A Szent Korona eszme, a Szent Istvni m
A SZENT-ISTVNI M
Az I. rszben lttuk, hogy a SZENT KORONA intzmny a szolglat-alap trsadalom alapja, szemben a hatalom-alap trsadalommal! Most tekintsnk bele trtnelmnk korszakaiba abbl a nzpontbl, hogy miknt mkdtt mindez a magyar llamisgban az egsz magyar trtnelmen keresztl egszen 1945-ig bezrlag! Mr ennek a vizsglatnak a bevezetseknt kimondhatjuk, hogy amennyire gykeresen keresztnyi, de a megelz korok si jelkpeit mindenben megrz mvszet alkotta a Szentkorona minden jelkpt, ugyangy egyedi az llam-intzmny, amelyet kifejez s megtestest, s amely gyszintn a legteljesebben keresztnyi, de egyszersmind megrzje az egyetemes -grg eredet szval katolikus- smlt rtkeinek. Az egyhzszakads utn ktplusv vlt eurpai krnyezetbe az eurpaitl eltr mdon keresztny Atilla szellemi rksgt ntudatos mltsggal polni meg nem szn korabeli magyar keresztny trsadalmi kzssg olyan sajtos llamberendezkedssel illeszkedett be, amelyet osztatlan elismers vezett Rma s Biznc rszrl egyarnt. A szentistvni orszgfelajnls, a Nagyboldogasszony-Szzanya megkoronzsa a szent orszgkoronval, amely formjban keresztnysg eltti si hagyatk, mg egszben keresztny remekm alkotta meg a Szent Korona llamrendet a Krpt-medencben, az emberi mltsgra pl trsadalmi bke s felemelkeds rk idkre szl megalapozsaknt! A mindenre kiterjed vizsglatok s kutats mra tisztzta, hogy a szentkorona-mtrgy teljesen egyedi. Jellegzetessgei sem arnyokban, sem mretekben nem tallhatk meg a kzpkori nyugat-eurpai, illetve biznci koronkon s rekesz-zomnckpeken. Ezek kztt a ferde kereszt s grg-latin feliratok hrmas egyttesnek keresztny jelkpisge kzvetlenl tanskodik arrl, hogy nem fejdsz, nem kszer, nem uralkodi szemlyes tulajdon, hanem az egyetemes birtokls s hatalom, az sszetartozkat magba foglals, a „hozztartozs” kifejezse. Ezt a fajta Eurphoz csatlakozst megvalst szentistvni magyar llam kpes volt a sajt arculatt megrizve mr III. Bla (1172-1196) uralkodsnak idejre az archiregnum (=mintaorszg) cmet s elismerst kivvni, majd msfl vszzaddal ksbb az Anjou-korszak elejn az „orszgok kirlynje” (regina regnorum) lett Eurpa szemben! Manuel biznci csszr utdjnak jellte III. Bla magyar kirlyt, mikzben Szent Lszl kirlyunk a Szentkorona-intzmny, mint szentistvni m mibenltnek s jelentsgnek felismerje s szentestje, apostoli eldje szentt avattatjnak Piroska lenya a Kelet-Rmai birodalom csszrni mltsgt viselte!
A magyarsg tudatban – messze smltunkban gykerez hagyomnyai alapjn – les s vilgos a klnbsgttel a szentkorona s a kirly szemlye kztt. Mr a szentistvni Intelmek is a kirly alvetettsgt hangslyozzk a szentkoronban kifejezsre jut, eszmei - erklcsi fensbbsgnek. Ezzel az llamalapt ttelesen lefektette egy Eurpban egyedlll llamrendszer alaptzist, az llami fhatalom szemlytelentst s ezltal mindenkori csorbthatatlan szemly-felettisgt. A trsadalom feletti Szemlyisg, a SZENT KORONA, a senki ltal nem kisajtthat, el nem nyerhet fhatalom birtokban a trsadalom fl magasodik, mindenkinl magasabbrend, szemly-s intzmnyfeletti, ennlfogva mindeneket vonz, felfel trekvsre sarkall, de soha el nem rhet, meg nem ragadhat Fenn-sg! Magyarorszg Szent Koronja (Sacra Corona Regni Hungariae) ennl fogva orszgkorona (Landeskrone) s nem kirlykorona (Knigskrone), vagyis intzmny s nem fejdsz. Magyarorszgon az orszgkorona (Corona Regni) fogalma mr Szent Istvn uralkodsnak vgn ltalnos hasznlatban llt szz vvel korbban, mint Angliban, ahol csak 1135 krl trtnik az els hivatkozs a Corona Regni Britannicae-ra. A Szent Korona (Sacra Corona) elnevezs a korbbi Orszg-korona (Corona Regni) nevet 1256-tl vltja fel, mint a legfbb llamhatalom birtokosa, amelynek az orszg minden lakosa hsggel tartozik. A „szent” jelz sszekapcsoldik az orszg-korona nvvel (Sacra Regni Corona).
A trtneti forrsok tansga szerint az archiregnum, a „mintaorszg” nem-magyar etnikumokbl ll npessge szmra klnsen a hatrmenti bnsgokban a mindenkori uralkodtl fggetlen sszetart hatalom a Szent Korona, s a sokrt s egyre gyarapod npegyveleg buzgn, ntudatosan munklkodik a szentkorona-tekintly felemelsn s erstsn! A XIII. szzad vgre a SZENT KORONA a trsgben lk szmra vrosaik bkjnek s jltnek valban a legfbb biztostka! Az orszg sszes npeinek a politikai nemzet, a magyarok, szkelyek, erdlyi s szepessgi szszok, besenyk, kunok, jszok, horvtok, dalmtok, bosnykok, mindennem dli, szaki s egyb szlv s ms npcsoportok, a vrosi polgrok sokfle rtegeinek kzs ragaszkodst s hsgt a Szent Korona fhatalmhoz egy 1302-bl szrmaz pecst (Sigillum Cibiniensis Provinciae ad Retinendam Coronam: Szeben Tartomny Pecstje a Korona Tmaszra) felirata fejezi ki akkor, amikor az rpd-hz frfi gnak kihalsa utni esztendben az orszgnak a trnviszlyok miatt kirlya sem volt!
Megjelent: A MAGYARNemzetr 2004. februr 4.-i szmban
|