A magyarsg antropolgija
Dr. Kiszely Istvn
A MAGYAR EMBER
(A magyarsg embertanrl)
A magyarsg eredete szempontjbl a legdntbb bizonytkot az embertan (antropolgia) szolgltatja. A magyarsg eredett ott kell keresnnk, ahol olyan emberek ltek - netn ma is lnek -, mint amilyenek mi magyarok vagyunk. Ezt a bizonyossgot megszerezhetjk az alaktani jegyek sszehasonltsa alapjn (npszeren: "gy nztek ki, mint a magyarok", tudomnyosan: olyan morfolgiai [tpusbeli] jegyeket viseltek, mint a honfoglal magyarsg) s lettani jegyek kimutatsval (pl. a marker-gnek, vrcsoport-jellegek vizsglatval). Emellett csak msodlagos bizonyossg, hogy honfoglalink milyen nyelvet beszltek, milyen volt a szellemi- s trgyi kultrjuk; br ezeknek sszessge j segtsget nyjt npnk eredetrl. Johann Blumenbach Gttingenben olyan emberek - a jugarok - kz kldte el Krsi Csoma Sndort, ahol olyan emberek ltek - s lnek -, mint a magyarok, s a j ton jr kutatinknak is ez volt a vezrfonala. Ezrt a termszettudomnyok szmra mindig elfogadhatatlan volt a finnugor strtnet, hiszen az urli - ugor - embertani jellegek elfordulsa a magyaroknl mindssze 0,06%.
A magyar np hrmas sszetevj: 1. beletartoznak a 894-895-s honfoglals eltt a Krpt-medencben lt npcsoportok (az autochton slakossg, a szktk, a szarmatk, a hunok s az avarok); 2. Gerinct a Bels-zsibl elindult s iderkezse eltt tbbszrsen - fleg trk npekkel - bvlt 500 000-nyi "honfoglal magyar" alkotja; 3. A magyarsghoz - immr a "magyar nemzethez" tartoznak az orszgba beteleptett (jszok, kunok, besenyk stb.) s beteleplt (szszok, szlovkok, svbok, szerbek stb.) npek. Az antropolgia a magyarsg strtnetnek kutatsakor rpd npnek - s a beleolvadt etnikumok - lettani jegyeit s testalkatt vizsglja s "keresi vissza". Mivel a magyar Eurpa egyetlen nem indoeurpai npe, npszeren gy is mondhatjuk, hogy ezt a j rtelemben vett "mssgot" kell visszakeresnnk.
- Az antropolgia s az shaza. Az els nagy nemzetkzi antropolgia-knyvet Paul Topinard s Paul Broca rtk 1881-ben. Ebben a kvetkezket olvashatjuk: "Az antropolgiai kutatsok a finnekkel val rokonsgunk ellen tanskodnak… a magyarok ms irnyban mutatnak keveredst, amennyiben a trkkkel, a kazrokkal s a bolgrokkal keveredtek…" Karin Mark (1977) szt antropolgusn rja: "Az embertan sohasem keresn a magyarok eredett a vogul-osztjkok kztt, mert thghatatlanok a klnbsgek". Tth Tibor antropolgusnl (1971) pedig ezt olvassuk: "A honfoglal magyarok a Kr.eltti VI. szzadtl a Kr.utni IV. szzadig fennllt szkta-szarmata birodalom egykori npeivel olyan embertani hasonlsgot mutatnak, amelyet nem lehet kimutatni az Url mentn lt npek ugor gnl".
A hagyomnyos embertan legfbb feladata, hogy a Krpt-medencei honfoglals kori s ksbbi korbl szrmaz satsokbl elkerlt csontvzanyagot s az l lakossgot vizsglja s azon terletek lakossgval hasonltja ssze, ahol a magyarok eldei megfordultak, illetve ahonnan szrmazsukat gyantjuk. Magyarorszgrl az els hiteles honfoglals kori satsi csontvzanyag 1834-ben kerlt el a Kecskemt melletti Benepusztrl, azta a 895-1000 kztti idbl kzel szz lelhelyrl mintegy 700 "hiteles" csontvz szrmazik. Ha ebben a korban a Krpt-medence lakossgt 1 milli krlire becsljk, (895-1000 kztt kzel 3 millinyi ember lt a Krpt-medencben) akkor a rendelkezsnkre ll csontvzanyag az akkori lakossgnak 0,0323%-a. Annyi, mintha ma 4522 ember alapjn tlnnk meg a Krpt-medence mai lakossgt. Ez a mennyisg nyilvn nem elegend ahhoz, hogy vgrvnyesen kimondhassuk azt, hogy milyen volt a honfoglal magyarsg, de ahhoz elegend, hogy megtlhessk, hogy az eltte itt lt slakossghoz kpest kik jttek be s ez alapjn "visszakereshessk" szrmazsunkat.
A magyarsg antropolgija
A honfoglal magyar frfiak tlagos testmagassga 169,m, a nk 158 cm volt. Az tlagos letkor a honfoglals idejn 34 v volt, ami nem azt jelenti, hogy az emberek nem rtek meg ids letkort, hanem azt, hogy az letkptelen fiatalok 60%-a 16 v alatt meghalt, aki azonban megmaradt, az a termszetes kivlogatds elve alapjn igen ids letkort rt meg. Mivel azonban az jszlttek nagyrszt nem temettk srba, a szakemberek pedig az igen ids letkor egynt a csontvzak alapjn nem tudjk meghatrozni, ezrt az "tlagos letkor" meghatrozsa honfoglalink esetben irrelis. A magyarsgra legjellemzbb embertani tpusok a honfoglals-, majd az rpdok korban kzel azonos szzalkos elfordulst mutatnak a XX. szzadi elfordulsokkal. Ennek - a magyarsgra egyedlll jelensgnek - az oka rszben a magyarsg "keleti vitalitsban", rszben pedig abban rejlik, hogy a besenyk, a jszok s a kunok rvn az orszg "keleti" utnptlssal bvlt. A magyarsgra jellemz embertani tpusok a honfoglals korban s ma a kvetkezk:
1. Turni vagy turanid tpus. A frfiak tlagos testmagassga 165-167 cm krli, a nk ennl alacsonyabb, a testalkat kiss zmk. Az arc kiss szles, a jromcsontok kiss elrellnak, az orrht egyenes, a szemrs kicsi, a szem kiss "hzottnak" (ferdnek) tnik, a szemek sttek, kisgyermekkorban elfordul a "mongolred", a szj kicsi, a fej rvid, a nyakszirt gyengn kidomborod, a haj sttbarna, vastag szl, egyenes s ds. E tpushoz tartozk si szllsterlete Kelet-Turkesztn ("zsia Szve"); az ottani (asztanai) Kr-u. III. szzadbl szrmaz temetbe eltemetetteknl gyakori. Az e tpushoz tartozk a Krpt-medenctl nyugatabbra (szakabbra s dlebbre) nem jutottak el. Bartucz Lajos antropolgus e tpus fbb elfordulsi helye utni "magyar" vltozatt alfldi tpusnak (Homo pannonicus-nak) nevezi, msok "trks magyar tpusnak" hatrozzk. Elfordulst orszgosan 30-35% kz teszik. Bartucz Lajos antropolgusnl olvassuk: "az alfldi tpust mondhatjuk a legtbb joggal "magyar tpusnak", mert gyakorisgban ez a legnagyobb szm s sisgben egyenesen a honfoglalkig megy vissza".
2. Pamiri (pamiro-fergnai, kzp-zsiai, folykzi- vagy anatliai) tpus shazja a Pamir vidke, a Tien-san, az Altaj, Kzp-zsia valamint az Irni-magasfld. Az e tpushoz tartoz embereket temettek a bels-zsiai asztanai s az ordoszi temetkbe. A Krpt-medencbe elszr a hunokkal, majd az avarokkal s rpd magyarjaival kerlt be. Az alfldi magyarsgnak egyik jellemz tpusa, ilyenek a "kiaszott arc alfldi parasztok"; elfordulst a Krpt-medencben 10-15 % krlire tesszk. A termet az elbbinl magasabb; a frfiak 170 cm vagy az fltti. A testalkat ltalban szikr, a fej viszonylag kicsi, igen rvid, a nyakszirt ltalban lapos, az arc hossz, az orr jelents mrtkben kill az arc skjbl s ltalban egyenes ht, a jromvek erteljesek. A sznkomplexi stt, a haj zsros tapints, ritka szl s vastag.
3. Taurid ("kaukzusi") tpus rszben a trk, rszben a szkta-, szarmata- s jsz npekre jellemz; a magyarsgnl a hun kortl kezdve az avar koron s a honfoglals korn keresztl a mig 5-8%-os gyakorsggal elfordul, de a kiskunoknl s Baja krnykn akr 14%-os is lehet. E tpus shazja El-zsia, a Kaukzus, a rgi Mezopotmia s Perzsia, majd az Irni-magasfld. Az arnyos testalkat kzpers, a frfiak tlagos testmagassga 160-166 cm volt, ma ennl lnyegesen magasabb. A fej rvid s magas, a homlok kzpszles, a nyakszirt kis mrtkben lapos, az arc kzphossz, a jromvek oldalt kiss killak, lefel keskenyedk, az orr kzepesen hsos, nagy s az arc skjbl ersen kill. Az orrgyk s az orrht kzpszles, az orr vge tbbnyire meggrblt, a szemek viszonylag kicsinyek a fl gyakran elll. A szem- s a hajszn sttbarns-fekete, a br vilgosbarna, a haj vastag szl, egyenes lefuts vagy kiss hullmos, a testszrzet ersen fejlett, a szakll s a szemldk ds.
4. Keletbalti vagy kelet-eurpai tpus azon kelet-eurpai sztyep lakra jellemz, amelyen a magyarok eldei, a magyarok, majd a besenyk, a kunok s a jszok is thaladtak. Br a magyarok si szllshelyeire nem jellemz, a levdiai s etelkzi szllsterleten az ott lak npekkel val keveredsbl vagy a magyarokhoz csatlakozott npektl szrmazik. Benczur Gyula e tpust festette meg "a magyarnak", mondvn a szakmailag tves kzhelyet: "sem nem szke, sem nem barna, fakszn a magyar fajta". Ennek oka az volt, hogy e "letompult" kelet-balti elemek ersen keveredtek a keletrl hozottakkal. A testalkat zmk ("zsufa"), a frfiak tlagos testmagassga a trtneti korokban 163-165 cm volt, ma ennl magasabb. A fej kzepesen hossz, az arc szles, ezt nveli a nem egyszer oldalt kill jromtjk. A szem az archoz kpest kicsi, a szemek kztti tvolsg nagy. A sznkomplexi vilgos; a szem szrkskk ("vzszn"), a haj hamuszke, gyermekkorban vilgosszke, a haj lefutsa merev, vastag szl. Az arc idsebb korban rncosodik. Elfordulsa 80-10 % krli, de Palcfldn a szlvokkal val kevereds kvetkeztben elrheti a 35%-os gyakorisgot. A kelet-balti tpusnak egyik sajtos vltozata a pontusi tpus.
5. Urli vagy ugor tpus a finnugor npekre jellemz; shazja az Url s a Szajn kztti terlet. Els magyarorszgi elfordulst csak a X. szzadban lehet bizonytani, gyakorisga rgen s ma is 0,6%, ami azt jelenti, hogy a magyarsg felteheten tment finnugor lakta terleteken, de etnikai kpnek kialtsban e lakossg nem jtszott szerepet; a magyarsg shazjt tudomnytalan a finnugor npek kztt keresni. A magyaroknl ritkn elfordul "mongoloid" elemeket nagyrszt e tpus kpviseli.
A fenti "keletrl hozott" s a Krpt-medencben elfordul tpusok mellet termszetesen itt talljuk "egsz Eurpt", amelyet embertanilag a cromagnonid, a mediterrn, a nordikus, az alpi, a borreby stb. tpusok kpviselik.
"Marker-gn" vizsglatok
Az alaki embertani vizsglatokkal prhuzamosan egyre inkbb eltrbe kerlnek olyan etnikai meghatrozsra is alkalmas fehrje, fleg immunolgiai (ellenanyag-) vizsglatok, amelyek objektv mdon alkalmasak arra, hogy az sszetartoz embercsoportokat kimutassk s a klnbzket egymstl elvlasszk. Egyik legjobb mdszert Hideo Matsumoto osakai orvosprofesszor dolgozta ki az elmlt vtizedben. Ezeknek az un. "jelzgn- vagy markervizsglatnak" a lnyege az, hogy az emberi szervezetben lev ellenanyag-tulajdonsgokkal br, kmiailag rokon szerkezet fehrjket - az gynevezett immunglobulinokat - alkot nehz (H) s knny (L) lnc fejldse az evolci egy igen korai szakaszban egy kzs smolekulbl, un. prekurzorbl indult el, amelynek ismtld megjulst egy ugyancsak si fehrjt meghatroz gn irnytotta. Ez a prekurzorlnc a felttelezsek szerint 10 000 krli molekulasly lehetett, s mintegy 300-500 milli vvel ezeltt mr ltezett. Ezt a felttelezst jl altmasztja a klnbz nehz lncok aminosav sorrendjnek a knny lncokval val hasonlsga, "homolgija". Az evolci tovbbi tja tbbszrs gnkettzsen t vezetett s alaktotta ki az immunglobulinok sok osztlyt, alosztlyt, knny-, s nehz lnc varinst. E folyamat termke az ember ngy gamma-globulin (IgG) alosztlya is. Az IgG alosztlyok lncainak bioszintzist nll, de egymshoz szorosan kapcsold gnek ellenrzik. Az IgG polipeptid-lncainak egyes rszeit meghatroz gneknek tbb vltozata (alllja) van. E gnek termkei az gynevezett gamma-markerek vagy Gm-antignek, amelyeknek tulajdonsgait olyan gnek hatrozzk meg, amelyek nem az X- vagy Y-kromoszmkhoz kttten rkldnek, hanem dominns jellegek, gy a heterozigotkban is kimutathat. A Gm-markerek kutatsnak egyik fontos eredmnye, hogy a markerek nem vletlenszeren kombinldnak s az emberi let sorn vltozatlanok, a Gm-rendszer gnjei kztti kicserlds igen ritka. Ebbl kvetkezik, hogy ha egy npen - npcsoporton - bell szelekcis tnyezk vagy egyb npessg-genetikai mechanizmusok mkdsnek hatsra a Gm-tulajdonsgok egy bizonyos gyakorisga kialakul, akkor az nemzedkrl nemzedkre taddik, megrzdik. Egyes embertpusok s azon bell egyes npek, npcsoportok nemcsak abban klnbznek egymstl, hogy kpviselik krben milyen gyakorisggal fordulnak el bizonyos Gm-marker kombincik, hanem abban is, hogy egyltaln milyen kombincik (haplotpusok) fordulnak el a csoportokhoz tartoz emberek vrszrumban.
Ilyen mdszerrel sikerlt bebizonytani a japnok, az ausztrlok eredett, az indinok vndorlst s Afrika benpesedst. Magyarorszg is bekapcsoldott a nagy japn kutats-hlba, amelynek hozadkul Hideo Matsumoto s munkatrsai arra a megllaptsra jutottak - ezt nemzetkzileg ktetekben s trkpen is publikltk, - hogy az a marker-jelleg, amelynek legnyugatibb elterjedsi terlete a Krpt-medencben a magyaroknl van, legkeletebbre Kelet-Turkesztnban a mai ujgurok s jugarok-lakta terleten fordul el, de megtallhat Monglia egyes dlnyugati terletein is. E kt npessg kztt lettani, immunolgiai rokonsg ll fenn. Nem fordulnak el ezek a markerek a finneknl s az ugoroknl, de megtalljuk a mai finnugor npeknl, ezzel a biolgia kizrja a magyaroknak a finnekkel s az ugorokkal val kzs sisgt (brmifle si kapcsolatt), ugyanakkor bizonyossgot nyer az a tny, hogy a magyarsg tvonult azon a terleten, ahol a mai finnugor npek lnek.
A magyarok eurpai megtlse s tulajdonsgai
A magyarok "mssga" miatt Nyugat-Eurpa seinket tbbnyire kedveztlenl tlte meg. Ott freisingi pspk szerint "a magyarok klseje marcona, szemeik beesettek, termetk alacsony, vadak, nyelvk barbr gy, hogy vagy a sorsot kell vdolni, vagy az isteni trelmet kell csodlni, mely e szrnyetegeknek ilyen pomps orszg birtokbavtelt megengedte". Ezzel szemben Kelet mindig a legnagyobb elismerssel emlkezett meg seinkrl. VI. Blcs Le biznci csszr szerint "a magyarok a munkt, a fradtsgot, az get meleget, a fagyot, a hideget s minden nlklzst trnek szabadsg- s pompakedvelk". Gardzi szerint "btrak s tekintlyesek", Mihly szriai ptrirka pedig azt rja, hogy "a magyarok becsletesek, szintk s okosak, nem szeretik a sok beszdet". Kzel ezer vnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a vilg a magyarokat megismerje, s kzvetlen szomszdainkat kivve megtlsnk megvltozzon. ". Montagu Mria 1717-ben rta, hogy "a magyar hlgyek sokkal szebbek, mint az ausztriaiak, az sszes bcsi szpsgek Magyarorszgbl kerltek ki". Miss Pardoenl 1840-ben olvassuk, hogy "tven magyar hlgy kztt talltam magamat, akik kzl nehz lett volna fl tucatot kivlasztani, amely nem keltett volna bmulatot Eurpa brmely orszgban". Paul Topinard s Paul Broca a vilg els sszefoglal antropolgia-ktetben 1881-ben gy jellemzi a magyarokat: "a magyar csaldok arcvonsai a legszebbek kz tartoznak egsz Eurpban". Hans Normann 1883-ban mr azt rja, hogy "a magyarok igaz, jalkat, kemny izomzat nemes emberek, mintegy mrvnybl faragottak… szemeik tzesek".
Mivel a magyarsg szrmazsnl fogva ms, mint Eurpa minden indoeurpai npe, ezrt - br errl az elmlt fl vszzadban nem "illett" beszlni - tulajdonsgai s viselkedsi formi is msok. Ezt Eurpa legtbbszr nem rtette meg. VI. Blcs Le biznci csszr rsaiban tbbszr is kiemeli a magyarok szabadsgszeretett s kivl harci tulajdonsgait. Ennek gykereit ott kell keresnnk, hogy a jobb legelkrt foly versengs nem egyszer harchoz vezetett s a vgtelenbe nyl pusztkon a fldrajzi adottsg folytn elbjni nem igen lehetett. A lovasnpek szabadsgszeretete kzismert. A lovas np szlesebb ltkr, vilgotltottabb, ms npekkel szemben megrtbb, nagyvonalbb s trelmesebb, mint a megteleplt npek. A lovas npek az idegenekkel szemben szabadon, nrzetesen viselkednek, akrcsak az alfldi magyar, sohasem cssznak-msznak a mindenhat tisztvisel eltt s nem alzkodnak meg. A nagyfok mozgkonysg folytn egy lovasnp kevsb knyszerlt egy zsarnoki rendszer uralma alatt maradni, mint egy megteleplt np. A szabadsgvgy minden npben l, de a magyarsgban klnsen ers. Ennek tlzsba vitele szthzst eredmnyez; ezt a magyar egynisgbl eredend hibt a magyarok seinek els tmeneti szllshelyrl "turni toknak" szoks nevezni.
A honfoglals- s rpd-kori magyarsg betegsgei s gygytsuk
Magyar seinknl a testrszekkel, az egszsggel s a gygytssal kapcsolatos szavaink nyelvnk legsibb trk rteghez ktdnek. Az egszsggel kapcsolatos rsok sok ms letmdbeli sajtossgra is rvilgtanak, gy pl. a Hartvik-legendban olvashatjuk, hogy a betegsgben szenvedknek orvossgul a kirly "kenyeret (nem lepnyt!), gymlcst s illatos fveket kldtt". A csonton is nyomot hagy patholgiai vizsglat kzel sem ad teljes kpet egy lakossg egszsgi llapotrl; az jabban vgzett kvantitatv aminosavak vizsglatok viszont mr jobban megmutatjk azt, hogy seink milyen krnikus betegsgekben szenvedtek. Mivel pl. a csonton is nyomot hagy tbbnyire tttes karcinma a X. szzadban is kzel ugyanolyan arnyban fordult el, mint manapsg, ebbl azt a kvetkeztetst kell levonni, hogy a primer elfordulsa is ugyanolyan lehetett, mint ma; annak idejn ms karcinogn anyagok kerltek a szervezetbe, mint manapsg. Ugyanez a megllapts rvnyes az aminosav-vizsglatokkal kimutathat diabetesre (cukorbetegsgre), az arthrosisokra (nem gyulladsos krnikus izleti megbetegedsekre) s a nephropathikra (vese eredet megbetegedsekre). A kvetkezkben a tejessg ignye nlkl seinknl is elfordul nhny betegsget s gygymdot emltnk meg.
- Szembetegsgek. Itt utalnunk kell a korbbiakban mr trgyalt "halotti szemvegekre", amelyek nem ritulis clokat szolgltak, hanem akik ezt az letben is viseltk, azoknak a srba is a szemkre tettk ezeket, hogy a amg a tlvilgra eljutnak, addig is lssanak. Ezek a bronz- ezst- vagy arany szemvegek dioptriknak megfelel nagysg s srsg lyukakkal voltak elltva; az ilyen szemvegeket tengelyferdls gygytsra napjainkban Svdorszgban szabadalmaztattk. Az orchoni feliratokban sok szemmel kapcsolatos betegsgrl (vaksgrl, gyenge ltsrl) olvasunk; az sszes ezzel kapcsolatos sz trk eredet (szema=szem, kancsik=grbe, vak=vak stb.). si magyar hiedelem szerint a frfiak a szembetegsgek megelzsre "floldali" flbevalt viseltek. si szjrsunk a "szemet szr" vagy az "gy lefutott, mintha szemt vettk volna".
- Fl- orr- s torok betegsgei rgi elfordulsa termszetes. A Ndor-Kdexben olvassuk, hogy "flkn gennyedtsg foly ki". Honfoglals kori srokbl kt bels-zsiai tpus flkanl kerlt el. Gyakori a csontvzakon a szjpadlshasadk, a homlok-, arcreg-s csecsnylvny-gyullads.
- A fogak betegsgei jl nyomon kvethetk, mivel a fogak a srokban jl megmaradnak. Mivel honfoglalink gabonjt durvbbra rltk, mint manapsg, ezrt a fogak abrzis - ntisztulsi - felszne a mainl nagyobb volt, ez cskkentette a fogszuvasods (caries) lehetsgt, ugyanakkor seink fejlett telkultrjban nem jtszott fontos szerepet az dessg. teleiket - akrcsak ms bels-zsiai np - az smagyarsg is mzzel destette. Az tlagos 3-4%-os elforduls caries a nknl - a terhessg s az dessgnek nagyobb mrtk fogyasztsa miatt - ennl magasabb volt. seink hasznltak fogkeft (miszvakot), a carieses fogakat szakszeren eltvoltottk, amit a kevs foggykrgyulladsos fogmeder bizonyt. Mr Kr. eltti IV. szzadbl szrmaz, a Krim-flszigeti Kul-obbl szrmaz szkta aranyednyen az lthat, amint egy szittya harcos fogat hz, a msik pedig trsnak lbsebeit ktzi be.
- Sebszeti beavatkozsok. A honfoglals korban srlsek - traumk - ppgy elfordultak, mint manapsg. A honfoglals kori srokbl elkerlt nylt trses hosszcsontok nagy rsze kalluszosan gygyult; a sebeket nyilvn ferttlent, rzstelent s fjdalomcsillapt fvekkel kezeltk. A nylt trsek dislokcijt (rvidlst s tengely-eltrst) korrigltk, amit a kalluszos gygyuls mellett a sequesteres felsznek is bizonytnak.
- A trepanci - koponyalkels. seinknl ngyfle terpanci (koponyalkels) ltezett: 1. Sebszeti beavatkozs, ahol a koponyaboltozat mindhrom rtegt (tabula externa, diploae s tabula interna) tvgtk s a srl koponya-rszt kivettk; 2. olyan homloki s nyakszirti koponyaboltozat-rszek eltvoltsa, amelyek felteheten gygytsi cllal kszltek. A biznci s a bels-zsiai agykamra-elmlet alapjn seink minden bizonnyal tudtk, hogy a "krnikus fejfjs szelleme" a homloki, az "epilepszia szelleme" pedig a nyakszirti rszben foglal helyet. Ilyen esetekben az agy mennyisgi nvekedse ("jindulat tumor") kvetkeztben bellt agynyomst a fltte lev koponyaboltozat-rsz eltvoltsval cskkentettk s a betegsget meggygytottk. A csontszlek kalluszosan gygyultak, arra zrdsuk idejre fmlapot vagy ms kemny trgyat helyeztek; 3. olyan sebszeti beavatkozsok, amelyek a koponya kls rtegnek s a diploaenak "getsvel" a diploae-ereket szktettk (ezt a laikusok "jelkpes terpancinak" neveztk); 4. Ez a beavatkozs az reglyuk - a Foramen occipitale magnum - terletre szortkozott. Halott, letben epilepsziban szenvedett egynek reglyuk-tjkrl csontdarabot vettek ki, azt megszrtottk, megrltk, majd ritulisan "antiepileptikumknt" hasznltk. A koponyalkels mestersgt psztoraink a juhok kergekrjnl (coenurosis) e szzadig alkalmaztk. Ezekbl a sebszeti beavatkozsokbl azt a kvetkeztetst vonhatjuk le, hogy az s- s honfoglal magyarok a korabeli eurpai ismereteket jval tlhalad tudssal rendelkeztek.
- Gyulladsos sebek kezelsrl csak bels-zsiai analgikkal rendelkeznk. Mai bels-zsiai npek e betegsgeket sajtos fvekkel s azokbl ksztett folyadkokkal kezeltk.
- Terhessg, szls, szoptats. A magyarsgnak az llatstl s a nvnyvilgtl val szrmazsi mondavilga a Fehrlfia, a Tehnfia, a Medve Jank, a Virg Jnos, a Borsszem Jank s a Babszem Jank tpus meskben maradt fenn. Az llattart npek jl ismertk a fogamzs, az ivari mkds, a terhessg s a szls minden rszlett, ezrt az exogmit alkalmaztk; nagycsaldon vagy nemzetsgen bell nem hzasodtak. A hzas letk tiszta volt. A szls a bels-zsiai npeknl szoksos "kapaszkod-tmaszkod" helyzetben trtnt; llekfnak neveztk azt a ft, amelybe a szl n kapaszkodott.
- Egyb betegsgek kztt megemlthetjk a fertz betegsgeket, amelyekrl csak si szavaink tanskodnak. A csont- s mozgsszervi betegsgeket a srokbl elkerlt csontanyagokon jl tudjuk regisztrlni; alig van klnbsg a ma s a honfoglals kora kztt. Az anyagcsere-betegsgek kztt igen ritka az angolkr (rachitis) s a krnikus izleti megbetegeds, ami az egszsges letmdra s fleg a szraz szllsra utal. Ebbl is bizonyossgot nyer, hogy ama "veremhzakban" seink sohasem laktak, hanem abban lskamrjuk, konyhjuk s jgvermk volt. A honfoglal magyarsg lnyegesen egszsgesebb krlmnyek kztt lt, mint abban az idben az eurpaiak nagy rsze. A daganatos megbetegedsek kzl elssorban a csontdaganatokat regisztrlhatjuk, amelyek a maihoz hasonl gyakorisggal fordultak el. A betegelltsra a csontok gygyulsbl kvetkeztethetnk; ez igen magas fokon llt. A npi gygyszatban azta is hasznlatos sok bels-zsiai gygymd, mint a cseresznye szrbl ftt tea a vesebntalmak ellen, a fenyfa fzete visszrgyulladskor s reumnl, a tlgyfa-levelnek tejt pedig magzatelhajtnak szolglt. A bza szalmjt szemlcsre, a fokhagymt a fjs flre, a savany kposztt a megrndult nra a len megtrt magjt pedig a tlyogra tettk. A farkasalma levelt sebre tettk, a kutyatej elszradt nedvvel a lenyok mosakodtak, a vrhullat fecskefvel szemlcsket gygytottak, a szamrtvisbl kszlt fzet szamrkhgsre s a krisbogr fzete a veszettsgre volt foganatos. A honfoglals kori Eurphoz kpest seink egy bels-zsiai magas fok gygyts-technolgit hoztak magukkal; a gygyt emberek - tltosok - gygytsain tl hittek a gygyulsban.


|