Kzai Simon: Magyarok krnikja
Els rsz:
LEGGYZHETETLENEBB S LEGHATALMASABB URNAK III. LSZLNAK, MAGYARORSZG NAGY DICS KIRLYNAK.
ELBESZD
Minthogy ersen szveteken fekszik, hogy a magyarok tetteit ismerjtek, s azt n igazn tudom, gondoskodtam, hogy azon nemzet trtneteit mellyek klnbklnbfle iromnyokban Olasz-, Franczia- s Nmetorszgban szerteszt vannak szrva, egy ktetbe szerkesszem, nem kvetve Orosiust, ki Ott csszr kedvt keresve, kinek a magyarok klnbz csatikban sok zavart okoztak, knyveiben sokat hamisan koholva az lltotta, hogy a magyarok lator rdgktl szrmaztak. Azt rta ugyanis hogy Filimer, a nagy Aldarik gth kirly fia, midn Scythia hatraira haddal tmadt, a mint beszlik, seregben szmos asszonyt vitt magval, kiket Alirumnknak neveznek. S ezeket, minthogy a katonknak igen alkalmatlanok voltak, csbtsaikkal sokat elvonvn kzzlk a katonai munktl, a mint mondjk, a kirly tancsa ezrt a sereg trsasgbl kiverte. Kik is a pusztkon kborogva vgre a Meotis tava partjain szllottak meg, s midn ott frjeik vigasztalstl elesve hosszasan tartzkodtak, emltett Orosius lltsa szernt lator rdgk jttek hozzjok s lelkeztek velk. S ez lelkezsbl eredtek, mint mondja a magyarok. De hogy lltsa nyilvn nagy hazugsg, bizonytja elszr a szent rs, hogy a lelkeknek hsok s csontjok nincs, s hogy �a mi testtl van, test az, a mi pedig llektl van, llek az.� De kitetszik, hogy a termszet trvnyeivel is ellenkezt mondott; tkletesen ellenkezik is a valsggal, hogy a lelkek nemzhessenek, mellyeknek nemz tehetsg nem adatott. Mibl nyilvn van, hogy a magyarok is, mint a vilg ms nemzetei, eredetket frfitl s asszonytl vettk. Ugyan ott is elgg tl ment az igazsgon, a hol a magyarok harczainak csak szerencstlen kimeneteleirl ltszik emlkezni, a szerencsseket pedig hallgatssal mellzi, mi nyilvn val gyllett vilgosan mutatja. A valsgot akarvn teht kvetni, gy szerencstlen mint szerencss harczaikat beigtatom s meg fogom irni az emltett nemzet eredett, s hogy hol laktak, hny orszgot foglaltak, s hnyszor vltoztattk lakhelyket: azonban annak seglyvel s kegyelmnek eszkzlsvel, ki mind annak, mi a hold kre alatt s azon tl e teremtett vilgon l, teremt, megtart s megvlt istene, kinek legyen tisztessg s dicssg mind rkkn rkk.
Vge az elbeszdnek.
Kezddnek a hnok tettei.
ELS KNYV
A HNOK TRTNETEI EREDETKTL ATTILA HALLIG S BIRODALMUK FELBOMLSIG
I. FEJEZET.
A hnok s magyarok eredetrl s si lakaikrl.
1. . Bvezets a magyarok krnikjba.
Hajdan az szvetsg idejben s most a vilg hatodik korszakban klnbz irk, klnbz trtneteket sokszor s sokfle mdon irtak le, mint Josephus, Isidorus, Orosius, Gotfridus s msok minl tbben, kiknek neveit emltenem nem szksg. n pedig a vilg azon korban, kezdtem e munkhoz, midn a szeretet meghlt, a gonoszsg elradott s minden test hajlandbb vala roszra mint jra.
2. . A Bbel tornyrl.
Minthogy az znviz csapsa ltal Non s hrom fin kivl minden test elpusztlt, vgre Semtl, Kmtl s Jfettl az znviz utn hetvenkt nemzetsg szrmazott: Semtl huszonkett, Kmtl harminczhrom, Jfettl pedig tizenht. S midn azon nemzetsgek, mint Josephus mondja, zsid nyelven beszltek, az znviz utn a ktszzegyedik esztendben a Jfet magvbl eredt Menrth ris, Thana fia, minden atyafiaival a mult veszedelemre gondolva tornyot kezde pteni, hogy ha az znviz ismt tallna jnni, a toronyba meneklve a bosszl itletet elkerlhessk. Azonban az isteni titkos akarat vgzse, mellynek emberi rtelem ellent nem br llni, gy megvltoztatta s sszezavarta nyelvket, hogy miutn rokon rokont nem rthette, vgre klnbz tjakra szlednek. Az emltett toronyban, mint Josephus mondja, a legtisztbb aranybl istenek templomait, drga kvekkel kirakott palotkat, arany oszlopokat s szinezett kvekkel klnbnl klnben kirakott utczkat csinlnak. s azon torony ngy szgre emelkedett; szle egyik szeglettl a msikig tizentezer lps, hossza ugyanannyi volt, magassga mg nem volt bevgezve, hanem szndkuk szernt a hold krig, mellyet az znvz fel nem rt, fel kellett volna emelve lennie. Alapjnak vastagsga hromszz lps volt, emelkedtvel azonban lassanknt keskenyedett, hogy aljnak vastagsga a r nyoml terhet megbrja. Vala pedig helyezve Nubia s gyiptom kzz, s maradvnyait Memphisbl Alexandriba menve maig is lthatni.
3. . Nemrt Persiba kltzik Fiai Hunor s Mogor a hnok s magyarok s atyjai.
Mellzve teht az esemnyeket, mellyek kezdett trgyunknak sznt adnak, viszsza kell trnnk Menrth risra, ki a nyelvek megkezddtt sszezavarodsa utn Evilth fldre mne, mellyet ez idben Persia tartomnynak neveznek, s ott nejtl Eneth-tl kt fiat nemze, Hunort tudniillik s Mogort, kiktl a hnok vagy magyarok szrmaztak. De mivel Menrth risnak Enethen kivl mint tudjuk, tbb neje is volt, kiktl Hunoron s Mogoron kivl tbb fiakat s lenyokat is nemzett; ezen fiai s maradkaik Persia tartomnyt lakjk, termetre s szinre hasonltnak a hnokhoz, csak hogy kiss klnbznek a beszdben, mint a szszok s thringek. S minthogy Hunor s Mogor els szlttek valnak, atyjoktl megvlva kln strakba szllnak vala. Trtnt pedig, hogy a mint egyszer vadszni kimentek, a pusztn egy szarvas nre bukkannak, mellyet, a mint elttk futott, a Meotis ingovnyaiba kergetnek. S midn az ott szemk ell tkletesen eltnt, sokig keresk, de semmi mdon nem tallhattk. Vgre is az emltett ingovnyokat bejrvn, azon fldet baromtartsra alkalmasnak szemlltk.
4. . Hunor s Mogor a meotisi ingovnyok kzz kltznek.
Visszatrvn onnan atyjokhoz s bcst vvn tle, minden vagyonostl a meotisi ingovnyok kzz szllnak lakozni. Meotis tartomnya pedig Persia hazval hatros s egy igen keskeny gzln kivl mindenfell tenger vezi krnyl; folyi teljessggel nincsenek, fben, fban, madrban, halban s vadban bvlkdik. Nehz oda b, s onnan kimenni. S a meotisi ingovnyokba bmenvn, ott t esztendeig mozdulatlanl maradnak. Hatodik vre teht kimenvn vletlenl, a pusztban Belr fiainak nejeire, kik frjeik nlkl strakban tanyznak, s gyermekeikre bukkannak, kiket is vagyonostl sebes nyargalva a Meotis ingovnyaiba vivnek. Trtnt pedig, hogy azon gyermekek kzt az alnok fejedelmnek Dulnak kt lenyt is elfogtk, kiknek egyikt Hunor, msikt Mogor vev nejl. S ezen nktl vettk eredetket minden hnok s magyarok. S miutn azon ingovnyok kzt hosszasabban idztek, ln, hogy igen ers nemzett kezdtek nvekedni s a tartomny ket bfogadni s tpllni nem birta.
5. . Hunor s Mogor Scythiba kltznek. Scythia leirsa.
Kmeket kldvn teht onnan Scythiba, miutn Scythia orszgt kikmleltk, gyermekeikkel s barmaikkal azon hazba vonulnak, hogy ott lakozzanak. Midn teht azon orszgba bmentek, abban lakkul az alpzrokat s prutnokat talltk, kiket eltrlvn, kivervn vagy meglvn, azon orszgot, mint tudjuk, szomszdaik ellenre mai napig bkessgesen birjk. Scythia tartomnya ugyanis Europban fekszik s kelet fel terjed; egy fell az jszaki tenger, ms fell a Rif hegyek zrjk be; a forr galjtl tvol esik. Kelet fell zsival van egybe kapcsolva. Kt nagy folyviz is ered benne: egyik neve Etl msik Togora. Az abban az orszgban termett nemzetek pedig henyesgbe merltek, hijbanvalsgoknak hdolk, fenhjz termszetek, bujasgra hajlandk, rablsra hitoznak, s ltalban inkbb barna mint fejr szinek. A Scythia orszggal keletre hatros a Joriabeliek orszga ezutn Tarszia s vgre Mangalia, hol Eurpa vgzdik. A nyri nap alatti tj fel a korozmi nemzet fekszik s Ethiopia, mellyet Kissebb Indi-nak hivnak, s aztn dlszak s a Don foly kzt thatolhatatlan puszta van. A Don foly, mellyet a magyarok Etlnek neveznek, Scythiban ered ugyan, hanem a mint folytban a Rif hegyeken tmegy, Donnak nevezik, melly is osztn a sikra kirvn az alnok fldn foly, azutn pedig hrom gon szakad a kerek tengerbe. A Togora foly pedig Scythibl ered, s puszta erdkn, mocsrokon, s havas hegyeken t folydoglvn, hol a kd miatt, a nap soha sem st, vgre Irkniba szakad, az jszaki tengernek tartva. Scythia tartomnya hosszban hromszzhatvan, szltben szzkilencven stadiumra terjed. S oly ers termszeti fekvse van, hogy egyetlen nagyon kicsiny helyen lehet belje jutni; mirt is sem a rmai csszrok, sem Nagy Sndor nem birtak bel jutni, jllehet megkisrlettk vala. Scythinak flde buja, ligetekkel, erdkkel, legelkkel kes, klnfle vadakban csuda gazdag s tele. Nyugot fell szomszdai a besenyk s fejr hnok. Az jszaki tenger krl pedig, melly vele szomszd, Susdal orszgig emberi nemzetnek jrhatatlan sivatag erd van, melly mint mondjk nagy messze terl, hol kilencz hnapon t sr kd fekszik; ott a napot sem lthatni, hanemha csak junius-, julius- s augusztusban, azt is csak napjban annyi ideig, a mennyi hat rtl kilenczig van. Az emltett sivatag hegyeiben kristlyt tallnak s griffek fszkelnek s vadszslyom madarak kltenek, mellyeket magyarl kerecset-nek hvnak. Scythia orszga egy terletbe van ugyan foglalva, de uralkodsra nzve hrom orszgra, Baskar-, Dent- s Magyarorszgra oszlik. Szznyolcz tartomnya van szznyolcz nemzetsg mi, a mennyire osztottk hajdan Hunor s Mogor fiai, midn Scythiba berontottak. Mert szznyolcz nemzetsgbl ll a tiszta Magyarorszg, s nem tbbl, s ha tn hozzjok msok is csatlakoztak, azok idegenek, vagy foglyoktl eredtek. Mivel Hunortl s Mogortl a Meotis ingovnyban minden jttmenteken kivl szznyolcz nemzetsg szrmazott volt. Melly jvevnyek nemzetsge e knyv vgn rendre ki lesz tve.
II. FEJEZET.
A hnok Pannoniba jveteltl a zeiselmauri tkzetig.
1. . A hnok kapitnyairl s hadi szerkezetrl.
Teht a vilg hatodik korszakban a hnok Scythiban laktokban mint a fvny ugy megszaporodvn, az r htszzadik esztendejben egybe gylekezve magok kztt kapitnyokat, azaz vezreket, vagy fejedelmeket lltnak, kik kzzl egy vala Bla Csele fia a Szemny nemzetsgbl; kinek testvrei Kve s Kadocsa mind ketten kapitnyok; a negyedik vezr neve pedig Ethele vala, Bendaguz fia, kinek testvrei Rova Rof, s Buda, mind ketten vezrek valnak az rd nemzetsgbl, hogy egytt egy szivvel foglaljk el a nyugoti tartomnyokat. S lltnak magok kztt egy Kdr nevezet birt, a Torda nemzetsgbl, ki a kz hadi npet tlje, a visszlkodk pereit igaztsa, a gonosztevket, tolvajokat, latrokat bntesse; ugy azonban, hogy ha azon bir mrtkletlen tletet hozna, a kzsg megsemmistve visszavonhassa, a vtkes kapitnyt s birt letehesse, mikor akarja. Mert azon trvnyes szoks a hnok vagy magyarok kzt Gyeics vezr, Takson fia, idejig srtetlenl fen vala tartva. Mieltt ugyanis a magyarok megkeresztelkedtek s keresztynekk lettek, a kiltk a tborokban illy szavakkal gyjtk hadba a magyarokat: Isten s a magyar np szava, hogy ez s ez nap, ez s ez helyen kiki fegyverben pontosan megjelenjen, a kzsg tancst s parancst meghallani. Valaki teht a parancsot, helyes okt nem tudva adni, megvetette, az olyat a scythiai trvny karddal vgatta kett vagy veszett llapotoknak ttette ki, vagy a kznp szolgasgba tasztotta. Teht az illyes vtkek s kihgsok vlasztottk el egyik magyart a msiktl: klnben, miutn minden magyar egy aptl s egy anytl szrmazott, hogyan mondhatnk egyiket nemesnek, msikat nem nemesnek, ha illy esetekrt elmarasztalva nem lett volna szolgv.
2. . A hnok bejvetelrl.
A szznyolcz nemzetsgbl osztn kivlogattk a hadra ers frfiakat, mindegyikbl tizezer fegyverest szedvn, s a tbbit Scythiban hagyvn, hogy orszgukat az ellensgtl rizzk. S emelt zszlkkal megindlvn a besenyk s fehr knok fldn tvonulnak; azutn Susdaliba, Ruthniba s a fekete knok fldre nyomulvn, vgre minden kr nlkl, az emltett npek ellenre, a Tisza vizig jutnak. Melly tartomnyt krltekintvn az egsz kzsgnek tetszett, hogy ne menjenek tovbb barmaikkal s cseldeikkel; mert felesgeikkel, strakkal s szekerekkel szllottak vala ki orszgukbl.
3. . Macrinus s Veronai Ditrik hadi kszleteirl.
S minthogy azon idben Pannonit, Pamfilit, Frigit, Macedonit s Dalmatit a longobrd nemzetbl Szabaria vrosbl szrmazott Macrinus hadfolytatsban tanult tetrrkha kormnyozta, hallvn hogy a hnok a Tisza mell telepedtek s orszgt naprl napra szaggatjk, orszga npvel rjok tmadni flvn, kveteket klde a rmaiakhoz, hogy a hnok ellen hadi npet s segtsget krjen, mert a rmaiak rszrl parancsol vala az emltett orszgokban. A rmaiak osztn Veronai Ditriket, alemann nemzetet, emelk nknyt akkor magok fl kirlyly, kit meg is krtek, hogy vgyen Macrinusnak segtsget. Ditrik teht szives j llekkel r llvn, olasz s nmet sereggel s ms nyugoti vegyes nemzetekkel megindulvn Szzhalomhoz juta, hol a longobrdok Potenciana vros al sszegylekeztek vala s tancsot tarta Macrinussal, vajon a hnokat a Dunn tkelve tanyjokon vagy ms alkalmas helyen kellene- megtmadniok.
4. . A trnokvlgyi, s zeiselmaueri tkzetekrl.
Mg ht Ditrik s Macrinus ebben a tanakodsban veszteglettek, a hnok csendes jszaka a Dunn Sicambrinl tmlkn tkelnek, s Macrinus s Ditrik seregt, melly Potencinba nem frt s kint a mezn strakban tanyzott kegyetlenl ldklk. Melly tmadson Ditrik elkeseredvn, a maga s Macrinus embereinek igen nagy romlsval s veszedelmvel tkzetet llvn a hnokkal, a Trnokvlgy mezejre kivonula; e helyt azonban, gy mondjk, hogy a hnokat hatalmasan meggyzte. A hnok maradvnya pedig megfutamodva straiba vonult vissza. Mert ebben az tkzetben a hnok kzzl szzhuszontezer ember veszett el, Kve kapitny is ugyanott elesvn. Ditrik s Macrinus katonasgbl pedig azokon kivl, kiket az emltett vros alatt straikban ldkltek volt le, ktszztizezeren vesztek el. Ltvn teht Ditrik, hogy embereiben illy nagy ldkls esett, ms nap hogy az tkzetet vvta, Macrinussal Tulna vros fel vonla. A hnok osztn szrevvn, hogy Macrinus s Ditrik a viadal helyrl tborukat visszavontk, a viadal helyre visszatrve, bajtrsaik tetemeit, mellyeket megtallhattak, s Kve kapitnyt az orszgt mellett, hol a kblvny van fellltva, scytha mdon nneplyesen eltemettk s azon tj krnykt ezrt Kvehz-nak neveztk. Megismervn teht a hnok, mennyi s millyen a nygoti nemzet fegyvere s lelke, neki btorodva seregkkel Tulna fel indulnak, hogy Ditrikkel s Macrinussal megvvjanak. Kiknek jvetelt a mint Ditrik megrtette, velk Czznmaurnl szembe szlla, s reggeltl dlestig olly hevesen s dhsen folyt az tkzet, hogy Bla, Rva s Kadocsa dics hn kapitnyok azon viadalban negyvenezered magokkal elestek. Kiknek testeit is onnan visszavivn az emltett blvnykhz, tbbi bajtrsaik mell temettk. Elesett azon nap Macrinus is a rmai seregbl s minl tbb nmet fejedelem, Ditrik homlokn nyillal hallosan megsebesittetvn s csak nem az egsz nyugoti sereg fogsgba jutvn s megszalasztvn.
5. . Ethele s Buda uralkodsrl.
Miutn a sereg elszledt, a hnok rmai mdra Ethelt teszik magok fl kirlyly; ki is testvrt Budt a Tisztl a Don vizig klnfle idegen nemzetek fejedelmv s birjv tette. Maga pedig alattvalival magt hnok kirlynak, vilg flelmnek, isten ostornak neveztette.
6. . Ethele jellemzse s udvara leirsa.
Ethele kirly ugyanis barna szin, fekete s villog szem, szles mell, bszke jrs, alacsony termet vala; szakllt mint a hnok megeresztve hordja vala. Vakmersgben magamrskl, csatkban ravasz s gyel, testhez ill erej, akaratjban nagylelk, fegyvere csinos, stra s ltzete tiszta, s szerfltt buja is vala. Szekrnyben pnzt tartani nem szeretett; mirt is az idegen nemzetek szerettk, minthogy bkez s bartsgos vala, szerfltt nagy kemnysgrt pedig hnjai csudlatosan flnek vala tle. Azrt is az egsz fld kereksgrl klnfle orszgok nemzetei tdlnak vala hozz, kikhez tehetsge szerint bkezen viseli vala magt. Mert tborban tizezer kaszs szekeret vitet vala klnfle mvekkel, mellyekkel a vrosokat s vrakat romboltatja vala. Strait is a klnbz orszgok klnfle mdja szerint szokta vala kszttetni, s egy stra olly hres s pomps vala, hogy csudlatosan sszekapcsolt arany lemezekbl lvn sszealkotva, az ember tetszse szerint sztszedhette s ujra egybe llthatta, mellynek vert munkju arany oszlopai kapcsokra jrtak, kzepett azonban regesek, s eresztkeiknl bmulatos miv drga kvekkel voltak egybefoglalva. De aklai is, mikor tborba szllt, klnfle orszgok lovaival valnak telve, mellyeket, br ltszott hogy kedve telt bennk, olly b kzzel osztogat vala a szklkdknek, hogy ollykor ollykor magnak nyereg al alig volt egy kt lova. Azon aklok kszsge brsonybl s biborbl vala, kirlyi szkei aranybl s drga kvekbl valnak ksztve, asztala s konyhaednye is arany vala. A legtisztbb aranybl csudlatos munkval kszlt gyat hord vala magval a tborban. Hadserege az idegen npeken kivl tizszzezer fegyveresre telik vala, ugy hogy ha egy scytha meg tallt halni, helybe rgtn mst tesznek vala. Azon nemzet fegyverzete leginkbb brbl s klnfle rczekbl klnflekpen vala ksztve, minthogy jakat, kardokat s lncskat hordtak. Ethele kirly czimern is, mellyet tulajdon pajzsn szokott volt hordani, korons fej madr vala brzolva, mellyet magyarl turulnak hvnak. Mert ezt a czimert hordtk volt magokkal a hnok mindig a hadban Gyeics vezr idejig, mg magokat kzsgben kormnyoztk. Teht ezen s ms effle pompkban Ethele kirly, minden korabeli kirlyoknl dicssgesebb vala e vilgon. A vrosoknak, vraknak ura vgyott lenni s azokon uralkodni, de bennk lakni nem szeretett. Mert nemzetvel egytt a mezn strakkal s szekerekkel jr s kel vala; idegen fajta kisrete lakik vala vrosokban s falvakban. A viselet mdjban s alakjban mind maga mind nemzete a mdok mdjt tartja vala.
III. FEJEZET.
1. . Ethele hadjratrl s a chlons-i csatrl.
S miutn a czznmauri tkzetben a rmaiak megbuktak s szerte szt szledtek, Ethele kirly megtre npe tborba s nhny nap ott tanyzk tiszntli szllsn. Azutn Szevnyben nneplyes udvart tartata: mellyre Nmetorszg fejedelmeivel Veronai Ditrik is megjelenvn, Ethelnek s a hnoknak, mint mondjk, teljesen meghdola, s r vev a kirlyt, hogy a nygoti tartomnyokat tmadja meg. Kinek tancst Ethele elfogadvn, tstnt parancsol, hogy hirdessk meg a hadjratot. S megindulvn Sicambribl, elszr az illreket hdoltat meg, azutn a Rajnn Constantinl tkele. S a mint onnan a Rajna mellett albb szllt, Zsigmond kirly Basile-nl roppant sereggel jtt ellene, kit legyzvn uralma al hdoltata. S azon helyrl megindulvn Argentina vrost szll meg, mellyet eleitl fogva egy rmai csszr sem birt megvvni, s a vilg flelme falait lerombolva megvv, s hogy rajta mindenki szabadon jrhasson s kelhessen keresztl, parancsot ada, hogy mg l, falt meg ne ptsk. Mirt is azon vrost ksbb nem Argentin-nak httk, hanem mai napig Strassburg-nak nevezik. S megindtvn onnan seregt Luxollium, Bizancia, Chalon, Masticonia Lingona s Lugdunum burgundiai vrosokat lerombol, a vgre a Rhodanus foly mellett a katalaunok ellen szlla, hol is seregt megosztvn, npnek harmad rszt vlasztott kapitnyaival Miramammona marokki szultn ellen kld. Minek hallatra Mirama Sevilla vrosbl a hnok ell, a sevillai tengerszoroson tkelvn, Marokkba futott. E kzben azonban Ethele kirlyt Atius nevezet rmai patricius tiz nyugoti kirlylyal hirtelen megtmadta. S Ethele midn rgtn tmadst akartak intzni ellene, kvetei ltal fegyversznetet kre tlk, hogy npnek nagy rszvel, melly tvol volt, csatlakozzk: de azok nem llvn r, a kt sereg kzt Belvider mezejn reggeltl jjelig folyt a csata. Vala pedig a kt sereg kzt egy patak, olly kicsinyke, hogy ha valaki egy hajszlat vetett volna bel, a viz csendes folysa alig birta volna albb vinni; ez a csata belltval llatok s emberek vrvel olly sdd ntt, hogy kocsist szekerestl s fegyvereseket sodrott el, s a seregben e sd ltal igen nagy pusztuls ln. Ez a csata teht, melly a hnok s nyugoti kirlyok kzt az emltett helyen trtnt, a mint a rgiek beszlik, nagyobb volt a vilg valamennyi csatjnl, mellyet egy helyen s egy napon vvtak. Melly tkzetben a gthok kirlya Aldarikh nyomorltan elesik; kinek hallt a mint a tbbi kirlyok megtudjk, futsnak erednek. E naptl fogva emelkedett osztn fel a hnok s Ethele kirly lelke, s flelem szllotta meg a fld kereksgt, s ennek hallatra tbb orszg adfizetssel szolglt nekiek.
2. . A hnok spanyolorszgi hadjratrl.
A sereg harmadik csapata pedig, melly Miramammona ellen volt rendelve, a ksedelem miatt a csatban nem vehetvn rszt, Ethele hallig a katalaunok kzt maradt s vgre Katalaunia lakosaiv lett. Mert csupn a hnok, az idegen nemzeteken kvl, hromszzharminczezeren s harminczketten voltak. Ezen hnok kzzl tbben voltak a seregben kapitnyokk tve, kiket a hnok nyelvn spn-oknak hvnak vala s kiknek nevrl neveztk ksbb egsz Ispni-t, holott elbb katalaunoknak hvtk ket.
3. . Ethele diadalmi hadjratrl.
Ethele s a hnok Belvidernl darabig idzvn, vgre diadallal visszatrve bmennek Tolosa vrosba, hol ket a polgrok roppant dicssggel fogadtk. S innen visszatrtkben Reims galliai vrost, melly Ethelnek menet ellent llott volt, felgettk, a katonasgot s polgrokat, kik bel zrkztak volt, mind leldklvn. S miutn Ethele Francziaorszgot s Flandrit gy feldlta, a Rajnn Coloni-nl tkele, a hol szent Orsolyt a britanok kirlynak lenyt a tizenegyezer szzzel a kegyetlen hnok irgalmatlanl leldklk. Innen Ethele Thuringi-ba menvn, miutn Eisenachban udvart tartott, a dkok (dnok), norvgek, friesek, litvnok s prutnok ellen nagy sereget rendele, kiket meggyzvn s megalzvn meghdoltata, hatron uralkodsban tl ment vala, minthogy Sicambrit maga nevrl neveztette. s mivel Ethele kirly a hnoknak s ms npeknek megparancsolta volt: hogy azt Ethele vrosnak hvjk: a nmetek a tilalomtl flve azt Eczelburgnak neveztk; de a hnok azon tilalommal keveset gondolva mint elbb mai napig is -Bud-nak hvjk.
5. . Ethelnek a vilg ngy rsze fel fellltott rseirl.
Miutn teht ezeket gy vgezte, t esztendeig folyvst Sicambriban nyugodott, rszemeit a vilg ngy rsze fel sztosztvn. rseinek ugyanis els csapata Sicambritl kezdve sorjban, a mennyire egyik kiltsa a msikig elhallhatott, Nmetorszg Colonia (Kln) vrosig szokott vala jjel nappal llani, a msik Litv-ig, a harmadik a Don foly partjn, a negyedik Jadra dalmatiai vrosig llomsoz vala, kiknek riad szavbl a vilg ngy rsze megtudhatta, mit csinl Ethele, vagy milly tborozssal foglalkozik.
IV. FEJEZET.
Ethele olaszorszgi tborozstl birodalma felbomlsig s a magyarok bejvetelig.
1. . Aquileja megvvsrl.
Pannonia, Pamfilia, Macedonia, Dalmatia s Frigia vrosai, mellyeket a hnok gyakor rablsokkal s megszllsokkal zaklattak, Etheltl szabadsgot nyervn, szlttjk fldt oda hagyva, az Adriai tengeren t Apuli-ba kltznek, az olhok, kik psztoraik s jobbgyaik voltak, nknyt Pannoniban maradvn. S miutn Ethele kirly Sicambriban t esztendeig nygodott, gondoskodk, hogy serege harmad rsz hjt, melly Kataloniban maradt volt, kiptolja, s nneplyes udvart tartvn, megindula Pannonibl, s Stirin, Karinthin s Dalmtin tvonulvn Salona s Spalato vrosnl r az Adriai tengert, hol is mind kt vrost fldlat s gettet. S megindulvn osztn a tenger mellett Tragura, Sebenicum, Scardona, Jadra, Nona, Sena, Pola, Parencia, Capostria s Terestina vrosait s sok ms vrost elfoglalvn, a hegyek kzt vgre Aquilej-hoz rkezk, mellynek nagysgn a mint krltekintette, elmlvn, magt veresgben gondolta volna, ha az emltett vrost megvvatlan hagyja, azrt legkivlt, mivel hre vala, hogy igen sok longobrd meneklt volt bele Pannonibl, kik a hnok uralmt s Ethelt megvetettk, kiket a polgroktl kvetei ltal vissza is kvetele. S midn azok vonakodtak kiadni, a vrost klnfle vv szerszmokkal vvni kezd, s miutn semmi mdon meg nem vehette, ms fl esztendeig megszllva tartotta. Egyszer ht trtnt, hogy a mint a vrost sok varzsl kisretben, kikbe babons hite szerint igen nagy bizodalmt helyzi vala, krljrta, lt hogy egy glya a tengerbl flszllva egy palota ormra le, mellyen fszke vala, s fit szjba fogva szemk lttra a tenger ndasba viv, s visszatrve tbbi fiait is fszkvel egytt, mint mondjk thord. Minek lttra Ethele kirly vitzeit maghoz egybe hivatvn monda: �Lsstok me bajtrsak! e glya a jvend veszedelmet, hogy mi e vrost fl fogjuk dlni, elre rzi, s meneklni trekszik, hogy a polgrokkal egytt ne veszszen. Legyetek azrt holnap a csatban annl vitzebbek; meglsstok, hogy a vros bukni fog.� S azutn parancsot hirdetvn, miutn a vrost mindenfle viv szerszmmal sem birta megvenni, utoljra scytha furfangossggal tzszer szzezer embertl mindegyiktl egy egy nyerget kivna, s a fal mellett nyeregbl halmot hnyatvn a nyergeket meggyujtat, mellyeknek lngja s tze miatt a fal megrepedezve tornyaival egytt fldre omlott. Mit ltvn a polgrok a vrost mind oda hagyva a tenger szigetbe meneklnek. Azon szigetbe ugyanis ugy szllottak, hogy rkre ott maradjanak: de kevs ideig lakozvn benne, Ethele kirlytl fltkben a Rialto ingovnyai kzz vonulnak, hol ma is lakoznak. Mirt is ama szigetet a velenczeiek nyelvn mai napig Vecca Venesia-nak (-Velencznek) nevezik. A velenczeiek azon Trjbl valk, mint a rgiek krnikja mondja: �a velenczeiek trjabeliek� stb. Trja romlsa utn ugyanis Aquilejba szllnak meg, mellyet mint mondjk k alaptottak. Nmellyek azonban gy vlekednek, hogy a velenczeiek Sabaribl szrmaztak. Sabarit pedig longobrdok laktk vala, hol a fld kereksge nemzetnek kznsges iskolja vala, melly a kltk nekeivel, a blcsek tudomnyval jelesen keskedik s klnfle blvnyz tvelygseknek hdol vala. Mellyet elsben a gthok Archelaus nev kirlya puszttott el, de azutn ket a hnok Pannonibl kivertk s most, mint tudjuk, a Ticino foly partjain laknak, kiket Papiabeliek-nek is neveznek.
2. . Ethele olaszorszgi hadjrata, Ravennba vonulsa, Leo ppval tallkozsa.
Miutn pedig Ethele kirly Aquilejt megvvta, onnan Friaulba mene, hol Concordia vrost elfoglalvn a longobrdiai rgrfsgba vonla, hol Trevist, Brescit, Cremont, Veront, Mantut, Bergamt, Milant, Alexandrit, Ferrert s Italia tbb ms vrost uralma al hdt. Azutn a mint Ravenna fel kzeledett, az arianusok rseke, ki az emltett vrosban, b kincse lvn, az apostoli szk ellenre hitfelekezetbl tizenkt bibornokot emeltetett volt, a hnokat a polgrok tudta nlkl a vrosba titkon bebocst, a catholicusokat, kik abban tehetsebbek valnak, ltalok lelet, igrvn Ethelnek, hogy ha hitfelekezett kvetendi s a keresztyneket ldzendi, Rma vrost s egsz Itlit s Afrikt npe fradsga nlkl ingyen urasga al veti. S miutn erre Ethele inkbb az uralkods mint az emltett hitfelekezet kedvrt r llott, a rmaiak tltvn a veszedelmet, melly ebbl a keresztynekre tmadhatott, Le rmai ppt Ethelhez kldk, krvn hogy vonljon ki a lombrdok hatrbl, mirt neki adt fizetnnek s, mikor kivnja, sereget adnnak. A ppa teht az orszgnagyokkal s a rmai papsggal Ethelhez sietvn, sszejvnek rtekezni a mezn Ravenna eltt. S a mint mind ketten lhton beszlgettek s a kirlynak gy tetszett nehz arra llnia, mit a rmaiak kivnnak vala, beszlgets kzben Ethele trtnetbl fl fel tekinte, s feje fltt a levegben egy frfit lta lebegni, kezben kardot villogtatva, ki fenyegetzik vala, hogy fejt lecsapja. Min osztn szivben megrettenvn a rmaiak minden krelmbe bele egyezk, s gy a ppa rmmel megtre Rmba, Ethele pedig Ravennba vonla. Holott is az arianus rseket valamennyi kvetjvel s czimborjval egytt elfogatvn, tle hatvanezer mrka aranyat csikara s azutn mindnyjokat legyilkoltat.
3. . Szord gyzedelmrl, Ethele haza trtrl.
Ugyanezen napokban, mg Ethele Ravennban mlatott, Szord, a kirly katonasgnak fkapitnya, a hn sereggel bmegy Apuliba s Calabriba, hol Reggio vrost s Catont, mellyben Cato szletett s lakott, lerombolja, azutn a Terra di Lavort fldlvn seregvel a Cassino hegyig dl s onnan osztn diadallal tr meg Ravennba. Miutn ht mind ezt igy vghez vitte Ethele kirly, megtre Pannoniba. s midn e szernt hatalmt nyugoton s keleten, jszakon s dlen, szltben s hosszban uralkodva kiterjesztette, elmjben azt forgatja vala, hogy a tengeren tkelve gyiptomot, Asszirit s frikt hdtsa meg.
4. . Ethele menyegzjrl, hallrl s temetsrl.
E kzben azonban a braktai kirly emberi alaknl sokkal gynyrbb, Mikolt nevezet lenyt viszik hozzja szeretl, kit is mint mondjk, annyira megszeretett, hogy nem gyztt betelni szerelmvel. Azon jjel ugyanis, midn vele menyegzjt lltte, az ivsba szoksnl jobban bele merle, s a menyasszonyi j gynyre utn hanyatt fektben orra vre megerede, s szabad folysa nem lvn torkra mene, s ott megaludvn s llekzett elfogvn a vilg flelmt megfojt. Mikolt osztn lmbl felserkenvn, a mint urt fl-flrzogatva bresztette, de csak meg sem mozzanthatta, ltvn hogy dermedt testbl az let melege kifogyott, a kirlyi ajtnllkat sikoltozsval maghoz hva kiltoz, hogy ura a minden test tjra elkltztt. Kiknek rettent kiltozsra az egsz rsg a palota ajtaihoz riadva nyargalsza. S eltemetk t a fntebb emltett helyen, Bla, Kadocsa s a tbbi kapitnyok mell.
5. . A hn birodalom flbomlsrl.
A mint osztn hallnak hre terjedt, a fld kereksge elmla, s ellensgei nem tudjk vala, sirjanak- vagy rljenek, rettegvn tmntelen sok fitl, kiket mint valamelly npet alig lehetett megszmllni. Mert azt hittk, hogy majd utna valamellyik fia uralkodik. Azonban Veronai Ditrik s a nmetorszgi fejedelmek lnoksga mi, kiknek Ethele kirly uralkodva nyakokon l vala, a hnok kzsge prtokra szakada, ugy hogy nmelyek Csabt Ethele kirlynak a grg csszr Honorius lenytl val fit, msok a Krimhild nmet fejedelemasszonytl szletett Aladrt trekszenek vala Ethele utn kirlyly emelni. Mivel pedig a jzanabb rsz Csabval, az idegen nemzet pedig Aladrral tart vala, azrt mind ketten kezdnek uralkodni. Ditrik lnoksgbl osztn, ki Aladrhoz szt vala, kettejk kzt a dolog hborra kerl. Az els tkzetben teht Aladron ert vesznek, de a msodikban, melly Sicambrinl kt ll htig foly, Csaba hadt ugy legyzik s sztverik, hogy Ethele fiaibl s a hnokbl igen kevesen maradnak. Ez ugyanis azon csata, mellyet a hnok Krimhild csatj-nak neveztek s maig is e nven emlegetnek. Melly tkzetben annyi vr mltt, hogy ha a nmetek szgyenbl nem titkolnk s tisztn meg akarnk vallani, a Duna vizt nhny nap sem ember sem barom nem ihatta, minthogy Sicambritl Potentia vrosig vrrel volt radva. Csaba teht tizentezer hnnal Grgorszgba Honoriushoz futa, s br az ott kivnta marasztalni s grgorszgi lakoss tenni, nem marada, hanem visszatre Scythiba atyafiaihoz s rokonaihoz. Ki is mihelyt Scythiba visszatrt, mindjrt kezd srgetni, hogy mindenestl menjenek vissza Pannoniba, hogy a nmeteken bosszt lljanak.
6. . A szkelyekrl, s Csaba fiairl; Edrl s Edemnrl.
Maradt volt mg a hnokbl hromezer ember, kik a krimhildi csatbl futssal menekltek, kik is flvn a nyugoti nemzetektl rpd idejig a Sziklamezn maradtak s ott magokat nem hnoknak hanem szkelyek-nek neveztk. Ezen szkelyek ugyanis a hnok maradvnyai, kik midn megtudtk, hogy a magyarok Pannoniba msodszor visszajttek, a visszatrknek Ruthenia hatrszlein eljk mennek s Pannonit egytt meghdtvn abba rszt nyertek, de nem a pannoniai skon, hanem az olhokkal egytt a hatrszli hegyek kzt kaptak osztlyrszt. A honnan az olhokkal sszeelegyedve, mint mondjk, azok betit hasznljk. Ezek a szkelyek azt hittk, hogy Csaba Grgorszgban veszett. A honnan a kznp ma is mondja pldabeszdben: akkor trj meg, � mondjk a tvoznak, � mikor Csaba Grgorszgbl. Teht ez a Csaba Ethelnek Honorius grg csszr lenytl szletett trvnyes fia, kinek fiait Edemnnek s Ednek hvtk. Edemn osztn, mikor a magyarok msodszor visszatrtek Pannoniba, atyja s anyja igen nagy atyafiasgval bejve, anyja ugyanis a korozmin nemzetbl val vala; Ed pedig Scythiban marada atyjnl. Ezen Csabtl szrmazott az Aba nemzetsge. Midn ht Csaba Scythiba visszamenvn a kzsg eltt anyja nemes voltval hnykoldott, a hnok nemessge megveti vala, azt lltvn, hogy nem igaz nvendke Scythia orszgnak, hanem csak olyas jttment idegen fajta. Mirt is Scythibl nem kapott, hanem a korozmin nemzetbl vett felesget.
7. . Szvatoplugrl s atyjrl Martrl.
Miutn pedig Ethele fiai a krimhildi csatban csak hogy nem mind elvesztek, Pannonia tiz esztendeig kirly nlkl vala, csak jvevny szlvok, grgk, nmetek, morvk s olhok maradvn benne, kik Ethele letben neki kznpi szolglattal szolglnak vala. Tmada vgre egy fejedelem Lengyelorszgban, Szvatoplug Mart fia, ki Braktt meghdtvn a bolgrok-on s morvk-on uralkodik vala, ki a hnok kiveszte utn Pannoniban is hasonlan kezde uralkodni. Ezt a Szvatoplugot a magyarok az Ung vize melll klnfle ajndkokkal desgetvn s kveteikkel kikmleltetvn, miutn katonasgt ertlennek tapasztaltk, hirtelen megtmadvn a Rkos vizhez kzel Bnhida mellett egy vrosban, mellynek romjai maig is ltszanak, egsz katonasgval elvesztettk. S igy Pannonia fntebb emltett npein kezdnek uralkodni. Nmelyek ugy beszlik, hogy a magyarok msodik bejvetelkkor Martot, nem Szvatoplugot talltk Pannoniban fejedelml. Ez onnan ered, hogy atyja Mart nagyobb hir vala, de mint elaggott reg azon vrban nyugszik vala, mellyet Veszprm-nek hvnak s meghallvn a szerencstlensget melly fin esett, fjdalmban rgtn halllal vgezte lett, fia pedig az uralkodsban j ember vala.
|