Szrmazsunkrl, magyar nyelvnkrl 1
„Minden nemzetnek f kincse a nyelve.
Brmit elveszthet, visszaszerezheti,
De ha nyelvt elveszti,
Isten se adja vissza tbb."
Grdonyi Gza
A MAGYAR NP EREDETE
Dr. Bobula Ida
A IX. szzad Eurpban a zrzavarok s a nyugtalansg szzada volt. A jvend Franciaorszg s a leend Nmetorszg kezdett lassan kiemelkedni a Karoling csszrsg romjaibl. A mersz Vikingek, akik ebben az idben az srknyfej hajikon Anglit s Nyugat-Eurpa ms tengerparti orszgait puszttottk, Dninak, Norvginak s Svdorszgnak alapt sei lettek. Az ellensgk, Nagy Alfrd, kis wessexi kirlysgban mr megalapozta az eljvend brit birodalom nagysgt. Moh kalandor csapatok egyike, akkor alapozta meg a ksbbi Oroszorszgot. Mr emrek uralkodtak a napsugaras Ibriai flszigeten, ahol a jv Spanyolorszga volt feljvben. Ebben az idben a mr kultra messze fltte llt minden ms nyugati kultrnak, de Eurpa bredezben volt. A latin nyelv elszegnyedett lenya a hajdani Rma dicssgnek, j utakon val kifejldsben Franciorszgban s Itliban... Ez az jabb kori nemzetek szletsnek ideje volt.
Ennek a zavaros IX. szzadnak vgn rkeztek a magyarok Kzp-Eurpba. szakkeletrl jttek egy jl felfegyverzett, jl szervezett s nagyszm np mindent elspr, ellenllhatatlan rohamval. A Duna folyam szles vlgyt 895-ben birtokba vettk. A vlgy kzps rsze, mita Nagy Kroly legyzte az avar uralkodkat, nagyon ritkn lakott volt. Ezen az orszgrszen az avarok elhagyott fldje az "Avarok pusztasga" nven volt ismert.
A kzps Duna vlgyt a Krpt Hegysgek hatalmas flkre vezi, termszetes hatr kppen, amely gazdasgi egysget s egyttal valsgos erdtmnyt kpez. Ezekkel a hegyekkel vezett terleten bell, az a np a sajt nyelvkn, magt magyarnak nevezte -alptotta meg hazjt, Magyarorszgot. Az hagyomnyuk azt tartotta, hogy ez a gazdag orszg valamikor rgen a szittya sk volt s arra mint jogos rksgkre tartottak ignyt.
Az orszg hatrn sztszrtan, azon a terleten valamikor hatalmas npeknek utdai ltek: Avarok, Hunok, Dciaiak, valamennyien a szittya trzs leszrmazottai. Alapos okunk van azt hinni, hogy k szvesen fogadtk a magyarokat s csatlakoztak hozzjuk. Itt a magyarok a krnikk szerint sok helyen jmbor bennszltt npet talltak, akik s idk ta itt ltek. k neveztk el a folykat, a hegyeket amelyet a hdtk tvettek, s mint ez a fldrajzi nevekkel rendszerint trtnik, tlltk az utls ezredvet is knnyen. A bennszlttek s az jonnan jttek minden valsznsg szerint minden rokon nyelvet beszltek.
Egyes helyeken a npessg szlv volt, klnsen szakon s nyugaton. A szlv hercegekkel ellenttek merltek fel, de aztn kiseebb csetepatk utn a szlvok megadtk magukat. Sokkal veszlyesebbek voltak a bolgrok dlen. Hevesen ellenlltak a megerstett tborhelyeiken a magyarok elretrsnek. Hossz s vres hbort kellett megvvniuk mieltt a vitz bolgr-turkok visszavonultak.
A bolgrokon aratott gyzelem utn a magyarok az jonnan meghdtott orszgban Pusztaszeren gyltek ssze s ott tartottk meg az orszggylsket. Az els trtnetrjuk szerint 34 napon keresztl trgyltak s vitattk meg azokat a mdozatokat, amelyek szerint kell Magyarorszgot megszervezni s kormnyozni.
Az j orszg valjban nagyon rgi orszg, bsges gazdag lelmet termett azoknak a klnfle jellegzetes: kutya, juh, szarvasmarha, l s sertsflknek, amelyeket a magyarok keletrl hoztak magukkal. Klnleges hzi szrnyasaik is voltak s bizonytjk, hogy nagyon hamar bevetettk a fldjeiket. Az asszonyok srjban is talltak skat. Ms srleletek bmulatosan magas mvszi s mestersgbeli tudsrl beszlnek, amelyek a fm, br, csont, szvet s fafeldolgozs tern rtek el.
A magyarok 108 trzse mr sokkal rgebben kt csoportra szervezkedett, mindegyik ln a vezr llt. Mieltt Magyarorszg terletre lptek volna, a vezrek sszegyltek s egy rkletes alkotmnyos monarchit alaptottak, megvlasztva maguk kzl rpdot az egsz nemzet vezrv, uralkodjv.
Ez az elrendezs mindamelett a vezrek s csaldjuk szmra jelents fggetlensget biztostott. Az idegen uralkodkkal, csaldokkal kttt hzassgaik kvetkeztben nyugati uralkodk hboriba keveredtek.
Kalandozsok kvetkeztek Nyugatra, klnsen nmet terletre, amelyekben a magyarok sok vrt vesztettek. Ersebb jobban kzpontostott vezets hinyt reztk s egy vszzadig tart fejedelmi uralkods utn a magyarok keresztny hitre trtek s Magyarorszg Eurpa nagy kzpkori kirlysga lett. A kedvez ghajlat, az ismeret s tuds a magyarokat nemsokra szak s Kzp-Eurpa nagy hs s bor exportrv tette. Amerika felfedezse eltt az vilg aranytermelsnek 60%-a Magyarorszg bnyibl kerlt ki.
Az ers magyar kirlysg Kzp-Eurpban egyenslyi helyzetet teremtett. Magyarorszg az szaki s dli szlvok kztt ezer eszentendre a pnszlvizmus akadlya lett. tartotta fel Nmetorszgnak kelet fel trtn trekvst is. Mgis a legfontosabb szolglat, amit Magyarorszg Eurpnak tett, az volt, hogy csupn a puszta ltezsvel elzrta az tjt a kelet fell jv npek betrsnek.
A kzpkori keresztny Magyarorszg volt az ttt-kopott pajzs, amely mgtt Nyugat relatve bkben fejldhetett s megklnbztetett eurpai kultrt rhetett el. Az ldozatnak s eurpai eredmny kapujnak az rzse igen nagy s kltsges feladat volt. Magyarorszgnak kellett viselnie az Ottomn trkkel szembeni ellenlls sszes terht, akik miutn a Biznci csszrsgot elpuszttottk, Eurpa meghdtsra indultak. Magyarorszg teljestmnyt jl foglalja ssze Macaulay a kvetkez szavakkal:
"Magyarorszg nlkl lehet, hogy most Cambridge-ben s Oxford-ban a tanulmnyokat trkl kellene folytatni."
A magyar ellenlls megtrte a trk csszrsg erejt s a btor s fanatikus ellensggel szemben vszzadokon keresztl vvott rettenetes kzdelem slyos ldozatokat kvetelt, gy hogy vgl is Magyarorszg letarolt, gyr npessg, elszegnyedett s politikailag vgzetesen nehz krlmnyek kz jutott.
A fiatal Lajos kirly 1526-ban meghalt a mohcsi csatamezn. Az reg kirlynnak a btyja Habsburg Ferdinnd ignyt tartott a trnra. Az ignyt tmogattk azok a magyarok, akik azt remltk, hogy Ferdinnd V. Kroly spanyol kirly s nmet csszr testvre majd biztostani tudja a nyugati segtsget a trk ellen. Ez az "udvari prt" magyart vlasztott s koronzott kirlly. Tizenkt vi kzdelem utn Ferdinndot elfogadtk, hogy vezesse a keresztnysget a tmadssal szemben. De ennek tragikus kvetkezmnyei voltak. Mikor a trk hatalom hanyatlani kezdett, nyilvnval lett, hogy magyar nemzetet ms veszlyek fenyegetik.
A magyarok alkotmnyos gondolkozsa s az emelkedben lev Habsburg hatalom abszolutizmusa kztti ellenttet nem tudtk thidalni. Az ellenlls remnytelen volt, elkeseredett forradalmak s terror korszaka kvetkezett. Ez gy tartott hrom vszzadon keresztl. Mg slyosab tette a helyzetet a vallsi krds.
Magyarorszg nagy szellemi s kulturlis mozgalmval mindig sszhangban lv magatartst tanstott a keresztes hadjratok idejtl kezdve a renesznsz s a reformciig.
Feljegyzsre mlt, hogy ezek a mozgalmak mind megllottak Magyarorszg hatrnl s nem tudtak behatolni a tle keletre lv orszgokba. A reformci a magyarok kzl sokakat megnyert s egsz vrosok trtek t Luther s Klvin tantsaira. Mindez most megsznt. A Habsburgok s az osztrk udvaroncaik gy reztk, hogy nekik szent ktelessgk minden lehetsges eszkzzel letrni a magyar eretneksget, ppen gy, mint azt Spanyolorszgban tettk. Egyikk Lobkevic, Bcs programjt Magyarorszg elnyomsra vonatkozlag a kvetkez szavakkal fogalmazta meg:
"Magyarorszgot elszr kolduss, aztn katolikuss kell tenni s vgl nmett teszem." ( I. Lipt minisztere, aki teljes hatalommal vezette az llamgyeket. )
A keresztes hadjratok idejben Magyarorszg gazdasgi s kultrlis szempontbl teljesen egyenrag volt brmelyik nyugati lammal. Ezt a helyzett egszen a renesznszig megrizte. A Habsburgok ellensges nyomsa alatt azonban Magyarorszg lassan Ausztria gazdasgi gyarmatv sllyedt. Akkor amikor a nyugati orszgokban a "felvilgosods korszaka" kvetkezett be, Magyarorszg mindig jobban s jobban lemaradt. A tizennyolcadik szzad elejn Rkczi vezetett ltalnos felkelst a Habsburgok ellen. Clja a rgi alkotmny helyrelltsa, a protestnsok szmra a vallsszabadsg elnyerse ( br Rkczi maga katolikus volt ) s az elnyomott np szabadsgnak a kivvsa volt. Fegyverbe szlt felhvsban hangslyozta a magyarok szittya eredet nemes np, aki nem trheti el az elnyomst s szolgasgot. Rkoczit hossz hsies harc utn elrultk, szmzetsben halt meg. Magyarorszg pedig vszzadokig az Osztrk-Magyar Monarchia rsze maradt.
A kifosztott Magyarorszg kincsei Bcset gazdagtottk. Magyarorszg bzjbl "Bcsi kenyr" lett. A magyarok msodosztly polgrok lettek sajt hazjukban. A csszri kirlyi hz j szlv s nmet telepeseket hozott s teleptett le az si magyar fldre. Nagy adomny birtokok kerltek idegenek s rulk kezeire. j nmetl beszl arisztokrcia keletkezett. A tizennyolcadik szzad elejtl kezdve a kirlyi hz azt a gondolatot terjesztette, hogy most mr csak a hatalmas Ausztria ltezik s Magyarorszgrl mg beszlni sem rdemes.
Az abszolutizmus Eurpban terjedben volt. Abszolt uralkodk ltek trnusokon. A magyarok alkotmnyos kormnyzat elnyerse irnti trekvse, a legtbb llamfrfi szemben nevetsges anakronizmusnak, pognysgnak s az uralkod (Isteni) jogaiba val istentelen belekontrkodsnak minslt.
II. Jzsef valamennyi Habsburg uralkod kzl a legtehetsgesebb s a legszintbb, gy rezte, hogy Magyarorszgot anll is kormnyozhatja, hogy megkoronzzk. Nem volt hajland a 25 szertartsnak eleget tenni, magt alvetni. Az felvilgosult, de abszolt uralma, ltalnos nmetestsi a magyarok passzv ellenllst vvta ki minden irnt ami nmet. A magyarok s a keleti nmet szomszdaik kztt klcsns. ellensgeskeds fejldtt ki. s ez tnkre tette az eljvend vszzadokra a kztk lv kapcsolatot. Ez mindkt fl szmra kedveztlen volt s mindkettjknek slyos krokat okozott.
A magyar parasztra szksg volt, hogy Bcsnek lelmet szlltson. Ezt felismerve a Habsburg uralkodk blcs tancsadi szintn felfedeztk azt az igazsgot, amelyet ksbb Orwell gy fogalmazott meg:
"Az aki uralja a mltat, uralja a jvt is. Aki pedig uralkodik a jelenen, uralkodik a mlt felett is" . Ennl fogva Bcstl tmogatott tudomnyos szervezet, hogy a magyaroknak egszen j megfogalmazsban mutassa be sajt trtnelmket, amely szerint k alzatos, engedelmes szolgk voltak.
A Bcsbl irnytott trtnettudosk neki lttak, hogy a bszke szittya mlt minden hitt eltrljk. Kimutattk, hogy a "Scythinak" soha sem volt semmi fle rtelmezse. A rgi magyar krnikkat megbzhatatlannak blyegeztk. Rosszindulat, erszakolt brlataikkal gyakorlatilag minden megllaptsaikat darabokra tptk.
"De ht akkor mi honnan szrmazunk ?" krdeztk a magyarok a Rkczi idket kvet stt vtizedekben... Gnyos vlaszt kaptak.
A tizennyolcadik szzad kzepn, amikor mg az etnogrfia irnti rdeklds kezdetn voltak, a vilg minden rszn l intelligens emberek rjttek arra, hogy a fldet klnbz emberek lakjk az egyenlttl a sarkvidkig, - kzhelly vlt a trpusi szigeteken lak boldog npeket nemes vadembereknek tekinteni, - mg a sarkvidk npeire, blnazsros tpllkozsuk s a miatt a furcsa szoksuk miatt, hogy felesgket a vendgnek felknljk, - csak utlattal s megvetssel tekintettek, s azok a degenerltsg jelkpeiv vltak. Ma mr tudjuk, hogy ez a kp kirvan igazsgtalan. Mgis ennek a kornak az ltalnos magatartst kell fontolra venni, amikor J. Sajnovits munkjnak a hatst rtkeljk: "Demonstratio idiome Hungarorum et Lippenum idem asse." /: Annak bizonytsa, hogy a magyarok s lappok nyelve azonos. / A valsg az, hogy a ktnyelv minden csak nem azonos. Olyan tvol llnak egymstl, mint az angol a grgtl. Tvoli rokon nyelvek. Nem Sajnovits volt az els, aki az egyes finn-ugor npekkel val tvoli rokonsgot feljegyezte.. Msok is megfigyeltk ezt, csak mskppen fejeztk ki.
Sajnovits-nak a kzlst a politikailag elnyomott s gazdasgilag kizskmnyolt magyar np keser neheztelssel fogadta, akitl azt kvntk, hogy dolgozzanak zoksz nlkl az idegen feudlis uralkod javra, akik lltlag sokkal magasabb termszetes sznvonalon lltak, mint megvetett lappok rokonai.
A magyarok eredetnek krdsben foly tudomnyos kutatst megneheztette, hogy a rsztvevk nagy rsznl a fokozott rvek tlnyoman nem voltak tudomnyosan megalapozottak.. Nmet tudsok klnsen Napleon utni korszak hazafias bredsben s romantizizmusban mohn ragadtak meg minden elmletet a magyarok szrmazsrl, azzal a szndkkal, hogy a bszke magyarokat lealacsonytsk. Ezt nyugodtan meg is tehettk, hisz volt is valami igazsg a magyar s a lapp nyelv tvoli rokonsgnak krdsben.
gy fejldtt ki a finn-ugor nyelvszet. Nem ktsges, hogy sokan, akik ebben az irnyban dolgoztak, becsletesen trekedtek az igazsg kidertsre. A baj csak az volt, hogy a mindenkori politikai hatalom az igazsg megkzeltsnek csupn egyedl ezt az egy tjt tmogatta. Az igazsgnak csak egy rszt lehetett kinylvntani.
Fiatal magyar tudsok csak azzal a felttellel kaptak sztndjat s klfldi tlevelet, hogy a kormnynak tetsz irny munkt fognak vgezni. Csak olyan kutatknak biztostottak munkt, llst a Magyar-Osztrk birodalomban, csak olyanok kaphattak szubvencit, sztndjat a tanulshoz, akik kvetkezetesen s llhatatosan hirdettk a finn-magyar rokonsgot. 1849 utn, mint valaha, mikor a Habsburg uralkod orosz segtsget volt knytelen krni a magyarok leversre.
Azokat a magyar tudsokat, akik ezektl fggetlen szerettek volna tovbbi, ms igazsgot megvizsglni, szisztematikusan kignyoltk s elhallgattattk azok a hatsgok, akiknek a hatalmuk helyzeti elnyktl eredt, helyzeti elnyket pedig Bcstl kaptk. Brki aki a finn-ugor rokonsgon kvl mshonnan akart fnyt derteni, ms forrsbl merteni, azt megvdoltk, hogy amatr, tudatlan soviniszta, aki szgyenli a szegny rokonsgot. Termszetesen egyetlen pesz magyar sem szgyelln valaha is, ha a finekkel vagy sztekkel rokonsgban van, amint a tudsunk szlesedik, gy nvekszik a megbecslsnk is a szorgalmas lapp np irnt, akiknek olyan nehz krlmnyek kztt kell lelni letket. Mindazonltal minden generciban akad nhny magyar tuds, aki megprblta a trtnelmi s nyelvi sszekttets megllaptst ms csoportokkal is. Akik nem alkalmazkodtak azoknak nem adtak munkt, llst, sem lehetsget, hogy, munkjukat kzlhessk. Ezeket a tudsokat nem ltez ostoba sznobizmussal vdoltk meg, kzmegvets trgyv tettk s llandan gnyoltk: a hivatalos elismert tudomnyos chek pedig, - melyek Bcsbl ellenrztt, idegen rzs szemlyekkel voltak teletmve, - kizrtk ket maguk kzl. Ez az ellenrzs egszen a Habsburg uralomnak az utols vig tartott a hivatalos Bcsi Levltr utjn, amelynek a vezetje vtizedeken keresztl egy magyarorszgi szrmazs nmet volt, aki szp magyarostott nevet viselt - mint a klasszikus Habsburg trekvsek ravasz s alkalmas eszkze - elsegtette, befolysolta s megrontotta a fiatal magyar trtnetrkat, akiket hivatalos tmogatssal s sztndjjal Bcsbe kldtek kutatni. s mikor mr hsgkrl meggyzdtek, elhelyezte ket a magyar egyetemeken, levltrakban s mzeumokban. Ugyanezek a szemlyek mg mindig a fontos llsaikban voltak, mikor Magyarorszg az els vilghbor utn visszaszerezte szabadsgt Ausztritl.
A bna megcsonktott orszg - hisz Magyarorszg hzasuland frfilakossgnak nagyobb szzalkt vesztette el, mint els vilghborban rsztvev brmelyik orszg - ismt vrezve, spadtan letben maradsrt kzdve nem tudta msokkal helyettesteni ezeket a jl kpzett, de lelkiismeretlen tudsokat, akik zrt klikkekben megmaradtak s a rgi irnyzathoz ragaszkodtak. Ennek kvetkeztben mg mindig kpesek voltak arra, meghistsk s nevetsgess tegyk olyan fggetlen tudsok eredmnyeit, mint pl. a nagytisztelet Varga Zsigmond-t, aki a debreceni egyetemen tantott nyelveket s azt merszelte lltani, hogy az ural-altji nyelvek a rgi sumr nyelvvel lehetnek rokonsgban.
SZKITHIA
A magyarok l hagyomnya a rgi nemzeti krnikkon alapszik, amelyek szzadok legendibl s kltszetbl tpllkoznak s azt tartjk, hogy a magyarok sei Keletrl a Fekete tenger partjrl szkithibl jttek. Szittyk voltak.
Kevs olyan problma akad a trtnelemben jelenleg is, mely bonyolultabb volna a Szkithival s a szittya npekkel kapcsolatos krdsnl. A grg s latin szerzk a szittya elnevezst rengeteg klnbz npre alkalmaztk teljesen szabadon s ezek az adatok egymsnak ellentmondanak.
Magyarorszgon a hivatalos tuds ch kt vszzadon keresztl sztklte a nemzetet, hogy felejtse el a szittya szrmazs "abszurd elmlett". A nemzet ezt a trekvst hatrozottan visszautastotta, annak ellenre, hogy a tuds ch nevetsges rzelgssel s ravasz sznobsggal vdolta az elmlet elfogadit. Mg a mvelt kznsg ltalban elfogadta a finn-ugor sszehasonlt nyelvszet igazsgait a legnagyobb rsznek lelkben megmaradt az a nyugtalant rzs, hogy a magyarok eredetrl nem tudjuk a teljes igazsgot.
Nem ktsges, hogy a magyar np sei bizonyos ideig a Meotisz legends ingovnyai kztt, - az Azovi tenger partjn - Szkithiban ltek.
Ez az a terlet - a Feket tengertl szakra bizonyra rsze a szittyk vilgnak - amelyet a klasszikus szerzk lertak. Lerjk ugyanazt a terletet az si magyar krnikk is, fldrajzilag meglehetsen pontosan gy, mint azt a j fldet, amelyre a magyarokat a rgebbi csodaszarvas vezette, miutn az eredeti hazjuk "evolat" tl npess vlt. Ismerjk ennek a Fekete tengernl fekv si Magyarorszgnak a nevt is: "Dentumoger". amit gy fordthatnnk, hogy "Magyar fld" a Don tokolatnl.
Biznci forrsok megerstik ezt a tnyt: ez az a hely, ahol a magyarok az els ezredv kzepe tjn ltek. De ht honnan jttek oda? Hogy kerltek oda?
Az ltalnosan elfogadott, kznl lv elmlet szerint a magyarok eredeti hazjukbl, az Ural lejtirl sodrdtak a Fekete-tenger partjra. De legyen szabad megjegyeznem, hogy ez a dolog nem volt olyan egyszer. Nzzk csak a trtnetet a rgi korszaktl kezdve.
Az emberisg hajnaln, a tz nagy feltallsa utn emberi csoportok npestettk be az eurzsiai kontinenst. A rgi korszakok kalandos, szak emberei elvlasztdtak a dli ( utjainak ) rokonaitl.
A dli tengerek megmaradtak a meleg tengerek knyelmes lakhelyein, s a tengerekbe ml folyk partjn. Az szakiaknak szembe kellett nzni s meg kellett kzdeni a vltoz idjrssal, vszakokkal s ez a kzdelem a mrskelt, st a hideg gv megfelel lakiv edzette, fejlesztette ket.
Az szakiak ismt klnbz csoportokra oszlottak. Az egyik csoport a szigor, hideg idjrsi viszonyok kztt klasszikus mongolokk fejldtt. Egy msik nagy csoport ugyancsak sok alcsoportra oszolva Amerikba vndorolt s az indinoknak lett az se. A legnagyobb csoport kzlk, alapvet kaukzusi tulajdonsgokkal, keresztl vndorolt az egsz mrskelt v Eurzsin, mint a rgi kkorszak vadsz npe. A kaukzusiak, akik zmmel nyugatra tartottak, valszn sei lettek annak a fajnak, amelyet ksbb Indo-Eurpainak neveztek. A msik alapjban vve rokon csoport, mely fleg Kzp-Eurpa s Kzp-zsia kztt hullmzott, sok ms npnek se lehetett amelyeket aztn a klasszikus szerzk szittyknak neveztek.
Valsznnek ltszik, hogy a szittya npeknek ez a csoportja( si ) volt az, amely zsiban s Eurpban a Soluteriainak nevezett kultra nyomait hagyta, mintegy 35000 vvel ezeltt. A soluteriaiak szakkpzett vadl vadszok voltak s a szittykat a ltenysztsben val bens kapcsolatuk s a lovaglsban lv jrtassguk jellemezte.
A szitya nv hasznlatt a legjobb klasszikus szerzknl megtalljuk. Herodotos, Strabo, Pliny, Cortius s msok gyakran magyarzzk, hogy amikor a szittykrl beszlnek, akkor ezeknek a npeknek egy nagyszm csoportjt rtik, amelyek kzl soknak van sajt neve, de lnyegileg ugyanahoz a nemzethez tartoznak.
El kell tekintennk itt a szzados tudomnyos vitktl a klasszikus szerzk megbzhatsgt s a klnbz szittya npek etnikai rokonsgt illeten. A mi kiindul feltevsnk az, hogy a kaukzusi csoportnak indoeurpaiakk s szittykk val kettoszlsa az emberisg trtnetben viszonylag ksi korban kvetkezett be, s a legsibb szittya s a legrgibb indoeurpai nyelv egymst kzt klcsnsen rthet testvr nyelv volt.
Megemltjk, hogy mg nagyon sok kutat munkt kell elvgezni ahhoz, hogy a szittya npekkel kapcsolatos problmkat tisztn lssuk. Mgis egy vglegesen meghatrozott nvsor adsa nlkl, csupn a tovbbi eladsaink knnyebb gyakorlati megrtse cljbl megnevezzk itt azokat a npeket, amelyeket a szittya csald legfbb csoportjnak tartunk.
Ezek:
1.) Az - "AZ, AS, SA vagy Su" nven ismert npek, amelyek Kis-zsit a korai korszakban nagyrszt benpestettk. Ezek lehettek az gynevezett "Termkeny Flholdnak" s Anatlinak, st ppen mg a Duna vlgynek is kezdetleges fldmveli. Lehet, hogy k adtk zsinak az zsia nevet. A korai krtai s ciprusi kultra rokonsgot mutat az kultrjukkal. Ezeket a npeket emltik az krsok feljegyzsei: gyltszik ez a nevk maradt fenn a sokkal ksbbi: az Uz, Osset, Jazig npnevekben, st taln az szt s a Szittyk np nevben is.
Felmerl az a krds is, hogy a ksbbi nyelvileg smitv lett asszr np is tartalmaz ilyenfajta etnikai elemeket, s hogy az "AZ" np valamifle mdon a Kasszitk s a Kazrok se volt. Felttelezhetjk, hogy a Sa np volt Mezopotminak rgta keresett, sumrok eltti np, lakja. E tehetsges np egyes gazatainak a szmlja javra rhat. Arpatochya a Kr. eltti 5-4. szzad kimagasl kulturlis kzpontja volt. Kutci voltak, kzhasznlatra szolgl pletei, s igen finom, mvszi kivitel cserpednyek maradtak fenn. Lehetsges, hogy a SA npcsoport egyike ksbb mg az El-Ubaid nven ismert kultrnak is hordozja volt, amelynl gynyr, sokszn cserpednyeket talltak. Az igazi sumrok megrkezse utn, gyltszik, hogy a SA np knytelen volt szak fel kitrni, az szaki hegyekbe, a sumr vilg egyik rszbe, amelyet az krsos bizonytkok Subartunak neveznek. A legjabb irodalom ezt a npet gyakran nevezi subariannak.
2.) A SUMROK
Ez a tehetsges s letreval szaki np rokonsgba volt a SA nppel, de nem volt vele azonos. volt az els magas civilizcinak megteremtje Mezopotmiban. Ez a civilizci Kr. eltt 4. s 3. vezredben egy sok nppbl sszeolvasztott etnikai elembl ll npcsoportra plt fel. Sir Leonard Wooley hossz s alapos tanulmnyban meggyzen s minden ktsget kizran bebizonytotta, hogy csak a sumroknak van egyedl joguk ignyk arra, hogy ket az rs feltallinak tekintsk.
A rgszet fejldse jabban kidertette azt az igazsgot, hogy a sumrok valsznleg biolgiailag is, de kultrlisan minden bizonnyal eldei voltak a ksbbi szittyknak nevezett npcsoportoknak.
Ezek a npek a kvetkezk:
a.) Mdek
Az kor egyik nagy nemzete, amely az asszriaiak utn s a perzsk eltt tnik fel. Jules Oppert orientalista 1879-ben azt lltotta, hogy a mdiek turni npek. Nemcsak a klasszikus Mdeban voltak jelen: Herodotos a Duntl szakra l mdekrl r.
b.) Dkok
A np ( dviaia ) a Kaspi tenger s az Aral t kztt telepedett le s innen rajzottak ki csoportjaik. Kzp-Eurpban a dkok uralmt a rmaiak dntttk meg, de a dkok gy ltszik fennmaradtak Romniban s Magyarorszg dli rszn is, ahol Tahoknak neveztk ket. A dkok korabeli csopiortjai sok zsiai npet befolysolhattak. Lehetsges, hogy trciaiaknak s a trkknek is k az seik.
c.) Hunok
A hunok, akiket az egyiptomiak unninak, a knaiak hiun-gunak neveztek, elszr a Kaspi tengertl dlnyugatra tntek fel. Innen terjeszkedtek ki tvoli orszgokba. Nyugaton szittyknak neveztk ket. Kelet fel lovagoltak addig mg el nem rtk a knai falat. jabb kelet orosz satsok ezeknek a hunoknak ( Szittyknak ) meglepen magas szint kultrjra dertettek fnyt. A Kr. eltti hetedik s tdik szzadban az Altji hegysgben ltek s ott temettk el halottaikat. gy ltszik a knaiaknak ellensgeskedse knyszertette a hunokat, hogy a Kaspi tenger partjain elterl rgi hazjukba vonuljanak vissza. Innen lovagoltak a Duna fel s alaptottk meg Attila alatt azt a birodalmat, amely Rmt fenyegette.
d.)Avarok
Ez a np a trtnelemben tbb klnbz nven szerepel, mint az Oberok, Varok, Parok a rmai idkben, mint Partusok. A Kaspi tenger partjn telepedtek le, majd ksbb az Aral tenger fel vonultak, ahol az Amu Darja ( Oxus ) s a Sir Darja ( Jaxartes ) kztt ltek.
Valszn, hogy etnikai csoportjuk hasonl a szittya elemekkel egytt a Korezmiai birodalmat alaptotta meg, ahol mr ntzses mezgazdlkodst folytattak.
Az avarok nagy vros s erd ptk voltak, kereskedelmk s befolysuk kiterjedt egszen az Ural npekig. Nagy Sndor meghdtotta az avarok orszgt, de nem sokkal a halla utn Arsacus felszabadtotta az avarokat, akik az Arsaci dinasztia alatt Krisztus utn 250-ig harcoltak a rmaiakkal, amikor Rma az Aral tengerig zte ket vissza. Innen a kk-trkk fenyeget nyomsa alatt az avarok egy rsze nyugat fel vndorolt s 568-ban a Krpt medencben telepedett le. Rvid let Dunamenti birodalmukat Nagy Kroly puszttotta el.
e.) Turkok
Valamennyi trk np: az jugorok, kk-trkk, ottomn trkk, ahhoz az eurzsiai npcsoporthoz tartoznak, amit mi szittyknak neveznk.
f.) Finn-ugorok
Ezek olyan npek, amelyek nyelvei kztti rokonsg alapjait gondos tudomnyos kutatssal llaptottk meg. A magyaroknak a rokonsga valamennyi csoporttal szemben azonban olyan tvoli, hogy klcsns megrtsrl nem lehet sz. Ezek kzl a npek kzl a legnyugatiabbak a finnek. A keleti rokonok napjainkban a volt Szovjetuniban az Ural hegysg minden oldaln lnek. Herodotos nmelyiket a szittya npek kz sorolja be. Valsznleg ezek kz tartoztak a mr kihalt csudok, akikrl az orosz nphagyomny, mint risokrl s kivl fmmvesekrl, kovcsokrl emlkezik meg.
Folytathatnnk ms csoportoknak a felsorolst is, amelyet valamely oknl fogva a nagy szittya kzssgnek tekinthetnk. Az egyik legizgatbb problma pldul az arameusok, akiket a rgi irodalomban szintn szittyknak hvnak. - Kicsodk k? Vajon rorszg, rgi neve: Avan, csak vletlenl ilyen hangzs? Van-e valamilyen jelentsge a kelta s kl ( kaldeus ), meg a scott ( skt ) s a szkita ( szittya ) nv kztti hasonlsgnak? Hov tartoznak a baszkok? Szittyknak kell-e tekintennk az etruszkokat? Csbt volna, hogy ezekre a krdsekre is kiterjedjnk s megvizsgljuk azokat, de ezeket inkbb a jv trtnszeire kell bznunk.
A SZITTYA PROBLMA
A krds, amit fel kell vetnnk s meg is kell vlaszolnunk a kvetkez: lehetsges-e s megengedhet-e komoly tudomnyos kutat szmra, aki az igazsgot keresi, hogy magyaroknak a szittya eredett vegye vizsglat trgyv?
Szksges ennek a krdsnek a felvetse, mert mintegy szz esztendn keresztl, akik ebben a krdsben leginkbb rdekelve voltak, a magyar fiskolk hallgatit, - a jelen sorok rjt is belertve - gy neveltk s mdszeresen gy igyekeztek belltani, hogy ezt az elkpzelst elvessk.
Knnyen rmutathatunk azokra a nehzsgekre, amik a szittya rokonsg bizonytknak tjban llottak.
Az els nehzsg az, hogy a modern tudomny azeltt is zavarban volt s jelenleg is tancstalan, hogy tulajdonkppen, szabatosan mit is jelent ez a sz, hogy szittya. Klnbz tudsoknak mg ma is ms a vlemnyk arrl, hogy milyen rgi npeket lehet, vagy nem lehet szittyknak nevezni.
A bajok eredete az, hogy a klasszikus grg rmai szerzk igen sok esetben emltik a szittykat s egymsnak ellentmondan, sokszor lehetetlen trtneteket meslnek rluk. Hipokratesz rszletes lerst kzl a szittyk alkatrl: ha igaz amit mond, a szittyk petyhdt, degenerlt keletiek voltak. De mi tudjuk, hogy Athn vrosnak rendrsge szittykbl kerlt ki, ez a tny kereken megcfolja Hipokratesz-t. Elhihetjk-e Herodotosz-nak, hogy egyes szittyk kanniblok, vagy ezt az rteslst is ugyanabba a kategriba kell sorolnunk, mint amelyek azt lltjk, hogy egyes szittya trzsek fleszek vagy kecskelbak voltak? Egsz embercsoport nem lehet flesz vagy kecskelb. Ezt nem hihetjk el. De mi az, amit elhihetnk, vagy amit nem lehet elhinni?
Szerencstlen tny, hogy a klasszikus szittyk nyelvrl nagyon kevs anyag van birtokunkban. Ennek az anyagnak a szegnysge csak meglehetsen szk teret enged nyelvszeti spekulci szmra.
A korszer tudomny hajlamos arra, hogy a szittya egysg elmlett, amely szittya - magyar rokonsgot tmogatta, erszakosan is sutba akart dobni, - nem mulasztotta el rmutatni arra, hogy rgi magyar krniksok, akik Szkythit, mint a magyar nemzet si hazjt rtk le, nem tmaszkodnak eredeti npi hagyomnyra, hanem Szkythinak a klasszikus lerst fogadjk el s msoltk le. Egyesek bizonyosnak vlik, hogy a magyarsg Szittya eredetrl szl lers legenda, csak a XI. - XII. szzadbeli krniksok ksi kitallsa.
De ht vtkesek vagyunk a kritiktlan hiszkenysgben, ha mi a kzpkori krniksok trtneteihez trnk vissza, ahelyett, hogy jabb kori tudomny lltsait fogadnnk el? Nem ismerjk el, hogy bnsk lennnk. Az a tny, hogy a krniksok Szkythia klasszikus lerst msoltk, egyedl csak azt bizonytja, hogy a klasszikus irodalmat tiszteltk. Lehet, hogy hozztettk, amit a rgi szerzk mondtak, ami a nemzetben mint eredeti, si hagyomny lt.
Mindenki tisztban van a legtbb klasszikus szerz pontatlansgval s megbzhatatlansgval, klnsen ami a trtnet rs atyjt Herodotosz-t illeti. Ha azonban nem rendelkeznk megfelel forrsanyaggal, azokat kell felhasznlnunk, ami rendelkezsnkre ll.
Ne feledjk, hogy a klasszikus irodalmon kvl a Szittykrl olyan eredeti forrsaink, adataink vannak, amelyek pratlanok s naprl-napra vilgosabb s rtkesebb vlnak. Ez a rgszet.
Az utols vtizedekben a szittykrl szl leleteknek, adatoknak egsz vilga kerlt napfnyre. A mai tudsnak sokkal knnyebb dolga van, ha a szittya problmval akar foglakozni, mint az tven vvel ezeltti tudsnak.
A szittykkal foglalkoz kutatk elssorban a volt Szovjetuni rgszeinek tartoznak hlval. Annak a terletnek legnagyobb rsze, amelyen a szittya npek vndoroltak, ma Oroszorszg s annak utdllamaihoz tartozik. A munkt mindig nagy hozzrtssel s lekesedssel vgeztk.
Nyugati tudsok nmelykor azt vetettk kollegik szemre, hogy tl nagy a lekeseds s a svrg vgy bennk, amikor azt trekszenek bebizonytani, hogy a szittyk az oroszok sei, eldei. Brki eltt, aki egy kicsit is ismeri az orosz jellemet, ez a gondolat abszurdumnak ltszik. De nem szabad elfelejteni, hogy egyes szlv npekre, hatalmas szittya befolys rvnyeslt s azt sem, hogy a nagy orosz birodalom lakossgt sok szittya np gazdagtotta. gy az orsosz kutatk ignyt nem lehet egszen abszurdnak minsteni.
Nhny fontos anyagot kaptunk dlrl, ilyenek az irni kirlysgbl szrmaz: lurista bronzok.
A szittykra vonatkoz sok jabb felfedezs kzl nincsenek fontosabbak a ziwiyeni kincseknl, amelyek egy romokban lv, a rgi Asszria s Kaspi-tenger partja kztti vrbl kerltek el. Ezek a kincsek kb. Kr. eltt 700-bl szrmaznak s a szittya mvszet jellegzetes nyomait, tisztn s flrerthetetlenl magukon viselik. Elismert, hogy a ziwiyeni mvszet, ennek a stlusnak legkorbbi megjelense. A Nyugat-zsiban s Kzp-zsiban, vagy Kelet-Eurpban tallt hres szittya kincsek kzl egyik sem korbbi ennl. Ez a tny megvilgostja a szittyk eredett: nyilvn tveds a szittyk seit s mvszetket Kzp-zsiban keresni. Npk etnikai eredett, pp gy mint kultrjukat a Kaukzus hegysgtl dlre, a rgi Mezopotmiban kell keresnnk. Sumria buksa utn hossz idn keresztl vndoroltak tbb csoportban szanaszt minden irnyban. A Tigristl keletre ezek a kivndorlk nagyszer lovas npp fejldtek s ez kpess tette ket, hogy egsz Eurpn s zsin keresztl lovagoljanak az egyik centl a msikig. Mindenv magukkal vittk kitn fmkovcs mestersgket. Ez a vons vilgosan megklnbzteti teleplseiket s srjaikat azoktl a szomszdaiktl, akik akkor mg a kkorszakban voltak, ltek.
Mellkesen megjegyezzk, hogy a ziwiyeni mvszi leletek zeng hang elgttelt szolgltatnak a lebecsmrl grg szerzknek, legalbb is egy ponton. Hrodotosz s msok gy rjk le a szittya shazt, hogy a Kaukzus hegysgtl dlre fekszik s a szittyk onnan vndoroltak szakra. A rgszet most ezt az lltsukat megerstette. Remlhet, hogy idvel a szittya rsrl s a szittya nyelvrl tbb adatot, tudst fognak szerezni. De mg e nlkl a bizonysg nlkl is, amit ezek neknk nyjthatnak, mr messze elrehaladottabb s tisztbb fogalmaink vannak a szittykrl, mintha valaha azeltt.
A krds legnehezebb rsze, hogy beszlhetnk-e a szittya npek egysgrl? A klasszikus szerzk egysgesnek tekintettk. A modern tudomny llandan azon dolgozik, hogy ezt a kpet lerombolja.
Azt mondjk, hogy az indo-eurpai npek egysget alkotnak. Van egy msik egysg is: a mongolok. De a kt terlet kztti rszen nincsen semmifle egysg. Kis npek keverkei, etnikai csoportok vannak ott, amelyek egymssal sszekeveredtek, sztszrdtak s ertlenek. Skythit gyakran csak csupn fldrajzi fogalomnak tekintik.
Miutn a Skythia npi egysgnek a fogalmt megdntttk, kt hasonl jabb kelet elgondols kerlt eltrbe. Ezek kzl az egyik, amelyet mindmig rvnyesnek tartottak, megksrelte a npcsoportoknak egy rszt az "Ural-Altji" npek kz sorolni. Ez a trkket s a magyarokat ugyanabba a csoportba sorolta. Az utbbi idben azonban divatba jtt, hogy az altji npek kztt minden rokonsgot megtagadjanak.
A msik fogalom a turni egysg volt, amelyet a modern tudsok ugyancsak tmadtak s nagyon rossz hrbe hoztk.
Krdezhetjk, hogy az eurzsiai npek eredetnek tisztzst s az igazsg feldertst ezek a rombol tmadsok elsegtettk-e? Tisztbban ltunk-e most vagy mg nagyobb zavarban vagyunk, mint mvelt emberek voltak Herodotosz idejben?
Ill tisztelettel kijelenthetjk, azt is, hogy mindezek az osztlyozsok,- amelyek a nyelvek s npek csoportba sorolst jelentik - tbb-kevsb nknyes emberi tevkenysgek, a gyakorlati clok elrshez. Hasonlt ez ahhoz, mint amikor klnbz tartalm paprokat egy megadott szm fikba osztlyoznak. Lehetsges, hogy egyes fikokba hasonl, ms fikokba kevsb komoly sszefggs lehetsgt tartalmaz paprok kerlnek. Mindazonltal sokkal knnyebben tudunk majd a paprok kztt eligazodni, hogy ha azokat valamilyen mdon osztlyozzuk. Hagyjuk nyitva a krdst, hogy: a szittya ural-altji, turni egysgeknek a folyamatos, lland lerontsa tisztn tudomnyos szksgessg volt-e, vagy volt benne bizonyos politikai, soviniszta termszet indt ok is a tudomnyos homlokzat mgtt? Lehetsges, hogy az sztns nacionalista hullm adja a vgyat, hogy a sajt csoportunkat ersebbnek, hatalmasabbnak, fontosabbnak, uralkodsra jobban rtermettebbeknek bizonytsuk be, mint amilyenek ms csoportok? Ki lehetne ebben biztos?
Szeretnnk azt hinni, hogy nem rejtett hisg, hanem az az rdek, hogy tisztn lssunk s az igazsg keresse vezet bennnket, amikor gyakorlati clokbl arra treksznk, hogy helyre igaztsuk az eltorztott kpet s rvnyre jutassuk a szittya npi egysg gondolatt, ahogy a klasszikus szerzk - akik egykorak voltak - ezt lttk. k nem voltak ostobk.
Igaz mi a szittya nevet olyan npcsoport megjellsre akarjuk felhasznlni, amely mr sokkal rgebben ltezett, mieltt Skythia nevt valaki is kiejtette a szjn, de az indoeurpaiak is rgen lteztek mr, mieltt Eurpa s India nevet kapott.
Volt teht Skythia s lteztek szittyk. Voltak szittya szoksok, kultra, nyelv, amelyekrl a grgk s rmaiak megllaptottk, hogy klnbz az vktl. A szittya eredet hagyomnya si idk ta l a magyarok kztt s azt nem szabad mint res mtoszt flretenni.
A problmkkal val foglakozsnak helyes tja, hogy trelmessggel megvizsgljuk a korai magyar trtnetrs minden lehet olyan forrst, amely a Skythiek "Skythiai" eredetnkre utal adatokat tartalmaznak...
Ilyen forrsok a papok ltal rt rgi magyar trtneti krnikk, a szomszdos orszgokbl szrmaz nmet s orosz egyhzi krnikk, a biznci csszrok s alattvalik rsai s vgl, de nem utoljra, a rgi arab s perzsa utazk forrsai.
Az rsos ktfk minden lltsait ellenrizni kell a trtnelem segdtudomnyaival: a rgszettel, nprajzzal, embertannal s biogrphival. Ezek mindegyike fontos. Mgis az etnogenezis koronatanja, a np szrmazsnak, a trtneti kutatsnak az a klnleges fajtja, amely a nemzet eredett keresi,- mindig a nyelv marad.
Mint mr emltettk, a klasszikus Skythibl igen kevs nyelvi emlkanyag maradt rnk. De ha elgogadjuk a ziwiyeni lelet tansgt s azt az elmletet, hogy a szittya kultra fleg sumr forrsbl szrmazik, feltehetjk, hogy a szittya nyelv a sumr nyelvbl szrmazik. Szerencsre, hogy a sumr agyagtblk bsges nyelvszeti anyagokat riztek meg.
Ha a szittyk a magyarok sei, mint azt a hagyomny lltja, s aha a szittyk a sumroktl szrmaznak, akkor a sumr nyelvnek s a magyar nyelvnek rokonnak kell lennie. De ht gy van-e?
Ha csak nincsen jogos okunk felttelezni, hogy egy np nyelve megvltozott, akkor a nyelv tansga dnt bizonytkul szolgl a npcsoport eredetre nzve...
|