Magyar tudósaink, feltalálóink
Fontosabb nevek feltalálóink közül:
-Bánki Donát a vízturbina feltalálója, az általa föltalált porlasztásos elven müködnek világszerte a repülogépek motorjai.
-Csonka Jánossal együtt a benzinmotor feltalálója a karburátor ( benzinporlasztó) és nagyfeszültségü gyújtó feltalálója.
-Zipernovszky Károly és Déri Miksa: a váltakozó áramú áramfejlesztö és szinkronmotor feltalálója, majd Bláthy Ottóval együtt a váltakozó áramú transzformátor feltalálója,mely lehetové tette a villamos energia viszonylag olcsó szállítását nagy távolságokra.
-Kandó Kálmán- a háromfázisú villamos mozdony feltalálója,melyet a gyakorlatban Verebély László valósított meg a magyar és olasz vasutak villamosításában.
-Puskás Tivadar- a telefonközpont feltalálója és a telefonhírmondó, a mai vezetékes rádió ősének feltalálója, ez volt a világon az első hír- és műsorszolgáltató eszköz.
-Jedlik Ányos találta fel 1827-ben az osmotort, Siemens előtt majdnem 6 évvel,1861-ben feltalálta a villamos áramfejlesztőt a dinamót.
-Bolyai János- megdöntötte a kétezer éves euklidesi geometria párhuzamossági tételét. Bolyai kéziratait a német Gauss is tanulmányozta és az addig nem közölt eszmefuttatását ellopta tőle sajátjaként hozta nyilvánosságra.
Bay Zoltán- a fényre szabott méter megalkotója..Ő az első ember a földön,aki mérnöktársaival 1946.február 6-án a rombadőlt Budapestről rádióhullámokkal "megérintette" a Holdat és az onnan visszverődő jeleket megmérte, ez volt az első lépés az emberiség számára a világűr meghódításához, az űrtávközléshez,ő több mint félszáz évvel ezelőtt 3 műholdból álló, az egész földkerekségre kiterjedő hírközlő rendszerről beszélt,ami halála után napjainkban valósult meg.
-Neumann János- alapozta meg a kvantumtechnikát, az amerikai atomprogramot, a rakétaprogramot, az űrsikereket és föltalálta a számítógépet. Eisenhower amerikai elnök neki adta személyesen át,mint legjobb tanácsadójának a legmagasabb amerikai kitüntetést a Szabadság Érdemrendet.
-Kármán Tódor-a hangsebességnél gyorsabban száguldó rakéta atyja.
-Szilárd Leó-az atomenergia fölszabadítója írta meg, és Albert Einsein vitte el Roosevelt amerikai elnöknek az atomenergiában rejlő óriási lehetoséget föltáró levelet,mely háborúban ( atombomba) és békében (atomeromű) az atomkorszak megnyitását eredményezte.
-Bíró László-1938-ban szabadalmaztatta golyóstollat.
-Goldmark Péter Károly 1940-ben kidolgozta a színes TV rendszert és a mikrobarázdás haglemezt.
-Heller László és Forgó László kidolgozta az egész világon látható és világszabadalmat nyert igen gazdaságos hűtőtornyot.
-Eötvös Lorándot Eistein a "fizika fejedelmének " nevezte,az általa feltalált kettős torziós inga elvén működő műszerekkel kutatják a kőolajat és bányakincseket szerte a világon.
-Tihanyi Kálmán 1926-ban föltalálta a világ első többszázszoros fölbontású képernyos TV ősét és 240 egyéb találmánya gazdagítja az emberiséget.
-Szent-Györgyi Albert -orvosprofesszor, a C vitamin feltalálója.
-Selye János -orvosporfesszor, a stressz mint élettani folyamat felfedezője és kutatója.
-Fonó Albert- a hangsebesség fölötti, sugárhajtású motor feltalálója, ezen az elven gyártják a mind a mai napig a sugárhajtású repülőgépek motorjait.
-Tudósaink neveit a Holdon, Marson és Merkúron kráterek viselik.
Magyarokról elnevezett kráterek a Holdon:
Békési György
Bolyai János
Eötvös Loránd
Kármán Tódor
Neumann János
Petzval József
Segner János A.
Szilárd Leó
Weinek László
Magyarokról elnevezett kráterek a Merkúron:
Bartók Béla
Jókai Mór
Liszt Ferenc
Magyar tudósról elnevezett kráter a Marson:
Kármán Tódor
A magyar, illetve a magyar származású Nobel-díjasok:
Név: Szakterület: A díjazás éve:
Lénárd Fülöp F 1905
Bárány Róbert O 1914
Zsigmondy Richárd K 1925
Szent-Györgyi Albert O 1937
Hevesy György K 1943
Békésy György O 1961
Wigner Jenô F 1963
Gábor Dénes F 1971
Wiesel, Elie B 1986
Polanyi, John C. K 1986
Oláh György K 1994
Harsányi János G 1994
O = élettani ill. orvosi, F = fizikai, K = kémiai, B = béke, G = közgazdasági díj
- a világon első sikeres veseátültetést állatkísérletben a magyar származású ( pécsi) Ullman Imre végezte Bécsben.
A tudósok felsorolása a teljesség igénye nélkül történt, a világhírű művészeket, írókat, költőket,festőket, zeneszerzőket nem is említettem ( pl.Madách: Az ember tragédiáját több mint 50 nyelvre fordították le, Liszt Ferenc és Kodály Zoltán nevét szerte a világon ismerik pl. az ún. Kodály módszer egyedülálló és világszerte alkalmazott módszer a zeneoktatásban, és Bartók Béláról nem is beszéltünk.).Jókai Mór regényei közül 32-őt angolra, 21-et franciára, száznál többet németre fordítottak le, nagyon sok Petőfi verset fordítottak le 34 nyelvre, még japánra, kínaira, szanszkritra, görögre is. Mikszáth Kálmán regényei közül 42 kötetet fordítottak le franciára és néhány más nyelvre.
Eötvös Loránd vallomása: "Mi is el nem évülő dicsőségre törekszünk, mint Bolyai- azért, ha jó magyarok akarunk lenni, úgy a magyar tudomány zászlaját olyan magasra kell emelnünk, hogy azt hazánk határain túl is megláthassák és megadhassák neki az illő tiszteletet "
Forrás: Balagelapja - Hazánkért, Nemzetünkért, Megmaradásunkért
|