10 idszer megllapts a Szent Koronval kapcsolatban

Pap Gbor:
10 idszer vs a Szent Koronval kapcsolatban
1.) ... hogy a magyar Szent Korona als s fels rsze fggetlen egymstl, hogy, az elbbi "corona greca" (grg korona), az utbbi "corona latina" (latin korona) nven nll egysget kpezvn, eredetileg kln-kln szerepeltek, mint koronk (vagy mint egyb trgyflesgek).
Tudnunk kell:
A fels rsz nllan nem szerepelhet koronaknt, alul valamifle abroncsnak, mindenkppen ssze kell fognia. Semmilyen bizonytkunk nincs arra, hogy ez az abroncs br mikor is ms lett volna, mint a jelenlegi.
2.) ... hogy a koronzsi palst SEPHANUS (nem Stephanus!) REX felirat kpn lthat korona hitelesen tanskodik rla, milyen volt a II. Szilveszter ppa ltal Szt. Istvnnak kldtt "eredeti" korona.
Tudnunk kell:
Mr az 1790-es vekben leszgezte a kor legkivlbb magyar trtnetrja, Katona Istvn, hogy ebben az esetben nem a magyar kirlyi, hanem a mrtroknak kijr koronrl van sz, s a palst legals svjban valamennyi mrtrszent ezt viseli.
3.) ... hogy a magyar Szent Korona brmely rszt vagy egszt II. Szilveszter ppa kldte 1000-ben Szt. Istvn kirlyunknak.
Tudnunk kell:
Ennek a felttelezsnek (nem tnynek!) az altmasztsra mindssze kt rsos megnyilatkozst lehet idzni, ezek kzl azonban egyik sem perdnt hitel. a) A Hartvik pspk ltal 1110 s 1116 kztt sszelltott Szt. Istvn legendavltozatban, amint azt Karcsonyi Jnos kimutatta, utlagos betolds a koronaklds mozzanata. A benne szerepl szemlyek kzl a ppa nincs megnevezve, a lengyel kirly azonban, akit itt Mieszkonak hvnak, nem volt kortrsa sem Szt. Istvnnak, sem II. Szilveszter ppnak. (Elttk uralkodott.)
A kzelkor, hiteles legendavltozatok - az n. Kis s Nagy Legenda - egyike sem szl koronakldsrl.
4.) III. Ott nmet-rmai csszr udvari trtnetrja, Thietmar (Theotmar) von Merseburg Szt. Istvnrl - mg Vajk nven emlti - azt rja, hogy II. Szilveszter pptl "coronam et benedictionem coepit", azaz, sz szerinti fordtsban: "koront s ldst kapott". Ez a kifejezs azonban, amint Vczy Pter kimutatta, nem azt jelenti, hogy trgyi mivoltban kldtt volna koront a ppa, hanem azt, hogy a rmai egyhz kpviseletben hivatalosan is rvnyesnek ismerte el Szt. Istvn (Vajk) kirlysgt.4.) ... hogy hinyzik ngy apostol a Koronrl, amelyek az "eredetileg" hosszabb keresztpntok als rszn helyezkedtek volna el.
Tudnunk kell:
Az aranymves kutatcsoport - vezetje Lantos Bla, tagjai: Csomor Lajos, Ludvig Rezs, Por Magdolna - mr 1983-ban kimutatta, hogy a keresztpntokon eredetileg is nyolc apostol szerepelt. Ezt a megllaptsukat a csakis alul lv gyngydrt-lezrsra - keresztbefut gyngydrt-merevts feljebb, kt-kt apostolkp kztt sehol sem szerepel! -, illetve a keretel gyngy-drgak sorozat sajtos, kifejezetten ilyen alapon indokolt elosztsra alapoztk.
5.) ... hogy a fels Pantokrtor- (magyarul: vilgmindensgen uralkod) kpet utlag "durvn tvertk a kereszt csapjval".
Tudnunk kell:
Az 1880-ban Ipolyi Arnold pspk, akadmikus vezetsvel lefolytatott tbb napos Korona-vizsglat sorn fnykpfelvtelek is kszltek a Koronrl. (Ezek vegnegatvjai s a rluk kszlt nagytsok ma a Nemzeti Mzeumban vannak, de ezt a kivteles jelentsg dokumentcit a mai napig nem tettk kzz rtkelhet formban!) Az egyik felvtel tansga szerint ekkor leszereltk a keresztet a Koronrl, s gy lthatv vlt a Pantokrtor-kp kzepn lv lyuk. Ez nem frt, hanem hengeres szerszmmal kittt, szablyos kr alak nyls, amelynek a szleit szakszeren felperemeztk. Erre a jl rekonstrulhat mveletre csakis a zomncozs megkezdse eltt kerlhetett sor. Uttagos frs esetn a zomnckp slyosan srlt volna - ennek nem ltjuk jelt a mostani llapotban -, s a lyuk szln a sorja nyomaival kellene tallkoznunk.
6.) ... hogy a magyar Szent Korona als rszt Duksz Mihly biznci csszr (uralkodott 1071 s 1078 kztt) kldte I. Gza magyar kirlynak (uralkodott 1070-tl 1074-ig).
Tudnunk kell:
A Duksz-kp nem fr bele a mgtte lv foglalatba, ami egyrtelm jele annak, hogy nem tartozik a magyar Szent Korona eredeti kpanyaghoz. Msodlagosan, szgeccsel erstettk a mgtte lv oromzat htlapjhoz, tovbb a keresztpnthoz. A helyn eredetileg - felttlen hitel, kzvetlen ltvnylmnyen alapul lers szerint - a "Szzanya" kpe volt. Ez a hrads, Rvay Pter koronar 1613-ban kzztett beszmolja kijelent md jelen idben fogalmaz, gy semmi okunk nincs ktelkedni benne, hogy a Dukszkp ekkor mg nincs rajta a Koronn. Els emltsvel 1790-ben tallkozunk, gy a kpcserre - kizrsos alapon - az 1784 s 1790 kztti idszakban kerlhetett sor. (1784-ben vitette ki az orszgbl trvnyellenesen a Koront II. Jzsef, s ettl kezdve egszen hazahozatalig, 1790-ig semmit sem tudunk rla.)
7) ... hogy Szt. Istvn nem lthatta, illetve nem viselhette a fejn a magyar Szent Koront.
Tudnunk kell:
Az a felttelezs (nem tny!) azon a msik felttelezsen alapul, hogy Duksz Mihly kpe eredetileg is rajta volt a Koronn. Ilyen alapon jelenthetnnk ki, hogy az 1071-ben trnra lp biznci csszr valban nem kldhetett koront az 1038-ban elhunyt magyar kirlynak. Lttuk azonban, hogy a Duksz-kpet msodlagosan, mghozz egszen ksi idpontban szereltk fel a Koronra, gy datlsi szempontbl semmifle jelentsge nincs. Ilyen mdon termszetesen annak sincs komolyan vehet akadlya, hogy Szt. Istvn lthatta, illetve fejre tehette a magyar Szent Koront. (Ez a krds fggetlen attl a fentebb, 3. pontunkban mr rintett, itt s most bvebben ki nem fejthet krdstl, hogy ha kapta, kitl kapta, netn sajt eldeitl rklte, esetleg 1000-ben Rmbl csak visszakapta.)
8.) ... hogy a grziai Khakuli triptichon (Tbiliszi, Grz Nemzeti Mzeum) Mria-kpe azonos a Rvay Pter ltal emltett, koronnkon eredetileg a Duksz-kp helyn szerepelt Szzanya-kppel.
Tudnunk kell:
A grziai kpet jl lthatan a szembenzeti bal oldala fell kurttottk meg - vesen keresztlvgva a feliratt -, fogy belefrjen jelenlegi foglalatba. A felirat pontosan rekonstrulhat, s a triptichonrl (hrom rszes szrnyasoltrrl) szl, grz szerzktl szrmaz kzlsek ennek alapjn azonostjk az eredeti kurttatlan m tmjt gy: "Angyali dvzlet a kertben". Pontos mrsekkel igazolt tny, hogy koronnk Szzanya-kpnek foglalatba a grziai zomnckp - amelynek mvszi sznvonala egybknt mlyen alatta marad a koronnkon szerepl eredeti kpek sznvonalnak! - a jelenlegi formjban sem frne bele.
9.) ... hogy a magyar Szent Koronn ma ugyanazok a kpek szerepelnek, hinytalanul, amelyek ksztse idejn rkerltek.
Tudnunk kell:
Nemcsak a Szzanya-kpet cserltk le 1613 s 1790 kztt, hanem a msik kt uralkod-kpms - a "Kn", illetve a "Gebitzsz" felirat - is utlag felszerelt kp a koronnkon. Ez a tny perdnt sly kszts-technolgiai, illetve viselettrtneti adatokkal igazolhat. (Az utbbiak Bradk Kroly kutatsi eredmnyei.) Ugyangy tnyknt kell tudomsul vennnk, hogy az ells Pantokrtor-kp mgl hinyzik egy apostol-kpms. Itt - bizonyos jelekbl kvetkeztetheten - eredetileg Szt. Bertalan zomnckpnek kellett lennie, ma azonban csak egy ARTHOLO betsorbl ll felirat helyezkedik el a foglalatban.
10.) ... hogy a magyar Szent Korona csak jelkpesen mkdik.
Tudnunk kell:
A Magyar Szent Korona, a beavat koronk tpusba tartozvn, nemcsak jelkpes, de valsgos mkdsnek is ttelezdik. A magyar kzjog, amita csak adatokkal rendelkeznk felle, mindig ilyenknt kezelte. Ezrt nem lehetett helyettesteni semmilyen ms uralkodi fejdsszel, s ezrt nem lehetett jogrvnyesen magyar kirlynak tekinteni, akit nem vele koronztak. A magyar Szent Korona valsgos mkdsvel kapcsolatban ma mr konkrt kutatsi - mrsi, illetve folyamat-rekonstrulsi - eredmnyekrl is beszlhetnk. Ezek tovbbi pontostsa sszehangolt (br hivatalosan nem tmogatott) kutatsi program keretben folyik.
Szolgljon ez az sszefoglals minden olyan becsletes s j szndk embertrsunk - laikusok, szakmabeliek, spontn rdekldk s gyakorl politikusok - tjkoztatsra, akinek alkalma nylik llst foglalni a magyar Szent Koronval kapcsolatos krdsekben.
|