rpdsvos zszlnkrl

Az „rpdsvok” a ksei rpd-hziak ltal hasznlt, vrssel s ezsttel (ltalban) htszer vgott pajzsmez svjai. Zszln elszr az 1270-es vekben fordul el bizonythatan. A motvum, amely az rpd-kor utols vszzadban jelent meg az addig vrs sznt hasznl rpd-hz cmerben, ksbb a magyar cmer rszv vlt. Hrhedt modern kori vltozata a Nyilaskeresztes Prt zszlajban s karszalagjban volt lthat, ahol azonban, a szoksos zszlval ellenttben, 4 ezst, s 5 vrs szn van.
Az gynevezett rpdsvok tbb magyarorszgi telepls zszlajban is jelen vannak; a teleplsek zszliban a svok szma vltoz. Az rpdsvos szimblum tbb llami – fknt katonai s rendvdelmi – szervezet cmernek alkoteleme (pl. a Nemzetbiztonsgi Hivatalnak). Az rpd-csald, illetve II. Rkczi Ferenc lovassgnak svos, ll tglalap alak zszli az egyes protokollris esemnyekben szerepl magyar trtnelmi zszlsor tagjai. E trtnelmi lobogkat csak a kznyelv nevezi „rpdsvos zszlnak”, ugyanezzel a kifejezssel jellve azt a rendszervlts utn a radiklis jobboldal szimblumaknt felbukkant, fekv alak, nyolcsvos zszlt is, melynek hasznlatrl, jelentsrl heves vitk folynak.
Kzpkor
Szent Istvn els kirly (uralk. 1000-1038) pnzein fltnik egy svozott zszl, mghozz egy „kirlyi lndzsa” (LANCEA REGIS) krfelirattal. Ez a korbban a kirlykoronzskor hasznlt lndzsra utal, amelyen egy vzszintesen svozott zszl tallhat, nincs azonban bizonytk arra, hogy „rpdsvos” lenne.
Az rpdsvok a legelterjedtebb trtnettudomnyi feltevs szerint ibriai mintt kvetnek: eszerint Imre kirly (1196-1204) aragniai felesgnek fggleges oszts vrs-arany pajzsmezjnek magyar prjaknt vlasztotta a vzszintes vrs-ezst svokat.
A vrs-ezst svozott pajzsmez elszr az egyik 1202. vi oklevelnek arany fggpecstjn (bulljn), a htlapon szerepel. A vgsokban ht lp oroszln, kzpen pedig egy-egy apr pajzs is van. Htszer vgott pajzs lthat ht oroszlnnal II. Andrs kirly aranypecstjn (bulljn) s az 1220-as vekben hasznlt ketts viaszpecstjn is. Utols, 1235. vi kettspecstje is htszer vgott, kilenc oroszlnnal. A svozott cmer II. Andrs halla utn s az rpd-kor vge fel mint uralkodi jelkp httrbe szorult. Egyre inkbb a kirlyi csaldhoz tartoz, de nem uralkod hercegek pecstjein, zszlain fordult el.
A vgsos cmer a 13. szzadban csak rvid ideig volt hasznlatos, IV. Bla (1235-1270) pnzein jra a kettskeresztes cmerpajzs tnik fel. „A 13. szzad msodik feltl a vrssel s ezsttel htszer vgott mez lehetett az rpd-hz csaldi cmere – szemben a kirlyi hatalmat jelkpez kettskereszttel. 1235 utn a pecstjkn, zszlajukon svozott mezt szerepeltet kirlyi hercegek, ha trnra lptek, addigi cmerket felcserltk a kettskeresztessel.”
Elszr az 1270-es vekbl, V. Istvn korbl van bizonytk arra, hogy zszln is szerepeltek az rpdsvok.
Az rpd-hz kihalsa utn az Anjou-hzbeli kirlyok a jogfolytonossg s a – lenygi – rpd-hzi rksds hangslyozsra hastott cmerpajzson egyestettk liliomos jelkpket a svossal.
A Kpes Krnika kt iniciljban Szent Istvn, illetve III. Bla lthat az rpdsvokkal. Szent Istvnnak az ltzkt dszti vrs-fehr svozs, III. Bla pedig a klasszikus kzpkori ll tglalap (banner) formban s farkincval brzolt vrs-fehr svos zszlt tart a kezben. A krnika azonban az rpd-kornl jval ksbb, a 14. szzad kzepn kszlt.
Werbczy 1514-es Hrmasknyvnek (Tripartitum) allegorikus magyarzata szerint a svozs „a ngy ezsts folyt” (Duna, Tisza, Szva, Drva) jelkpezi.
Rkczi lovassgi zszlaja
II. Rkczi Ferenc lovassgi zszlajaknt jelent meg ismt az rpdsvos zszlk egyik vltozata. Az ll tglalap alak zszln 7 vzszintes sv volt, 4 vrs s 3 fehr, a vrs mezkben a „Iustam causam Deus non derelinquet” (Isten az igaz gyet nem hagyja el) felirattal. Ez a zszl is tagja a magyar trtnelmi zszlsornak.
A svok szmnak 19. szzadi meghatrozsa
A svok szma koronknt klnbz volt (7 s 12 kztt vltozott). Egszen a 19. szzad vgig nem volt szabvnyostva, akkor dntttek a heraldikusok a vrssel kezdd, vrssel s ezsttel htszer vgott mez mellett.
A nyilasok zszlaja
Rkczi kora utn a cmeren kvl az rpdsvokat a Nyilaskeresztes Prt hasznlta elszr a msodik vilghbor alatt. Tbb vltozatot kveten rendszerestettk az 1939-ben megtervezett lobogt, melynek a zszlrd felli vgn volt a vrs alapon fehr ngyszgben elhelyezett nyilaskereszt, a zszl ktharmad rszn pedig az rpdsv, amely t vrs s ngy fehr svbl llt. Ugyangy svozott karszalagjuknak a kzepn volt elhelyezve a „H” betvel kestett zld nyilaskereszt.
A svok jelentse: „az j tpus rpdsv a mozgalom szndka szerint megjtand magyarsg t – egymst felttelez – trsadalmi csoportjt (a nemzettart paraszt, a nemzetpt munks, a nemzetvezet rtelmisg, a nemzetmegtart n-gyermek-ifjsg, a nemzetvd fegyveres erk) jelkpezte (t vrs sv), amelyet a hungarizmus erklcsi (keresztnysg), szellemi (nacionalizmus) s anyagi (szocializmus) alapjai, valamint a magyar nemzetet s a Krpt-Duna Nagyhazt alkot npszemlyisgeket (magyarsg, szlovksg, ruszinsg, romnsg, nmetsg, szerbsg) sszefog konnacionalizmus tartanak ssze (ngy fehr sv)”.
A Nyilaskeresztes Prt tervei kztt szerepelt a nemzeti trikolr mell kiteend rpdsvos „rgi magyar nemzeti zszl” rendszerestse, de erre mr nem kerlt sor.
A Hungarista Mozgalom itt ismertetett jelkpe nknyuralmi jelkpnek minsl Magyarorszgon, mivel nyilaskeresztet tartalmaz.
A Kdr-korszakban
A Magyar Posta 1981-ben a trtnelmi zszlkrl kiadott blyegsorozat els tagjaknt az rpd-hziak zszlajt brzol, 40 fillres cmlet blyeget jelentette meg.
1985. prilis 4-n, a Magyarorszg felszabadtsnak 40. vfordulja alkalmbl rendezett dszszemln az erre az alkalomra elkszttetett trtnelmi zszlsorban ott volt az rpd-hzi kirlyok csaldi zszlaja is.
A rendszervlts utn
Az 1990-ben megalakult Nemzetbiztonsgi Hivatal (NBH) jelkpe egy rpdsvos cmerpajzsot hordoz turul lett. A pajzs 4 piros s ngy fehr, enyhn velt svot tartalmaz. Az 1990-es vektl kezdve jelenik meg a 4+4-es – olykor a Turul-motvummal is gazdagtott – fekv tglalap alak rpdsvos zszl is. Els ismert nyilvnos elfordulsa 1991-ben, a tatabnyai Turul-szobor jraavatsn volt, ahol az nnepsgtl tvol tartott brfejek lengettk, majd 1992. oktber 23-n, a Kossuth tren zajl megemlkezsen bukkant fel [4], ahol Gncz rpd akkori llamf a zajong rendzavark miatt nem mondta el beszdt.
E zszl(ka)t eleinte radiklis jobboldali s szlsjobboldali csoportosulsok hasznltk. A kilencvenes vek elejn neonci (a Szab Albert vezette Magyar Npjlti Szvetsg – MNSZ s a Gyrks Istvn vezette Magyar Nemzeti Arcvonal - MNA) s posztnyilas szervezetek (a Bcsfi Dina-fle Magyar Jv Csoport, illetve a Vr s Becslet Kulturlis Egyeslet - VBKE) alkalmaztk jelkpknt az rpdsvot. A zszl rendszeresen feltnt a Magyar Igazsg s let Prtjnak (MIP) rendezvnyein, nagygylsein. 2002-tl, a MIP parlamentbl val kiszorulsa utn, a polgri krs tmegrendezvnyek rendszeress vlstl a legnagyobb jobboldali prt, a Fidesz tmogati kztt is terjedni kezdett a hasznlata.
A 2005-ben brsgi dntssel feloszlatott Vr s Becslet Kulturlis Egyeslet ltal szervezett „Becslet napja” rendezvnyein is rpdsvos zszlkat hasznltak, melyeken 4 vrs s 3 fehr csk van. A nmet s magyar csapatoknak a budai vrbl 1945. februr 11-n kezddtt kitrsi ksrletre emlkez rendezvnyeken tbbsgkben magyar s klfldi neoncik kpviseltetettk magukat. A Magyar Nemzeti Arcvonal vente megtartott „Solymosi Eszter Emlknapjn” ugyancsak rpdsvos zszlkat hasznlt.
A rendrsg arra hivatkozva, hogy tiltott nknyuralmi jelkp, tbb tntetsen elkobozta a zszlkat, amelyeket ksbb vissza kellett szolgltatnia , mivel bebizonyosodott, hogy a hasznlata nem tiltott.
Hasznlata
Jelenleg minden nagyobb jobboldali rendezvnyen megtallhat. Orbn Viktor, a Fidesz elnke szerint a tntetseken hasznlt zszl „egy nknyuralmi jelkptl megszabadtott trtnelmi zszl”.
Vitk a tntetseken hasznlt zszlrl
A parlamenti prtok a Fidesz-KDNP kivtelvel elutastjk a tntetseken lthat rpdsvos zszl hasznlatt, MSZP-s politikusok a betiltst is felvetettk. Zszlszakrtk abban egyetrtenek, hogy ez a vltozat sem az rpd-csald, sem a nyilasok zszlajval nem azonos. Van kztk, aki gy vli, „a tbbsg a Magyarorszg nagysga utni nosztalgibl tntet ilyen zszlval”, ms szerint a jelenleg rendezvnyeken hasznlt zszl pusztn „egy szlsjobboldali csoportosulsnak a jelkpe”.
Baloldali, liberlis politikusok, trtnszek gyakran rvelnek azzal, hogy ez az rpdsvos zszl a nyilaskeresztes mozgalom jelkpv vlt, s sokakban idzi fel a nyilas vszkorszak emlkeit. Ger Andrs trtnsz szerint „baj van az rpdsvos zszlval, mert 1848-ban a 21-es trvnycikk rendelkezett arrl, hogy a magyar nemzeti lobog szne piros-fehr-zld legyen [...] A piros-fehr-zldhz kpest ellenkultrt kvnt megjelenteni a szlsjobb a mlt szzad kzepn. A nyilasok pedig az rpdsvos zszlt nyilaskereszttel egsztettk ki”; Ungvry Krisztin trtnsz szerint „Az rpdsvos zszlk alatt ebben az orszgban ocsmnysgok trtntek, normlis prt nem hasznlja s nem tri meg”.
Akadnak ezzel ellenttben, akik szerint ez egy „trpe kisebbsg” tmadsa a magyar trtnelmi mlt ellen, illetve hogy az rpdsv-vita „a kormnyf elkeseredett s nveszlyes” kzbeszd-tematizcis ksrlete. Orbn va szerint "A vita olyan zszlrl folyik [ti. a nyilaskereszttel elltott rpdsvos zszl], ami nincs”, mivel nem az rpdsvos zszlra tettek nyilaskeresztet, hanem a nyilaskeresztes zszlra rpdsvot. 2006. december 11-n a Jobbik Magyarorszgrt Mozgalom elnksge a prt hivatalos sznv vlasztotta a piros-fehr svokat s orszgszerte demonstrcikat szervezett, tovbb honlapot indtott „a zszlval kapcsolatos felvilgosts cljbl”, mivel szerintk az rpdsvos zszl sohasem volt nyilas szimblum, de ha lett volna is, szlssges mozgalmak ltali kisajttsa nem indokolja nemzeti szimblumknt val hasznlatnak elhagyst.
2007. szeptember 10-n Slyom Lszl llamf a Parlament szi lsszaknak megnyitjn azt a krst tette kzz, hogy a holokauszt tlliben az rpdsvos zszl ltal keltett flelemrzetre val tekintettel a tntetk mellzzk annak hasznlatt.
(Forrs: Wikipdia)
rpdsvos ltzk s zszl a Kpes Krnikban
I. Imre cmere kilenc oroszlnnal
|
Az Anjou-hzi magyar kirlyok cmere
|

Az NBH logja

Nyilas zszl svokkal, H betvel
|