar nyelv trzsek odarkezsnek rejtlyt akarta feltrni, illetve a tnyt gyakorlati mdszerrel bizonytani.
1970. mjus 28-n az ecuadori cenpartrl vzre szllt, a Mricz elkpzelsei szerint kszlt, balsafa tutaj, rajta ngy fiatalember. Mricz a partrl rdi ad-vev irnytotta ket. A tutaj 159 nap mlva oktber 4-n megrkezett Ausztrliba, Sydneytl nem messze. Itt bevontattk a nagy szenzcit kelt vilgjr balsafa tutajt (lsd: Magyar Ifjsg 1970. 50. szm).
Mricz felttelezse az, hogy a magyar nyelv trzsek nyugatrl rkeztek, vzi ton Dl-Amerikba. Ezt bizonytjk klnben a csendes-ceni s kelet-zsiai fldrajzi nevek is. Vmos Tth Btor, Hawaii-n l emigrlt fldrajzszakos tanr a Hawaii-szigeteken 50 magyaros fldrajzi nevet rt ssze. A szigetvilgban pedig olyan neveket tallt, mint pl. a Balaton menti Aliga, Kiliti, Lelle stb. Trkpekkel igazolta, hogy Indonziban minden negyedik, az Indus vlgyben pedig minden harmadik fldrajzi nv magyar.
Az amerikai slakossg hovatartozsga ill. bevndorlsa krdsben fontos adatokat szolgltatnak az n. Kland-tekercsek. 1967-ben Mexico City trsgben hsz mter vastag lvatakar alatt, kldban lv srtetlen rott tekercseket tallt egy USA tmogatst lvez rgszcsoport. A C14-es vizsglat 21 000 vben llaptotta meg a tekercsek kort. Azta megfejtettk ezeket, s kiderlt, hogy azok a sok ezer vvel ezeltt elsllyedt MU trtnett, mveltsgt, viszonyait rjk le. Az egyik munkatrs, Tony Earl, megrta az satsok lefolyst s eredmnyeit a „Mu Revealed” c. knyvben. A nagy rdekldst kivlt m, ma mr valsznleg nem kaphat.
1. Az els hrek
1965. szeptember 12-n Ecuador legnagyobb lapja, a quiti „El Comercio” els oldaln hozott rendkvli beszmolt Mricz Jnosnak Ecuador terletn vgzett kutatsairl. Ebbl a terjedelmes cikkbl rteslnk els zben arrl, hogy a spanyol hdoltsgot megelz idben az ott l trzsek kzl a Puruha-Canari s a perui Puruha-Mochica trzsek nyelve -magyar nyelv volt. Mricznak J. Jijon y Caamano „El Equador Interadino y Occidental” cm mve alapjn vgzett nyelvszeti sszehasonlt munkja adta ezt az els rendkvli eredmnyt.
1965. oktber 25-n a „Frankfurter Allgemeine Zeitung” kzli Buenos-Airesi munkatrsnak beszlgetst Mriczcal, amelyben megjegyzi, hogy ez a felfedezs forradalmastani fogja az sszes eddigi strtneti tteleket.
1965. december 17-n Mricz Limban (Peru) kijelentette a nemzetkzi sajt kpviseli eltt, hogy egy magyar paraszt jobb nyelvszeti munkt vgezhetett volna, mint az a sok nemzetkzi tekintly, aki a az amerikai snyelveket felkutatta s osztlyozta, mert a Cayapas trzs nyelve, amelyet a Chibcha nyelvek kz soroltak, ppen olyan magyar nyelv, mint a Poruha, Canari s a perui Purucha-Mochica nyelv, amely a Mochica nyelvcsoportba lett besorolva. Ezt a hrt az United Press hrszolglati iroda rptette fel s szmtalan lap kzlte.
1966. jlius 23-n a guyaquili „El Telegrafe” vezrcikket rt, melyben leszgezi, hogy Mricz kutatsai kimutattk, hogy az ecuadori np Eurpba szakadt testvrei a magyarok. Ezrt – br az ecuadori futballcsapat nem jutott Londonig a vilgbajnoksgon – mgis kpviselve van magyar testvreinek kitn csapata ltal. Az Eurpba szakadt magyar testvreink azok, akik mint annyiszor, most is meg fogjk mutatni, hogy milyen hsi kzdelemre kpesek a mi hajdani spuhurink, ppen ezrt „elutastjuk a kretlen brazil kpviseletet, mert minket a legtisztbb s legsibb testvreink kpviselnek a londoni vilgbajnoksgon: a magyarok” – rja a lap.
1966. augusztus 7-n az „El Telegrafe” teljes oldalt szentel Mricz felfedezseinek. Ebbl a rendkvli interjbl arrl rteslhettnk, hogy a Kara trzs, amely a rla elnevezett Kara-blbe (Bahia de Caracuez) a VIII. szzad vge fel rkezett, azonos a magyar, Kirlyi Szkta Kara trzzsel, amely Indin keresztl vndorolva, majd hajzva visszatrt az shazba, a jelenlegi Ecuadorba. Kiderlt a cikk folyamn az is, hogy az ecuadori skutats, mely a Kara trzs rkezsvel, Juan de Valesco ta nagyon sokat foglalkozott, igazoltnak ltja ennek a kitn jezsuita trtnsznek, a Quiti Kirlysgrl rott knyvt, amelyben tbbek kztt azt rja, hogy az „” hangot a hajdani kirlysg terletn csak a Kara trzs megrkezse hozta magval, mert eltte e hang helyett az „u” hangot hasznltk. Ezrt Juan de Valesco azt ajnlja, hogy be kell utazni az egsz vilgot s megkeresni azt a npet, amelynl az „” helyett mg mindig az „u”-t hasznljk, mert azok a Quiti Kirlysg lakinak testvrei. (Juan de Valesco /1727-1792/: Historia del reino de Quito-Equador. 1946)
A spanyolok megrkezsekor a Kara-bl kzelben lv Mnta vrosknak a neve Jokay volt s csak a spanyolok vltoztattk Mntra. Ugyancsak itt tisztzza Mricz, hogy az els quiti zsinat, Fray Louis Lopez de Solis pspk elnklete alatt 1593-ban, olyan hatrozatokat hozott, hogy a katekizmust s a gynsi imkat le kell fordtani a pspksg terletn l npek nyelvre, mert ezek nem hasznljk sem az Aymara nyelvet, sem az inkk ltalnos nyelvt, a Kechut. A megfelel fordtsokat a spanyol papok elvgeztk, de azokon a nyelveken, azaz tjszlsokon sohasem tantottk a keresztny tanokat, mert azok a nyelvek, azaz tjszlsok mind magyarok voltak. Miutn errl a Spanyol Korona rteslt, megindult a legkegyetlenebb nyelvcsere vgrehajtsa.
Don Pedro de la Gasca spanyol hdtt a spanyol udvar megbzta, hogy rszletesen szmoljon be, a Habsburg uralkodnak, arrl a nprl s nyelvrl, amelyet a spanyolok itt talltak. Ezt meg is tette, gy teht mind a spanyolok, mind az osztrk Ferdinnd csszr tkletesen tisztban voltak azzal, hogy nem egy j fldrszt, hanem a magyarsg shazjt tallta meg Kolumbusz.
2. Megjelennek a hamistk
Amikor Mricz Jnos, 1966-ban, hogy kutatsait folytassa, visszatrt Ecuadorba, arrl rteslt, hogy idkzben a romnok, akik tudomst szereztek a magyar-ecuadori rokonsg felfedezsrl, tbb ecuadori tudst s jsgrt meghvtak Erdlybe, ahol hossz hnapokon t nyaraltattk ket, persze minden kltsgket megtrtve, tvllalva. Hogy mirt kellett a romnoknak meghvni az ecuadori Akadmia tagjait, akkor vlt vilgoss, amikor az egyik tuds cikkben, amelyet Erdlybl kldtt – s az El Telegrafe lekzlt – jelezte, hogy az erdlyi np szoksai, npviselete stb. azonosak az ecuadori npvel, vagyis itt nyilvnval rokonsgrl van sz: a romn s az ecuadori np rokonsgrl.
Br Mricznak sikerlt ezt az jabb romn hazugsgot semlegestenie, mgis figyelmeztet, hogy mg a magyarsg fel sem ocsdott az els meglepetsbl, a romnok mr javban dolgoztak az jabb trtnelemhamistson.
3. bredj, magyar np!
1966. augusztus 19-n az El Telegrafe kzlte Jorge E. Blinkorn megrz cikkt, amely „Hamupipke az strtnetben” cmmel jelent meg. E cikkben a szerz megrja, hogy magukat civilizltnak nevez emberek kezei ltal lett a hajdani ragyog skultra tnkretve, kirabolva. Ahol hajdan a magas kultrj np vrai s kegyhelyei ragyogtak a Nap els sugarnak fnyben, ott ma szk s rom mered rnk, mint rk vdja az idnek, amely letrlhetetlenl mutatja az ide beront vad spanyol hordknak, mint ennek a barbrsgnak a vak tetteit.
Legyen vge a stt kornak – folytatja – s akibl a „tudsok” a trtnelem Hamupipkjt csinltk, az a vilgtrtnelem legnagyobb kultrahordoz npe volt s fnye beragyogta a az egsz vilgot. Cikkt azzal fejezi be: bredj, szp alv! Te nem vagy Hamupipke! bredj s mutasd meg magad a npek eltt olyannak, amilyen valjban vagy: ragyog tndr, kinek fnye sidk ta beragyogta a vilgot kultrjval! bredj, Ecuador trtnelme! bredj magyar np!
1966. augusztus 26-n a quiti El Comercio kzli Mricz kutatsainak jabb eredmnyeit. Ebbl a cikkbl tudjuk meg, hogy a jelenlegi Ecuador terletn a vilg legmagasabb tzhnyja ltezett, amelynek a neve Capac-Urcu volt s az slakossg a Hegyek Atyjnak nevezte, ami jelentsben is megfelel az APA-R-K-nek. A spanyolok vltoztattk meg a nevt El Nevada del Altal-ra, ugyangy, mint sok ms si magyar nevt ennek az orszgnak.
Ugyanitt adja meg Mricz Quito s Guayaquil neveinek jelentst. Quito rgi formja KIT-US. gy hvtk a legrgibb skorba visszanyl kirlysgot is. KIT-US Kt s-t jelent (Szerintem pedig a Szkta nevet a grg sz eltag nlkl. Azonban az is lehetsges, hogy a jelents ketts, ebben az esetben arra gondolhatunk, hogy a katonai s a szellemi kirlysg egyestett megjelensrl van sz. - Aranyi), azaz Quito vrosa mg ma is hven rzi a magyarsg KT-S atyjnak, Gg s Maggnak (Nimrd) emlkt.
Eredetileg nem Guayaquil, hanem Uaya volt a jelenlegi nagy kiktvros neve. Az „U” „”-t jelent, azaz rgit, mg az „AYA” = Anya. Ugyanezen jelentssel brnak ezek a szavak egybknt tbb olyan trzsnl, amelyek megtartottk rgi magyar nyelvket s ma is a hajdani KT-S kirlysg terletn lnek, Ecuadorban.
Ebben a cikkben Mricz felszltja az angolszsz kutatkat, hogy mint a tiszta tudomny prtatlan mveli, jl tennk, ha tisztznk, hogy miknt kerlt a nyelvkbe s mely np kzvettsvel a KING sz, amellyel mindenkori uralkodjukat nevezik. Ez a sz ugyanis sidk ta ltezik Amerikban ugyanazzal a fogalommal, ahol mindenkor KINGA-knt ejtettk s csak a spanyolok erszakos fordtsa eredmnyezte az INKA vagy INGA szavakat. Ennek a cikknek risi visszhangja volt mind a tudomnyos krkben, mind a np kztt.
1966. szeptember 12-n a quiti El Comercio rendkvli interjt kzlt. Mricz ebben a Csaba legendt rja le s megemlkezik arrl, hogy CHABU vagy CSABA visszatrt Nagy-Szktiba: Amerikba. Rmutat arra, hogy Csabt Chan-Chan-ban, szak-Peru hres vrosban temettk el, ahol aggkorban halt meg. Egyben tisztzza, hogy a magyar mitolgiban ismert „Kn Opoz hres hajs”, azonos Thor Heyerdahl ltal Kon-Tiki-nek nevezett mitolgiai szemllyel, akit a magyar mese s mondavilg mg azokbl az idkbl rztt meg, amikor a magyarsg Kn Opoz vezetsvel jajra szllva thajzott az perencis tengeren (Csendes-cen), hogy mint „az utolsk, akik Szktibl jttek”, megrkezzenek a Krpt-medencbe.
Ez a cikk olyan nagy hatst vltott ki, hogy mg aznap dlutn egy francisknus szerzetes felkereste Mriczot s kzlte vele, hogy dlben a rendfnk felhvta a szerzeteseket, hogy errl a cikkrl, valamint Mricz felfedezseirl ne beszljenek, mert mindez srti a spanyolok ecuadori rdekeit. Ksbb kiderlt, hogy ms rendeknl is hasonl tilalom hangzott el. Az emltett szerzetes a legnagyobb felhborodsnak adott kifejezst, mert gy meggtoljk ket abban, hogy az skutatsbl kivehessk a rszket. A szerzetes slakos volt!
4. Rvid hrek
1966-ban az ecuadori Akadmia, mely tbb trtnszt bzott meg Ecuador trtnetnek megrsval, a megbzst felfggesztette, miutn meggyzdtt Mricz lltsainak helyessgrl. A trtnsz csoportbl kitnt Guillermo Segarra, aki mr magyarul is tanult s rendkvli odaadssal vgezte az shaza kutatst. Vele trtnt meg, hogy amikor mg nem volt magyar sztra, felkereste Mriczot, hogy tisztzza vele az AZUNY tartomnyban srn elfordul BALIN s BALHUG neveket, vajon az smagyar nevek kz kell-e sorolni ezeket. Mricz nagy rmmel kzlte vele, hogy ezek a BLINT s a BALOGH csaldnevek megfeleli.
Az Instituto de Antropologia y Geografia del Ecuador (Ecuadori Antropolgiai s Fldrajzi Intzet) ugyancsak arra a megllaptsra jutott, hogy a spanyolok nknye ltal kiirtott snyelv a magyar volt. Az intzet szaklapjt, amely a „Llacta” nven jelenik meg, azrt neveztk el gy, mert a sz az snyelven „lakhelyet” jelent, teht az jsgot mai nyelvnkn „LAKTA”-nak nevezhetnnk.
Cuenca vrosa, amely a hajdani, hres MR helyn plt, Ecuador legelkelbb vrosa. Magas kultrletkre bszkk Cuenca laki. Az slakossg azonban ma is egyszeren MORLCOS-nak nevezi magt, azaz MRLAK-nak, azaz mri lakosnak.
5. Rejtlyes, magyar nyelv trzsek
A Saraguro trzs – mely br szerepel krnikinkban, ennek ellenre mgsem tallhat meg teljes bizonyossggal a Krpt-medencben – ma is nagycsaldknt li lett Ecuadorban.
A Santo Domingo de les Colorados kzelben l „vrs indinok” nyelve smagyar volt, amelyet ma is beszlnek.
A kolumbiai hatr kzelben, a Santiago foly fels folysnl, az Onzole s Cayapas folyk kzn l „cayapas” trzs nyelve szintn smagyar nyelv, amit ma is beszlnek.
A Keleti Kordillerkon tli srengetegben (Amazonia) lak trzsek is megtartottk smagyar nyelvket, br a spanyol hdtk nknye ell meneklve le kellett mondaniuk sok kulturvvmnyukrl, hogy fggetlensgket megrizhessk.
Nagyon knny lesz megllaptani a magyarorszgi trzsek s nagycsaldok eredett, mivel blcs elreltssal gy vlogattk ssze az tteleptend csaldokat, hogy minden egyes csaldnak csak egy rszt vittk t, hogy az shazban a csaldfa ki ne vesszen.
Mricz sohasem hasznlja a „hungaro” kifejezst, ami spanyolul magyart jelent, mindenkor magyarnak rja s mondja. Ez gy belevsdtt az ecuadoriakba, hogy egy alkalommal kt r kereste fel, hogy eldntse a kztk felmerlt vitt. „Krem – mondta az egyik – kpzelje el, hogy ez az r azt meri lltani, hogy a hungarok azonosak a magyarokkal. Mg tbb sem kellene, hogy a hungarokat, a vilg legnagyobb npvel, a magyarral sszekeverjk! Tessk csak elkpzelni!” „Krem – szlt a msik – n nem lltottam azt, hogy azonosak, mert ez kptelensg. n csak azt mondtam, hogy gy tudom, valami kzk mgis csak van a hungaroknak s a magyaroknak egymshoz.”
6. A KT-S kirlysg nphez
Amikor 1966. augusztusban a quiti rdi hullmain Mricz beszdet intzett a KT-S kirlysg nphez, krte az si fld npt, hogy ne haragudjk a magyarsgra, hogy ilyen sokig nem trt vissza az shazba, „de higgytek el – mondta -, hogy ugyangy, mint Ti, des testvreim, mi is nagyon sokat szenvedtnk a Habsburgok vre terrorja alatt. Ma mr tudom, hogy ti mirenk vrtatok s helyettnk a spanyol hdtk nknye jtt. Az tvszelt stt vszzadok elmostk az ide, az shazba vezet utat, de llekben mindig s mindentt titeket kerestnk.”
Quito vros kulturigazgatja a megindultsgtl ftyolozott hangon vette t a szt s a rdi szemlyzete knnyes szemmel hallgatta hossz mltatst. Amikor Mricz tvozni akart, akkor vette szre, hogy az ads kzben tmeg gylt ssze s mindenki tudni akarta, hogy vannak-e rokonai s hol lnek.
Napokkal ksbb Mriczot egy rgtnztt bizottsg kereste fel, amely a rdi szemlyzetbl tevdtt ssze s arrl rtestette, hogy a spanyolok krtk a kormnyt, hogy Mricz tbbet ne beszlhessen a nphez. A kis bizottsg pedig azrt jtt, hogy felkrjk, hogy megint a rdin keresztl intzzen Mricz lelkest szzatot, mert k tovbb mr nem trik a spanyolok nknyt. Mricz ennek a lelkes kis csoportnak nehezen tudta megmagyarzni, hogy mg nem rkezett el az id arra, hogy ezt megtehesse.
7. A konkvisztdorok utdai
Mriczot ksbb egy napon, egy nagyon elkel s dsgazdag konkvisztdor (hdt) utd, trgyalsra hvta meg. A trgyalsuk hrom napon t tartott. Ez id alatt Mricz csak arra szortkozott, hogy t, kutatsaiban csak a tiszta tudomny rdekli. A spanyol konkvisztdorok, ma mr nagyon elkel, utdjt vgl is elhagyta a trelme, s azt mondta, nem tudja elkpzelni, hogy a magyarsg egyszeren lemondjon seinek fldjrl.
„Egybknt n jl tudja – mondta -, hogy zsinak szmtalan np testvre a magyarnak s azt is tudja, hogy ez mit jelent!” Mricz ellenvetsre, hogy t tisztn a tudomnyos krds rdekli, kijelentette, hogy „nem lehetsges, hogy egy np kimondja sajt maga hallos tlett. Az a np ugyanis, amely csak azrt keresi mltjt, hogy azt megismerje, az a np meghalt. n ezt nem tudom felttelezni nkrl.” Eltte az rasztalon egy nagy pecstes bortk fekdt, a spanyol klgyminisztrium blyegzjvel elltva. Tartalma sejthet.
A ksbbiek folyamn Mricz tbb ajnlatot kapott, amelyeket szemlyre nzve mltatlannak tallt s visszautastott. Az ajnlatok lnyege az volt, hogy hagyja abba a kutatsait. Egy fldbirtokos csoport azt ajnlotta, hogy azokat a birtokokat, amelyekre szerintk ignyt tarthat Mricz, „visszaadjk” neki, azzal a felttellel, hogy mindenrl hallgat s tbb magyar kutat nem jn ide. Ezek a fldek azok, amelyek a Mri-urcu, azaz a Mri-r-K kzelben vannak. Ahogy a korbbiakat, ezeket az ajnlatokat is visszautastotta Mricz. Ezek utn Mricz arrl is rteslt, hogy az egyik sszejvetelen felmerlt a gondolat, hogy Mriczot el kellene tenni lb all, hogy ne tudjon tbb zavarogni. Ez ellen, lltlag, egyesek azzal rveltek, hogy Mricznak nagy sajtja van, msrszt egy esetleges gyilkossg rtereln Ecuadorra a magyarok figyelmt. Ezenkvl az slakossg krben, a trzseknl, Mricznak az ily mdon val eltntetse, kiszmthatatlan kvetkezmnyekkel jrna. A legnyomsabb rv taln az volt, hogy Mricz ezentl egy nagy kaliber colttal jrt, s brki megtapasztalhatta volna, hogy milyen gyorsan hasznlni is tudja azt.
8. Jugoszlv(!) indinok
Egy zben, egy Loja tartomnybeli gazdag fldbirtokos kereste fel Mriczot Guayaquilben s kzlte vele, hogy sokkal hamarabb rjtt arra, hogy az indinok Eurpabeliek, de a nyelvk nem magyar, ahogy Mricz lltja, hanem jugoszlv nyelv. Tulajdonkppen azrt jtt, hogy ezt a felfedezst hivatalosan is bejelentse. Mricz krdsre, hogy hogyan jutott erre a kvetkeztetsre, elmondta, hogy a II. vilghbor utn jtt egy jugoszlviai munks, akit a birtokn alkalmazott. Ez az ember mind a mai napig nem tanult meg spanyolul, de az els naptl kezdve kitnen megrtette magt a birtokon dolgoz slakosokkal (indinokkal), akiknek a nyelvt nem rti. Ebbl teht mr rgen megllaptotta, hogy az indinok nyelve jugoszlv nyelv. Amikor arrl rteslt, hogy Mricz bejelentette a maga felfedezst, elhatrozta, hogy ugyanezt fogja cselekedni, miutn tisztzta, hogy az indinok ugyan eurpaiak, de nem magyarok, hanem jugoszlvok. Mricz krdsre, hogyan hvjk azt az embert, a birtokos azt vlaszolt, hogy KOVCS a neve. Mricz erre azt neki, hogy a Kovcs spanyolul Herrero-t jelent, azaz kovcsmestersget. Kovcs pedig nem a nem ltez jugoszlv nyelven, hanem magyarul beszl az itteni testvreivel. A meglepdtt birtokos kijelentette, hogy lemond a „felfedezsrl”, mert – gymond – ha Mricz mg azt is tudja, hogy a „kovcs” spanyolul mit jelent, akkor nyilvn tudsnak kell lennie. Rajta kvl ezt ms nem tudta s is a Kovcstl tudta meg, aki ma is vgan l shazabeli testvreivel, spanyolul szinte semmit sem tud s a foglalkozsa is kovcs.
9. Csizmadia Istvn, a tisztavr indin
Ugyancsak Guayaquilben trtnt, hogy Alejandro Castro Benitez, El Oro tartomnybeli ltetvnyes felkereste Mriczot, s azt mondta neki: „Krem itt van ez az r. Nagyon szeretnm hallani nket magyarul beszlni, mert szeretnm tudni, hogy n tnyleg tud-e magyarul!” Mricz meglepdve krdi a msik frfitl, hogy magyar-e? „Igen, Csizmadia Istvn vagyok.” Erre olyan beszlgets indult meg kztk, ami ilyen alkalmakkor szokott kt idegenbe szakadt honfitrs kztt. A beszlgetst Benitez szaktotta flbe azzal, hogy meggyzdtt, hogy Mricz tnyleg beszl magyarul. Majd kzlte Csizmadival Mricz felfedezst, hogy az ecuadori indinok magyarok, azaz a magyarsg testvrei s mg mai is vannak olyan trzsek kztk, akik magyarul beszlnek. Kzben felsorolt nhny fldrajzi nevet is, mire Csizmadia Istvn elrohant. Benitez elmondta Mricznak, hogy Csizmadia az egyik legkivlbb szakember Ecuadorban, az birtokn dolgozik, mint gpszmrnk. Igen nagy hang ember s t is naponta mindenfle vad indinnak szokta nevezni. „Most azonban visszavgtam neki – tette hozz – mert nem n vagyok az indin, hanem a bszke magyar, Csizmadia Istvn!” Kis id mlva visszaszguldott Csizmadia is, aki a megdbbenstl felindulva megragadta Mricz karjt s hadonszva mondta: „Ez az shaza! Most ltom csak! Eddig vak voltam! Itt minden magyar, mindennek magyar neve van! n marha, hogy eddig erre nem jttem r! Mekkora felfedezst szalasztottam el!” Ekkor Benitez megkrdezte Csizmaditl, hogy kettejk kzl ki az indin? „n Csizmadia Istvn, n vagyok a tisztavr indin! Benitez, maga csak flvr! rti? Flvr! Mesztic! A tiszta n vagyok!” Ezek utn Benitez vgleg lemondott arrl, hogy Csizmadival szembe neki valaha is igaza lehessen.
AZ IGAZSG
Az igazsg elbb-utbb kiderl. Ez trtnt 1965. jniusban, amikor Mricz Jnos megtallta a magyarsg shazjt. Azt az shazt, amelyet a spanyol korona, a Habsburg-hz s msok is igyekeztek eltntetni, hogy a magyarsg soha ne ismerhesse meg seinek dics mltjt.
KT-S KIRLYSG
Nagyon kevs hiteles adat ll rendelkezsnkre a spanyol hdoltsg korbl, annak ellenre, hogy Benalcazar konkvisztdor idejben, amikor 1533-ban Kitt vre harcok rn elfoglalta, ott mg mindenki az smagyar nyelvet beszlte.
Hatalmas munkk jelentek meg az Inkk tndkl birodalmrl, s a krniksok s utazk, akik az „jvilg” minden zugt bejrtk, megrtk s megnekeltk a hdts legaprbb rszleteit is. Csak a Kiti Kirlysgrl hallgattak. Legfeljebb egy-egy mellkmondatban emltik Kis-Kis kemny ellenllst vagy Rumi hs harcait. Mg feltnbb ez a hallgats, amikor a hajdani smagyar kirlysg terletn hossz vekig lak frterek s krniksok csak az Inka birodalmat rjk le knyveikben, de egy szval sem emltik a Kiti Kirlysg ltezst.
Az els hrek csak a XVIII. szzad vgn s kvetkez szzad elejn jutnak nyilvnossg el. Humboldt, a perui Limbl 1802. november 25-i levelben a kvetkezket rja Vilmos testvrnek:
„…Riobambai (Ecuador) tartzkodsunk alatt, ahol nhny napot idztnk Carlos de Montufar testvrnek laksn, ki ott a Corregidor, a vletlen ltal egy nagyon rdekes dolgot fedeztnk fel. Nem tudjk, hogy mi volt a kiti provincia helyzete Tupac Yupnki Inka meghdtsa eltt, de az indinok kirlya Leandro Zapla, aki Lican (Likn) lakik s ahhoz kpest, hogy indin, nagyon csiszolt intelligencival rendelkezik, riz egy kziratot, melyet sei rtak a XVI. szzadban. Ebben le van rva az inkk eltti kornak a trtnete. Ezek a kziratok Purunay nyelven rdtak. Ez volt hajdan Kit ltalnos nyelve, de idvel ttrtek az inkk nyelvre, a kechura, s ma mr teljesen ismeretlen. Szerencsre Zaplnak egy msik se ezeket az iratokat lefordtotta spanyol nyelvre. Mi nagyon rdekes adatokat jegyeztnk ki belle, klnsen arra az emlkezetes korra vonatkozlag, amikor kitrt a >Nevado del Altar<-nak nevezett vulkn. Ez a vilg legmagasabb hegye kellett, hogy legyen egykor. Az indinok gy hvtk >Capac Urcu< (Apa-r-k), a Hegyek Atyja. Akkor uralkodott az utols szabad kirly Licn. A papok megjsoltk, hogy ez a csaps okozza majd a kirlysg vesztt, s gy mondtk: >A vilg kpe megvltozik, s ms istenek fogjk a mieinket elzni, ne szlljunk szembe a vgzettel.< Bekvetkezett. A peruiak bevezettk a Napkultuszt abban az orszgban. A vulkn mkdse ht vig tartott s a zaplai kzirat szerint a fldes olyan ers volt, hogy ht vig tartott az jszaka Licn.”
(Hamy: Lettres americaias d’ Alexandre de Humboldt, Paris, 1904. 134-134.o.)
JUAN DE VELASCO (1727-1792)
Velasco 1727-ben Riobambban (Ecuador) szletett. Jezsuita pap, aki a rend kizse utn soha nem tr vissza Amerikba. Olaszorszgban (Faenza) telepedik le, ahol megrja a Kiti Kirlysg trtnett.
Vgrendeletben gy rendelkezik, hogy kziratt adjk t az els elkel kitinak, aki majd Olaszorszgba rkezik. Ezt a rendelkezst P. Davalos teljesti s tadja a kziratot Don Modesto Larrenak.
A knyv els ismertetse 1837-ben jelent meg. 1840-ben egy prizsi kiad folytatsokban kezdte kzlni a mvet, de az els hatvan oldal megjelense utn azt kzlik, hogy br meggyzdsk ellenre, de a nagy nyoms miatt, flbeszaktjk a megjelenst. Remlik, hogy majd esetleg msnak nagyobb szerencsje lesz, s a vilg megismerheti ezt az amerikai fldrszre vonatkoz fontos strtneti munkt. Az eredeti kzirat rkse, engedve az akkori ecuadori elnk krsnek, tadta a mvet a Nemzeti Knyvtrnak, azzal a kiktssel, hogy ha a kzirat egyetlen percre is elhagyn a knyvtrat annak minden joga visszaszll az adomnyozra, vagy rkseire. Az tadst kvet napon az akkori kormny elnke, Gabriel Garcia Moreno bement a Knyvtrba, maghoz vette a knyvet. Elszr hazavitte, majd ksbb tadta a jezsuitknak, akik titokban riztk, majd kicsempsztk a spanyolorszgi Chmartin de las Rosas-ba. Azta a spanyolok „nagylelken” kiadtak Ecuadornak egy kpit az eredeti knyvrl. Azonban, ahogy ez mr lenni szokott, ezt is meghamistottk, trtk. Az eredeti helysgneveket s kirlylistkat „tspanyolostottk”, megvltoztattk. Az eredetit soha senkinek nem mutattk meg. Ezt is, mint sok ms magyar strtneti okmnyt, Spanyolorszg legtitkosabb levltrban rzik.
Ennek ellenr mgis kzlk rszleteket a mbl, mert gy meghamistva is sok olyan rdekes adatot tartalmaz az srgi Kut-us (Kt-s) magyar kirlysgrl. Valesco a Kiti Kirlysg trtnett ngy rszre osztja:
1. Az ltalnos vzzntl - Kr.u. 1000-ig, amikor is a kirlysgot a Kara Scyrik hdtjk meg.
2. A hdtstl kb. 1500-ig, Huayna Capac hdtsig.
3. Az ezt kvet 46 v, a spanyolok megjelensig.
4. A perui polgrhbork ideje.
A VILG KZEPE
„Az si Kitus kirlysg az egyenlt alatt van, az els fok magassgtl a msodik fokig, a 80 s 82 prisi hosszsgi fokok kztt, mely terlet ngyszget kpez: Keletrl - Nyugatra 50 mrfld. Az orszg legnagyobb rsze hegyvidk; az Andok kt hegylnca kztt van. ghajlata a legkedvezbb az sszes termnyek szmra. Ezt npestette be a legrgibb skorban a Kitus nemzet. Nem tudjuk, hogy a trzseket miknt hvtk. A rgi idkben nem ismertk az >o< hangot s helyette mindig az >u<-t hasznltk. Az >o< hang hasznlatt a Kara Scyrik vezettk be. A kirlysgnak tbb mint negyven tartomnya volt. Neveik nagy rszt sajnos elrtk. A tartomnyok kzl 33 nevet ismernk, ezek a kvetkezk:
Aloa, Alossi, Calacali, Cansacoto, Chillo, Chillogalli, Cinocoto, Cotocoll, Cumbaya, Galea, Guapule, Guayllabamba, Langasi, Lloa, Lulubamba, Machaci, Malchingi, Mindo, Nono, Perucho, Pifo, Pintag, Pumasqui, Puembo, Puellaro, Quinchi, Salgolqui, Tubaco, Turbamba, Uyubichu, Yaraqui, Ychumamba, Zambiza.
A boltves ptkezst ismertk a Kark. Egyik temetkezsi mdjuk a halomtemetkezs volt. Az elhunyttal egytt temettk el kedves holmijt s fegyvereit. A havi s vi szertartst a halmon tartottk. Ez mindig halotti torral jrt. Kitnen kezeltk az sszes fegyvereket: buzognyt, kopjt, parittyt, gerelyt, jat, fokost s valsgos mesterei voltak a hajt fegyvereknek. Rangjelzsk: egy toll a fegyverforgatk, kt toll a nemessg, nagy smaragd a forgban a Scyrit s a kirlyt illette meg. Az rksds a lenyg kizrsval, kizrlagosan frfigon trtnt. Ezek hinyban az unokatestvrek rkltek anyai gon. A scyri hatalmt a kirlysg nagyjainak a tancsa szablyozta. A Nap-templom a Penecillo magaslatn llt, ngyszg alak volt s csiszolt kbl kszlt. Bejratnl kt hatalmas oszlop llt. A keletre nz ajtn t a nap els sugarai beragyogtk a tmr aranybl kszlt Nap mst. Templomuk nem volt tldsztve, de arnyos s szp kivitelezse lenygz volt. A templom krl 12 kisebb oszlop jelentette a 12 hnapot. A magasan ll templomptmny egyben csillagvizsgl cljait is szolglta. A scyri kirlyok hres csillagszok voltak. Templomi szertartsaiknl csak balzsamot, tmjnt s virgot hasznltak s ldozataik rtatlanok, vrtelenek voltak. Az egyhzi fmltsg fggetlen volt az llamhatalomtl, nem gy mint az Inka birodalomban, ahol a fpapi s kirlyi mltsgot egy szemly, az Inka tlttte be. A gmb alak, sokablakos Hold-templomban elhelyezett ezst Holdra llandan besttt a holdvilg. Mennyezett kk szttes bortotta, melyen az gbolt ezst csillagai ragyogtak.
Amikor Huayna Capac 1487-ben elindult a Kiti kirlysg meghdtsra, a legkemnyebb ellenllsra tallt. A harc hossz volt s sok vrldozatot kvetelt. Ott esett el a harcmezn Scyri, a kirly is. Ez knnytette meg Huayna gyzelmt. Amikor Huayna Capac, az Inka gyztesknt bevonult Kitba, gy kiltott fel:
>Hisz itt mindenki a mi nyelvnket beszli; itt minden hegy, orom, t s foly a mi nyelvnkn van elnevezve!<
A gyztes Huayna Capac felesgl vette az elesett Scyri, a kirly gynyr szp hsz ves lenyt, Kcht. A fnyes eskvi nnepen Huayna Capac fltette a kt toll mell a Scyrik nagy smaragd forgjt s kijelentette, hogy a kt kirlysgnak kzs az eredete. Ekkor megindult az Inka birodalom utols, egyben legfnyesebb korszaka. Uralkodsa 38 vig tartott. Halln gy rendelkezett, hogy a Kiti Kirlysgot a Kcha kirlyntl szrmaz Atahualpa, a Kuzkoi Kirlysgot fia, Huascar kapja.”
Historia del Antiguo Reino de Quito:
Historia Natural: I. kt. 270, o.
Historia Antiqua: II. kt. 279, o.
Historia Moderna: III. kt. 335. o.
Quito - Equador: msodik kiads 1927, 3. kiads 1946
RVID HREK
Amikor Huayna Capac (Vajna Apa) bevonult Kitba s elhangzott hres felkiltsa: „Hisz itt mindenki a mi nyelvnket beszli, minden hegy, orom, t s foly a mi nyelvnkn van elnevezve”, azrt trtnt, mert a Kt-s Kirlysg terletn mindenki magyarul beszlt. Ugyanakkor az Inka birodalomban csak az uralkodk, a fnemessg s a fpapsg beszlt magyarul. A np rszre a kecsua nyelvet ltalnostottk. A nyelvszek az Inka uralkodk magyar nyelvt Chimu-nyelvnek, vagy az Inkk titkos nyelvnek nevezik.
A csatban elesett Scyri, a kirly gynyr szp hsz ves lnya. Kcha valjban Kta, vagy Kata volt.
Huayna Capac nagyon jl tudta, hogy a legsibb idkbl szrmaz Kt-s nemzetsgbl szrmaztak az Inka uralkodk is. Ezrt a Kt-s kirlysgot nagy tiszteletben tartotta s hallakor visszalltotta a kirlysgot, melyet a szp Kttl szletett finak, Atahualpnak adott, mg a Kuzko-i birodalmat Huascar (Vaskar) fia rklte. A hajdani Kt-s kirlysg, a mai Ecuador lakossga ma is bszkn vallja, hogy az hazja a vilg kzepn van, mint ahogy minden magyar falu a magnak tudja: „Az n falum a vilg kzepe.”
A kiti rdi minden msorsznetben bemondja: „Itt a kiti rdi sugroz a vilg kzeprl.”
Huayna Capac csak akkor tette fel a kt toll mell a smaragd forgt, amikor a vilg legsibb kirlysgnak a trnjt elfoglalta s gy a Scyri kirlyok smaragd forgjnak, mint a Kt-s kirlysg si jelvnynek a hasznlatra is jogosult.
Amerika snyelve magyar volt.
TURUL PUSZTA
Az smagyar Kt-s kirlysg terletn van Turubamba. Ezt a fldrajzi nevet, mint minden mst, a spanyol-inkvizitor (fleg jezsuita!) trtnelemhamistk teljesen kiforgattk s megvltoztattk. A rgi okiratokon mg mint PUXA szerepel. A spanyolok csinltak az erszakos nyelvcsere idejn a magyar pusztbl pamba, bamba vagy pampa-t. Valsgos neve nem Turubamba, hanem TURU-PUXA azaz Turul-puszta volt.
A rgi feljegyzseken srn szerepel a Bla mint nv s mint tisztsg. A Blbl csinltak a spanyolok Buala-t, Zela-t stb.
Tampusnak neveztk az inkk birodalmban azokat a helyeket, ahol a birodalmi utakon s bizonyos tvolsgokra elhelyezve a hadsereg rszre pihen s utnptlsi clokra szolgl pletcsoport volt, melyekben hadiszerek s lelmiszerek voltak elraktrozva. Ezt mi a mi nyelvnkn tmpontnak nevezzk. Ebbl a Tampus = Tmpontbl csinltak a spanyolok „tambo”-t.
-MRIA SIRALOM ... S MG MIT?
1922-ben, amikor az -magyar Mria Siralom elkerlt, arra gondoltak, hogy valamelyik jmbor szerzetes, aki a magyar nyelvet nem ismerte, valami barbr rsnak nzte s hith jmborsggal kivakarta a szent knyvbl. A kivakart s kitpett -magyar rsok rejtlye is az smagyar fldn olddott meg, amikor Mricz Jnos kutatsai sorn egy olyan rshoz jutott, melyet egy spanyol szerzetes rt azokrl a „jmbor” szerzetesekrl, akik az sszes levltrat tkutattk, hogy kivakarjanak vagy kitpjenek minden olyan rsemlket, mely a spanyol birodalomra veszlyes lehet. Mindezt, a spanyol Korona s uralkodik „nagyobb dicssgre” tettk, ahogy a szerzetes rja rendkvl rdekes rsban, melybl az nyilvnvalv vlik, hogy mindezt a Magyar Szent Korona nevben is tettk, mert akkor Carlos uralkodott, aki magyar kirly s osztrk csszr is volt. Teht nem egy ismeretlen „barbr” rs, hanem az srgi magyar rsemlkeket kellett eltntetnie a Spanyol-Habsburg uralkod kedvrt, akik tetteikkel bebizonytottk, hogy egyedl ket illeti a barbr jelz kultrarombol s hamist tetteikrt.
A BNS HALLGAT
Mricz Jnos szmtalan sajtkonferencin nyilvnossgra hozta azokat a trtnelmi hamistsokat, melyeket a spanyol-osztrk hz elkvetett a magyarsggal s a vilgtrtnelemmel szemben. A bnsk azonban hallgatnak, s eddig meg sem ksreltk, hogy az ellenk szl hatalmas bizonytkanyaggal szembenzzenek. Mricz tbbszr kvetelte, hogy Spanyolorszg kzlje azokat a magyar strtneti adatokat, amelyeket a legtitkosabb levltraiban riz, mert ellenkez esetben a nem kzls a tovbbi hamistsok tnyt bizonytja. Hallgatnak, de titokban mindent elkvetnek, hogy Mricz kutat munkjt lehetetlenn tegyk.
|