Mitolgink kt szent llata: A Turul s a Griff
Dr. Kiszely Istvn:
SEINK "SZENT" LLATAI: A TURUL S A GRIFF
A turul
A turul ktszer jtszik szerepet seink hiedelemvilgban.
1. "Az r megtesteslsnek nyolcszztizenkilencedik esztendejben - olvassuk Anonymusnl - gyek… nagyon sok id mltn Magg kirly nemzetsgbl vezre volt Szktinak, aki felesgl vette Dentu-mogyerben nedbelia vezrnek Emese nev lnyt. Ettl fia szletett, aki az lmos nevet kapta. Azonban isteni csods eset miatt neveztk el lmosnak, mert teherben lev anyjnak lmban isteni ltoms jelent meg hja-forma madr kpben, s mintegy re szllva teherbe ejtette t. Egyszersmind gy tetszett neki, hogy mhbl forrs fakad, s gykbl dics kirlyok szrmaznak, mde nem a sajt fldjkn sokasodnak el.". A Budai Kpes Krnika szvegben a kzps rsz gy hangzik: "lmos vezr anyjnak lmban egy hja-forma madr jelent meg, rszllott s ettl teherbe esett, mhbl sebes patak fakadt, mely nem a sajt fldjn nvekedett meg. Ezrt trtnt, hogy gykbl dics kirlyok szrmaztak". Emese gyermeke test s vr szerint az ap volt, Ugek vezr, aki maga is a Turul nemzetsgbl szrmazott. Az lomban rkez turul a kzvetlen s, csak ennek az apasgnak az rvnyt erstette meg, s azt, hogy az utd az apnl klnb, a rgi sre hasonlt, de annl nagyobb hatalm fejedelem lesz. A bels-zsiai npeknl a vz szimbluma a hatalmat jelli. Egy tipikus dinasztikus eredetmondval van dolgunk, melynek lnyege, hogy a szletend utdokat mr elre magasztalja, s fnyes jv jsoljon egy mg nem ltez dinasztinak.
2. A turul msodik szerepe a honfoglals legendjban van. E szerint a magyarok fejedelme mg a levdiai tartzkodsuk idejn azt lmodta, hogy hatalmas sasok tmadtk meg az llataikat s kezdtk szttpni azokat. Az emberek megksreltk megtmadni ket, de nem sikerlt, mert mindig mshol tmadtak. Ekkor megjelent egy gyors, btor turul s a magasbl tmadva meglte az egyik sast. Ezt ltva, a tbbi sas elmeneklt. Ezrt elhatroztk a magyarok, hogy mshov mennek lakni. Elindultak Attila fldjre, melyet rkl hagyott rjuk, de az utat nem ismertk. Ekkor ismt megjelent a turulmadr, s a fejedelem fl szllva lekiltott neki, hogy kvessk t, mg el nem tnik a szemk ell. Az lom utn nem sokkal dgvsz ttt ki az llatok kztt, s a mindenfel fekv tetemeken lakmroz keselyk kzl egy arra repl turul a magasbl lergta az egyiket. Ezek utn felismerve az lmot e jelenetben, az sszes magyarok felkerekedtek s kvettk a turult. Ahol a madr eltnt a szemk ell, ott tbort tttek, majd ekkor ismt eltnt, jra kvettk minden npkkel egytt. gy jutottak el Pannniba, Attila egykori fldjre. Itt aztn a madr vgleg eltnt szemk ell, ezrt itt maradtak. Ennek a mondnak a valsgos alapja az, hogy a magyarok anlkl, hogy tudtk volna valban addig vonultak Eurpban nyugat fel, amg a kerecsenslyom - a turul - fszkel. A mlt, a trtnelem igazolta, hogy a Turul-mtosz eltnse - az rpd-hz kihalsa - indtotta meg a magyar nllsg megsznst.
A madarak szerepe seink hiedelemvilgban
A hun, a bels-zsiai trk s a magyar npmvszetben fontos szerepet jtszanak a madarak. Ezek kzl legismertebb a kerecsenslyom (Falco cherrug) - a kutatk egy rsze e madarat hatrozta "turulnak" -, az altaji havasi slyom vagy turul (Falco rusticolus altaicus), a szirti sas (Aquila chrisaetus), a szakllas kesely (Gypaetus barbarus) s a fak kesely (Gyps fulvus). Maga a "turul" sz trk eredet (togrul, turgul=vadszslyom, illetve "kivl tulajdonsgokkal rendelkez, kedvenc ragadoz madr"). Slyom-brzolst tallunk egy Noin-Ula-i szkta sznyegen, az issziki halomsr egyik halottjnak vn, egy Kr.eltti 1200-bl szrmaz mezopotmiai kdoboz tetejn, egy Kr.utni II. szzadi prthus kirly szobrn, egy VII. szzadi szsznida ezsttlon s mg sok trgyon. Ott talljuk a hunok cmerein, az avarok szjvgein (keceli lelet), a honfoglals kori rakamazi tarsolylemezen, hajkorongokon, gyrkn s a magyar kirlyok els cmerszeren brzolt szimbluma is a turul volt. A magyar nyelvben hrom sz van, amely a slyomra s a slyomkultuszra utal: a "kerecsen", a "zongor" s a "turul". A kzps a Zsombor frfinvben l tovbb. Krnikink utn a "turul" sz - nv - hossz idre feledsbe ment, illetve el kellett felejtennk. Csak a XIX. szzadban kerlt ismt el strtnetnk e fontos jelkpe.
Akr a kerecsenslymot, akr az altaji havasi slymot tekintjk turulnak - a vita eldntse a szakemberek dolga - a turul a legjobb solymszmadr, de nem olyan ritka, hogy mg senki nem ltott volna olyant. Van bizonyos misztikus vonsa, ami fantomszerv teszi, ezrt vlhatott az egykori hs-vr, ltez madrbl szimblum. A turul volt az eszmnyi, a hibtlan, a gyzhetetlen, vagyis az isteni. Ezrt lehetett a magyarok uralkodinak jelkpe, majd gy lett jra a Turul-legenda feledsvel, a Turul-csald kihalsval megint solymszmadr. gy szllt vissza kznk, s lett kerecsen-, vagy taln altaji havasi slyom, egy olyan madr, amelyik ltezik, mert slyom, de nem ltezik, mert fles slyom nincs (Dcz Lszl).
si magyar npmesnk hse egy "isteni madr", amely kiszabadtja a Napot, felesget is szerez magnak s a mese vgn kirly lesz. Npmesinkben egy embert magasba emel turulmadr alakja is elfordul, amelyet repls kzben etetni s itatni kell; ezt rkti meg a nagyszentmiklsi 2. szm korsn lthat madr, amint karmai kztt egy nalakot ment ki a rabsgbl. Ha a magasba emelt alak frfi, - mint az 5. szm korsn, - akkor a madr a hs trsa, aki a trsai ltal cserben (az alvilgban) hagyott hst segti vissza az emberek vilgba, hogy ott visszaszerezze az elrabolt menyasszonyt s az t megillet trnt. Npmvszetnkben is ott van a turul, egyre inkbb httrbe hzdva, pedig a turul a magyarok si, feledsbe merlt hitvilgnak mig fennmaradt fszereplje.
A griff
A griff biolgiailag kt llatbl van sszetve: egy ragadoz madrbl s az oroszlnbl. E nagy "madr", illetve mitikus lny biolgiai se az zsiai sztyepvidken l 13 sasfajtbl, 9 keselyfajtbl s 9 slyomfajtbl, valamint az zsiai oroszln (Panthera leon persica), a szibriai tigris (Panthera tigris altaica) s az afganisztni tigris (Panthera tigris virgata) ltez alakjbl alakult ki. A griffekrl Eurpa a Kr.eltti V. szzadban Hrodotosztl szerzett tudomst, feltehet, hogy Hrodotosz Arisztesztl vette ismereteit. Ezen hradsok szerint "a griffek a bels-zsiai szktk fldjn (?) tl es hegyekben riztk az aranyat". A ksbbiekben Ktszisz, Aiszklosz s Aelian is rnak a knai krnikk "szrnyas tigriseirl". Ott talljuk a "szrnyas tigris" brzolst az altaji szkta leleteken, a hunok, a szktk s az avarok fmjein s textiljein, a magyar kirlyi jogaron, a koronzsi palst szln, az rpd-kori magyar pnzeken. A trk s perzsa emberek a griffet - a szimurgot - s a tbbi "sszetett llatot" sohasem tartottk valdi lnyeknek, mert tudtk, hogy ezek a fejedelmek s a kirlyok jelkpei, jelvnyei. Valamilyen tveds folytn Kzai Simon is krnikjban a griffek lakhelyt a "szktk fldjre" teszi.
A kzpkori irodalomban a griff "szrnyknt" jelenik meg, ugyanakkor a bels-zsiai llattart npek griffje jsgos, blcs s segtksz. Az ordoszi bronzok s ms hsziungu brzolsokon gyakori a szarvasra lecsap griff, de ugyanez jelenik meg a nagyszentmiklsi 2. szm korsn. Lszl Gyula rja, hogy "szinte gy hat Nagyszentmikls, mintha a Kntl a Krpt-medencig terjed eurzsiai mveltsg s mvszet idtlen jelkpe lenne". Kzai Simon gy r a griffrl: "Ama pusztasg hegyeiben (Szittyaorszg) kristly tallhat, s a griffek fszkelnek ott s ott kltik ki fikikat a legisfalk madarak, melyeket magyarul kerecsennek hvnak". Megjelenik a griff a magyar npmvszetben. Az egyik vltozatban fokozatosan kvethet a ragadoz madr brzolstl a fles madron, a griffen, az oroszlngriffen keresztl az oroszlnig. A msik vltozatban fisten brzolsaknt, fejedelmi nemzethsknt s tltosknt brzoljk. A Fehrlfia mesetpus 58 magyar vltozata kzl 17-ben megjelenik a griff, a "nagymadr", amely oltalmazza a hst. Ez a madr igen nagy, hegytetn vagy ris fa tetejn fszkel, a srkny ellensge, akitl a hs a griff fikit megvdi s ezrt elnyeri a griff hljt. A griffmadr a magyar mondavilgban egy nagy, csods oltalmaz lny, amely alakja a meskben s fejedelmi mondkban tvoli eredetet mutat. A bels-zsiai trk npek mesiben s mondiban a szimurg, smaragd anka vagy zll madr nven szerepel.
- A griff szerepe a bels-zsiai npeknl igen sokrt. Horvth Izabella ezt t pontban hatrozta meg.
1. A fisten brzolsa s szerepkre. A trk npek krben az llat alak szellemeknek klnbz rangjuk volt, s ezek kztt a ragadoz madarak voltak a leghatalmasabbak. Az ilyen jelleg brzols, amely kzel ktezertszz ven t kvethet a pusztai npek mvszetben, azt jelenti, hogy a hit, amely a mvszeti alkotsok mgtt rejlik, igen mlyen gykerezett a npben s a trsadalom szerves rsze volt.
2. A fejedelmi nemzeths brzolsa s szerepkre, ami azt jelenti, hogy mivel a mesebeli griff ppgy elfordul Attila hunjainl, mint a griffes-inds avaroknl, a trk npeknl s az ujgur knoknl, ezrt e npekkel val kapcsolat ers ktelke a fejedelmeknek.
3. Szakrlis fejedelem brzolsa s szerepkre. Ha a fejedelem f szerept a sztyepi mvsz brzolni akarta, a ngylb griff, - az gi madr s a fldi hatalom oroszlnformjnak sszeforrsa - kpt alkalmazta.
4. A tltos brzolsa s szerepkre, ugyanis a tltos szelleme seink mitolgija szerint llatalakot is tudott lteni, de csak annak az llatnak az alakjt, amelyik a tltos nemzetsgnek az llatse volt. A ngylb griff, amelyik lra vagy egy msik griffre tmad nem akrmelyik, hanem a fejedelmi nemzetsgbl szrmaz tltos llat alak szellemt brzolja.
5. A szakrlis fejedelem mint tltos brzolsa s szerepkre. A magyar rpd-hzi pnzeken tallhat emberfej griffek prhuzamait a keleti pusztk npeinek hagyatkaiban is megtalljuk. A szakrlis fejedelem ugyanis nemcsak arra volt hivatott, hogy npe oltalmazja legyen, hanem, mint az sei s az Isten fldi alakja, az g s a fld kztti kzvett is volt. Ez annyit jelent, hogy valamilyen formban tltos szerepe is volt s ezt a griff alakjval fejeztk ki.
A daru
A daru a magyarsg si vndormadara, amely kapcsolatban llt si hitvilgunkkal. A darunak Kzp- s Bels-zsiban kt vlfaja ismert, a kznsges vagy szrke daru (Grus grus) s a prts daru (Anthropoides virgo). Daru-szobrot ma is tallunk Bels-zsia nekmondinak s gygyt embereinek a hza eltt. Egymagban, egyik lbban kvet tartva az bersg jelkpe. Ott talljuk a Tiszaeszlr-Bashalomban tallt X. szzadi ezst karperecen tosztat tulipnt rizve. A koronzsi palst szeglyn prts daruk vannak egy kzponti tosztat tulipn kt oldaln, a korongok kzti mezben. Ilyen formban talljuk IV. Bla XIII. szzadi cmerben. Prosval, rmadrknt, hossz nyak formban ott ltjuk a XIII. s XIV. szzadi magyar pnzeken, Kroly Rbert dnrjn egy letfa kt oldaln, br rvidtett lbakkal.
|